Masaż klasyczny a relaksacyjny. Jak pracuje masażysta?

kto może wykonywać masaż relaksacyjny

Zawód masażysty cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem – siedzący tryb pracy, stresujące zadania czy praca zdalna i brak odpowiedniej ilości ruchu sprzyja napięciom mięśni, a tym samym znacznym pogorszeniem samopoczucia. Świetnym rozwiązaniem jest wtedy masaż, który ukoi obolałe ciało oraz zrelaksuje umysł. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat zawodu masażysty oraz dwóch najpopularniejszych rodzajów masażu, to ten artykuł jest dla Ciebie! Zapraszamy do lektury!

Dwa podstawowe rodzaje masażu

Profesjonalnym wykonywaniem masażu zajmują się specjaliści w tym zakresie – osoby, które po ukończeniu odpowiedniej szkoły lub kursu zawodowego posiadają umiejętności i uprawnienia do wykonywania tych zabiegów. Jak działa masaż? Umiejętne wykorzystanie bodźców mechanicznych (głaskanie, ucisk, chwyty) na tkanki ciała mają za zadanie wywołać odpowiedni efekt terapeutyczny. Możemy wyróżnić różne rodzaje masażu, które mają całkowicie odmienne cele:

  • masaż klasyczny,
  • masaż relaksacyjny.

Aby dobrać odpowiedni rodzaj i technikę masażu, ważna jest prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta, ustalenie jego potrzeb oraz oczekiwań. Niezbędna jest więc tutaj specjalistyczna wiedza z zakresu anatomii, a także praktyka, która – jak wiemy – czyni mistrza.

ROZPOCZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z MASAŻEM I ZAPISZ SIĘ NA “KURS MASAŻU I STOPNIA”!

Masaż klasyczny i relaksacyjny – różnice

Najogólniej mówiąc, masaż klasyczny ma za zadanie uśmierzyć dolegliwości bólowe np. występujące w obrębie pleców, karku czy kręgosłupa. Z kolei masaż relaksacyjny wykonywany jest po to, by uzyskać uczucie fizycznego i psychicznego rozluźnienia. Masażysta poszukuje wówczas spiętych punktów na ciele klienta oraz rozmasowuje je. Pierwszy z wymienionych rodzajów masaży bywa intensywniejszy, a niekiedy nawet bolesny. Podczas sesji masażu relaksacyjnego możesz liczyć na przyjemny przebieg sesji.

rodzaje masażu relaksacyjnego

Oprócz podstawowego podziału na dwie grupy masażu, wymienia się również różne rodzaje masażu relaksacyjnego i klasycznego. W obrębie tego pierwszego można dodatkowo wyszczególnić masaż synchroniczny, rytmiczny oraz aromaterapeutyczny z wykorzystaniem olejków zapachowych i elementów aromaterapii. W ramach masażu klasycznego wyróżnia się różne techniki działania, a wśród nich: rozcieranie, wyciskanie, głaskanie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje i wstrząsy.

Jak zrobić masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny powinien być wykonywany z dużym spokojem i wykorzystaniem wyłącznie płynnych ruchów. Podczas jego wykonywania należy koncentrować się na kliencie, wykonywać ruchy delikatne i przede wszystkim – nie spieszyć się. Kto może wykonywać masaż relaksacyjny? Masażysta! A jak nim zostać? Tego dowiesz się z dalszych części artykułu!

Gdzie pracuje masażysta?

Masażyści znajdują zatrudnienie w takich placówkach jak ośrodki SPA, hotele, kluby fitness – w takich miejscach najważniejszym zadaniem masażysty jest sprawienie, aby klient poczuł się odprężony i zrelaksowany. Mogą również prowadzić własną działalność pod postacią gabinetu, a także w formie mobilnej, z dojazdem do klienta – w dzisiejszych czasach jest to szczególnie cenione, kiedy brakuje czasu na relaks.

Jak zostać masażystą?

Żeby zostać masażystą, dobrze jest ukończyć odpowiednie kursy masażu. W czasie ich trwania kursanci dowiadują się znacznie więcej na temat rodzajów masaży oraz stosowanych w ich toku technik. Uczą się także podstaw anatomii, okresów rozwojowych człowieka czy składu chemicznego jego ciała. W toku kształcenia poruszane są także zagadnienia związane z budową narządu ruchu oraz jego fizjologią, metabolizmem i budową układu kostnego. Szczególną uwagę w czasie edukacji przyszłych masażystów poświęca się także połączeniom stawowym, powięziowym i mięśniowym. Masażyści zyskują także wiedzę na temat stosowanego w ich pracy sprzętu czy fizykoterapii.

Jaki kurs masażu wybrać?

W Krajowym Instytucie Medycznym realizowane są kursy z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość. Znaczy to, że niezbędną wiedzę można pozyskać również przez  Internet. Żeby zostać masażystą, należy ukończyć:

  • Kurs Masażu I stopnia” – po jego ukończeniu otrzymuje się zaświadczenie zgodne z wymogami MEiN, certyfikat ukończenia kursu masażu I stopnia w języku polskim, istnieje także możliwość otrzymania certyfikatu w języku angielskim;
  • Kurs Masażu II stopnia” – po jego zakończeniu kursant uzyskuje zaświadczenie zgodne z wymogami MEiN oraz certyfikat ukończenia kursu masażu II stopnia w języku polskim, można również ubiegać się o certyfikat w języku angielskim;
  • Kurs Kwalifikacyjny Masażysty” – po tym kursie otrzymasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN, dyplom w wytrzymałej twardej oprawie oraz certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim.

rodzaje masażu relaksacyjnego

Po zakończeniu takiego trzyetapowego szkolenia możesz podejmować legalne zatrudnienie jako masażysta we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Co więcej, na szkolenia w Krajowym Instytucie Medycznym możesz uzyskać atrakcyjne dofinansowania. Już dziś zapisz się na kurs i zostań masażystą!