Najważniejsze aspekty kursu pielęgniarki operacyjnej

Najważniejsze aspekty kursu pielęgniarki operacyjnej

Pielęgniarka operacyjna realizuje zadania związane z przygotowaniem pacjenta do operacji, ale nie tylko; przysposobienie sal bloku do operacji oraz instrumentarium również należy do jej obowiązków, podobnie jak prace związane z asystą pielęgniarską podczas zabiegów i bezpośrednio po nich.

Szkolenie do pracy na bloku operacyjnym

Pielęgniarstwo operacyjne jest o tyle specyficzną dziedziną, że podczas studiów pielęgniarskich – zarówno licencjackich, jak i magisterskich – nie ma jej w programie nauczania. Pielęgniarki zaczynające dyżury na bloku operacyjnym niejako uczą się specyfiki tej pracy na miejscu, podczas wykonywania swoich obowiązków. Nie znaczy to jednak, że opieki nad pacjentem oraz wsparciem zespołu podejmuje się osoba bez żadnego przygotowania; praca instrumentariuszki wymaga skupienia i szybkich reakcji, niezbędne jest więc odpowiednie szkolenie przed przystąpieniem do asysty na bloku.

Instrumentariuszka – uprawnienia po kursie

Podczas pracy przy zabiegach na bloku operacyjnym, wszystkie działania oparte są na wiedzy o teoretycznym przebiegu operacji – uwzględniając działania instrumentariuszki, oraz na wnioskach wyciągniętych z własnych obserwacji – stąd też niezbędne są cechy, które pozwalają na szybkie przyswajanie wiedzy i natychmiastowe reakcje. Ważne jest również odpowiednie zgranie zespołu, poznanie nawzajem siebie, swoich nawyków i systemu pracy – wszystko to ma na celu sprawny przebieg operacji, co również przekłada się na dobrostan pacjenta. Jest to bardzo odpowiedzialne i stresujące zajęcie, dlatego też do pracy na bloku dopuszczane są wyłącznie pielęgniarki, które ukończyły specjalistyczne szkolenie.

Jakie tematy są poruszane na kursie?

Zadania instrumentariuszek wymagają ogromnej wiedzy, którą pielęgniarki zdobywają podczas specjalistycznych szkoleń. Podczas nich poruszane są między innymi takie zagadnienia, jak:

    • specyfika pielęgniarstwa operacyjnego,
    • pielęgniarstwo operacyjne na poszczególnych oddziałach,
    • aspekty prawne, prowadzenie dokumentacji medycznej,
    • architektonika i wyposażenie blok operacyjnego,
    • organizacja pracy na bloku operacyjnym,
    • zapobieganie zakażeniom,
    • postępowanie okołooperacyjne,
    • techniki pracy na bloku operacyjnym.

Instrumentarium operacyjne

Kurs kwalifikacyjny operacyjny dla pielęgniarek obejmuje 155 godzin teorii oraz 210 godzin praktyk, i zapewnia gruntowne przygotowanie do rozpoczęcia pracy na bloku operacyjnym. 

Instrumentariuszka – zarobki

Średnia zarobków dla instrumentariuszek to ok. 5620 zł netto (dane na rok 2022). Na tym stanowisku mogą również dochodzić dodatki funkcyjne czy za pracę zmianową. Pracownicy medyczni są również ciekawi, czy obowiązuje kolejny dodatek za pracę na bloku operacyjnym; otóż nie – pielęgniarki po kursie lub specjalizacji są odpowiednio przygotowane do pracy na tym stanowisku, ich wynagrodzenie obejmuje zatem czynniki ryzyka wpisujące się w ten zawód.