Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

asystentka stomatologiczna

Jeżeli chcesz zdobyć nowy zawód, łączący w sobie elementy zarówno medycyny, jak i psychologii,  a jednocześnie dający możliwości atrakcyjnych zarobków – przeczytaj, jakie wymagania są niezbędne, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie.

Czym zajmuje się asystentka stomatologiczna?

Jak wskazuje nazwa, głównym zadaniem asystentki jest wspieranie lekarza dentysty w codziennej pracy. W zależności od miejsca zatrudnienia i organizacji w danym gabinecie, zakres obowiązków może się nieco różnić, jednak do głównych zadań asystentki należy:

  • przygotowanie gabinetu – dbanie o czystość pomieszczenia, sterylizację i konserwację narzędzi oraz sprzętu;
  • przygotowanie pacjenta do zabiegu – zapewnienie komfortu podczas wizyty, informowanie przeprowadzanych o zabiegach, sprawna komunikacja;
  • asystowanie przy zabiegach – podawanie narzędzi, leków, monitorowanie stanu pacjenta;
  • prowadzenie dokumentacji medycznej, rozliczanie zużytych materiałów

Aby móc profesjonalnie wspierać pracę gabinetu stomatologicznego, niezbędne są kwalifikacje, zdobyte po ukończeniu odpowiedniej szkoły lub odbyciu kursu asystentki stomatologicznej. Zdobywa się na nim wiedzę i umiejętności, dzięki którym jest się przygotowanym do zapewnienia sprawnego przebiegu zabiegów oraz prowadzenia gabinetu. 

Jakie kompetencje posiada asystentka stomatologiczna?

Zakres wiedzy asystentki jest bardzo szeroki: zaczynając od znajomości anatomii, poprzez obsługę i konserwację sprzętu, na zarządzaniu dokumentacją kończąc. Wszystkie te elementy sprawiają, że asystentka stomatologiczna jest bardzo ważnym członkiem zespołu, w którym się znajduje. Przyczynia się do szybszego przebiegu wizyty, usprawniając pracę lekarza i tym samym zwiększając również komfort pacjenta. Tutaj więc bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie pedagogiczno-psychologiczne, gdyż umiejętność przewidywania zachowania pacjentów w różnym wieku, często będących w stanie stresu i bólu, znacznie ułatwia przeprowadzanie zabiegów. 

Oprócz wiedzy, niezbędne są również odpowiednie predyspozycje charakteru, takie jak: empatia, cierpliwość, dokładność czy wysoka kultura osobista. Dodatkowo, przydaje się podzielność uwagi i dobry stan zdrowia, aby móc szybko i adekwatnie reagować na polecenia lekarza.

Możliwości zatrudnienia dla asystentek 

Zawód asystentki stomatologicznej jest obecnie zajęciem bardzo pożądanym na rynku pracy, a więc perspektywy zatrudnienia są dosyć szerokie. Pracę jako specjalista można znaleźć między innym w:

  • gabinetach prywatnych,
  • poradniach publicznych,
  • szpitalach,
  • klinikach stomatologicznych

Po ukończeniu naszego kursu dla asystentek stomatologicznych, absolwent jest też w pełni przygotowany do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, co stwarza kolejne możliwości co do wyboru miejsca zatrudnienia i czasu pracy. Zatrudnienie na etacie to zazwyczaj 8-godzinny, często zmianowy system, a własna działalność dodaje aspekt podejmowania współpracy z kilkoma podmiotami jednocześnie, na wybranych zasadach.

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Kwalifikacje asystentki stomatologicznej dają realną perspektywę dochodów powyżej średniej krajowej. Zależne jest to jednak od umiejętności, czasu pracy czy miejsca zatrudnienia. Jako członek zespołu medycznego, asystentka powinna być na bieżąco z wszelkimi nowinkami medycznymi, obsługą nowych urządzeń czy programów komputerowych, wspomagających organizację pracy gabinetu. Oprócz zdobycia podstawowych uprawnień, powinna więc stale podnosić swoje umiejętności, podejmując się różnych szkoleń czy kursów. Dzięki nim staje się w pełni wykwalifikowanym specjalistą, pożądanym i cenionym na rynku pracy.