Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Uwielbiasz małe dzieci i Twoim marzeniem jest opieka nad nimi oraz wspieranie ich w rozwoju? Praca w żłobku może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Przeczytaj, kto może zostać opiekunem, jakie są niezbędne kwalifikacje oraz na czym dokładnie polega praca opiekuna w żłobku.
Kto może pracować w żłobku?
Opiekun w żłobku musi posiadać nie tylko odpowiednie kwalifikacje do opieki nad dziećmi, ale również mieć udokumentowane zajęcia praktyczne, odbyte pod nadzorem kwalifikowanego opiekuna. Pracy z dziećmi może również podjąć się osoba, której wykształcenie merytoryczne przygotowało do opieki nad maluszkami, takie jak na przykład:
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza;
- edukacja wczesnoszkolna;
- pielęgniarstwo;
- położnictwo
Jednakże brak wykształcenia kierunkowego zdobytego na studiach wyższych nie zamyka drogi do zostania “ciocią” dla maluszków. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji umożliwia również odbycie kursu opiekunki w żłobku, podczas którego nabywa się wiedzę z zakresu m.in. psychologii, fizjologii i animacji czasu wolnego.
Czym zajmuje się opiekunka w żłobku?
Wbrew pozorom, taka praca jest bardzo odpowiedzialna i wymaga sporo cierpliwości. Jedna opiekunka może na raz mieć pod opieką nawet 8 maluszków, z których każdy ma inne potrzeby, dlatego istotne jest prawidłowe podejście i organizacja czasu w taki sposób, aby każde z dzieci miało zapewnioną odpowiednią opiekę i wsparcie.
Praca opiekunki w żłobku to pełnienie funkcji opiekuńczej, dydaktycznej oraz wychowawczej. Przy codziennym rozkładzie dnia, “ciocia” zajmuje się higieną, karmieniem, zabawą i układaniem dzieci do snu. Podczas aktywnych zajęć organizuje zabawy, w których również aktywnie uczestniczy: czytanie, śpiewanie, prace plastyczne czy muzyczne – wszystkie te zajęcia mają oprócz zajmowania czasu wolnego wspierać rozwój maluchów. Dodatkowo, opiekunka uczy dzieci prawidłowego mycia rąk czy zębów oraz korzystania z nocnika. Kontroluje również, czy nie pojawia się wszawica czy inne choroby, które trzeba zwalczyć. Często opiekunki mają wsparcie w pielęgniarce, psychologu czy logopedzie, a także wolontariuszach – to już jest zależne od placówki, w jakiej znajduje zatrudnienie.
Ponieważ żłobki często mają długie godziny otwarcia, praca opiekunów jest zmianowa. To również może się przyczyniać do zmiany planu dnia opiekuna, w zależności od aktywności dzieci. Obok empatii i cierpliwości, przydają się więc duże pokłady kreatywności, aby jak najlepiej wykorzystać czas, kiedy maluszki są pod opieką specjalisty.