Opiekun osoby starszej – gdzie pracuje i co robi?

jak zostać opiekunem osoby starszej

Spoglądając na wykresy z danymi dotyczącymi rozkładu osób w różnym wieku w społeczeństwie polskim (i nie tylko!) łatwo wyciągnąć wniosek, że aktualnie mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. Taki stan rzeczy wynika głównie z wydłużającej się średniej długości życia oraz zmniejszaniu się liczby urodzeń. Ponieważ duża ilość seniorów jest sama, zapotrzebowanie na zawód opiekuna osoby starszej wzrasta. Dowiedz się więcej na temat takiej pracy.

Kim jest opiekun osoby starszej i co należy do jego obowiązków?

Opiekun osoby starszej to ktoś, kto świadczy usługi opiekuńcze, higieniczne i pielęgnacyjne osobom starszym, a także dba o zaspokojenie ich potrzeb społecznych. Co należy do obowiązków opiekunki osób starszych? Wśród nich mogą się znaleźć:

  • pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków;
  • wymiana pampersów, przebieranie, czesanie, mycie podopiecznego lub pomoc w czynnościach higienicznych;
  • bycie wsparciem, zapewnianie towarzystwa i rozwijających zajęć, wspólne wychodzenie na spacery i organizacja spotkań z innymi seniorami;
  • kontakt z rodziną, udzielanie porad dotyczących opieki nad osobą starszą i planowanie bezpiecznej dla niej diety w zgodzie z zaleceniami lekarskimi;
  • umawianie wizyt lekarskich i udawanie się na nie wraz z podopiecznym;
  • współpraca z pielęgniarką środowiskową;
  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i utrzymaniu porządku w mieszkaniu;
  • kontrola regularnego spożywania przez osobę starszą przepisanych przez lekarza leków.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ? ZAPISZ SIĘ NA „KURS KWALIFIKACYJNY OPIEKUNA OSÓB STARSZYCH”!

Jakie cechy powinien mieć opiekun osoby starszej?

Opiekun osoby starszej powinien cechować się życzliwością i pełnym empatii podejściem do drugiego człowieka. Musi być otwarty na to, czego potrzebuje druga osoba i starać się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, a oprócz tego budować pełne ciepła relacje ze swoimi podopiecznymi i ich rodzinami. Oprócz tego dobrze, jeżeli opiekun nie posiada istotnych ograniczeń ze strony narządu ruchu – nierzadko konieczne jest dźwignięcie osoby starszej czy pomoc w przeniesieniu jej z wózka na krzesło pod prysznicem. Przydatna jest zatem odpowiednia ilość siły do zrealizowania tego celu.

Jak zostać profesjonalnym opiekunem osoby starszej?

Żeby zostać profesjonalnym opiekunem osoby starszej właściwie nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, jednak zawsze łatwiej w tej pracy jest osobom, które posiadają wykształcenie medyczne np. pielęgniarskie, położnicze, ratownicze. Warto także ukończyć „Kurs Kwalifikacyjny Opiekuna Osób Starszych” w Krajowym Instytucie Medycznym. Podczas kursu uzyskasz informacje między innymi na temat:

  • psychologii rozwojowej człowieka;
  • fizjologicznych aspektów wieku podeszłego;
  • geriatrii, gerontologii, etyki w pracy opiekuna osoby starszej;
  • wykonywania czynności opiekuńczych, higienicznych i pielęgnacyjnych;
  • pierwszej pomocy w geriatrii;
  • zasad prawidłowego żywienia osoby starszej.

jak zostać opiekunem osoby starszej w rodzinie

Po ukończeniu szkolenia otrzymasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat ukończenia kursu w języku polskim, angielskim i niemieckim, dodatkowo dyplom w twardej oprawie. Posiadanie takiego potwierdzenia swoich kwalifikacji umożliwia podjęcie legalnego zatrudnienia we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Gdzie może znaleźć pracę opiekun osoby starszej?

Opiekun osoby starszej może podjąć zatrudnienie w:

  • przychodniach rehabilitacyjnych;
  • domach spokojnej starości;
  • domach pomocy społecznej;
  • sanatoriach;
  • ośrodkach wsparcia dziennego.

Alternatywą dla pracy w placówkach jest praca bezpośrednio z rodziną lub w agencji, która organizuje zlecenia, a następnie deleguje opiekunów do pracy w kraju lub za granicą. Jak zostać opiekunem osoby starszej w rodzinie lub w placówce? Najlepiej zamieścić odpowiednie ogłoszenie lub przeglądać aktualne informacje dotyczące pracy w wybranym mieście. Za pośrednictwem Internetu można skontaktować się także z agencją, która zajmuje się poszukiwaniem pracy dla opiekunów. Alternatywą jest zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy i znalezienie zatrudnienia w ten sposób.

Co jeszcze warto wiedzieć o opiekunie osoby starszej?

Co przysługuje opiekunowi osoby starszej? Jeżeli jego stosunek pracy jest odpowiednio uregulowany, opłaca się jego składki zdrowotne i emerytalne, zatem może on liczyć na to, że w przyszłości uzyska świadczenie emerytalne. W przypadku rodzin, które potrzebują opieki, warto zainteresować się świadczeniem pielęgnacyjnym, specjalnym zasiłkiem opiekuńczym czy zasiłkiem pielęgnacyjnym, a także innymi świadczeniami rodzinnymi.

ile trwa kurs opiekuna medycznego

Opiekun osoby starszej to praca niezwykle satysfakcjonująca i wartościowa. Umożliwia niesienie pomocy osobom potrzebującym, a także znalezienie stabilnego zatrudnienia w spokojnych warunkach. Chociaż nie jest to praca dla każdego, zdecydowanie jest to jeden z zawodów, które warto wykonywać!