Jak zostać pielęgniarka epidemiologiczna?

pielęgniarka epidemiologiczna

Pielęgniarka epidemiologiczna zajmuje się zadaniami mającymi na celu profilaktykę i zwalczanie zakażeń szpitalnych. Co więcej, stanowi część zespołu kontroli zakażeń szpitalnych, o czym więcej opiszemy w dalszej części artykułu. Dodatkowo wykażemy, jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną, ile można zarabiać w tym zawodzie, a także jaki kurs epidemiologiczny dla pielęgniarek wybrać.

Ile pielęgniarek epidemiologicznych w szpitalu?

Liczba zatrudnionych pielęgniarek epidemiologicznych w szpitalu zależy od jego powierzchni i ilości przyjmowanych pacjentów. Prawo ustanawia, że na 200 łóżek szpitalnych powinna przypadać minimum 1 zatrudniona pielęgniarka lub położna ze specjalizacją epidemiologiczną. Takie informacje podaje Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

W szpitalu musi być zatrudniona pielęgniarka epidemiologiczna, ponieważ wchodzi ona w skład zespołu kontroli zakażeń szpitalnych wraz z:

• lekarzem jako przewodniczącym zespołu;
  • diagnostą laboratoryjnym jako specjalistą do spraw mikrobiologii.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz-przewodniczący posiada specjalizację z dziedziny mikrobiologii lekarskiej, wtedy to do składu nie trzeba przyjmować diagnosty laboratoryjnego.

Dołącz na kurs epidemiologiczny dla pielęgniarek, by rozszerzyć swoje umiejętności udzielania świadczeń zdrowotnych

Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną?

Pielęgniarką epidemiologiczną zostaje osoba, która uzyskała tytuł potrzebny do wykonywania pracy pielęgniarki, a dodatkowo uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami określa cztery ścieżki kształcenia, po których możliwa jest praca jako specjalista do spraw epidemiologii lub higieny i epidemiologii.

ochrona zdrowia

Według tego dokumentu, aby zostać pielęgniarką epidemiologiczną, należy mieć:

1. tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny;
  2. tytuł magistra w innym zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa albo średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny;
  3. licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny;
  4. średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny.

Ile zarabia pielęgniarka epidemiologiczna?

Pielęgniarka epidemiologiczna w lipcu 2023 roku może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 6473,07 zł. Jest to stawka przysługująca pielęgniarce lub położnej mającej zrobioną dodatkowo specjalizację. Takie informacje zostały udostępnione przez Ministerstwo Zdrowia. Więcej na ten temat zarobków pracowników medycznych pisaliśmy w artykule: Problemy pieniężne w ochronie zdrowia, czy w lipcu 2023 się skończą?

baner_kursy dla pielęgniarek

Jaki kurs epidemiologiczny dla pielęgniarek wybrać?

Decydując się na kurs epidemiologiczny dla pielęgniarek, należy wziąć pod uwagę, czy umożliwia on zdobycie pełnej wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny. Ponadto program tego szkolenia powinien być ujednolicony i zgodny z założeniami CKPPIP

Takie wymagania spełnia oferowany przez nas “Kurs kwalifikacyjny epidemiologiczny dla pielęgniarek i położnych”. Ponadto absolwent po ukończeniu tego szkolenia otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.