Jak zostać terapeutą zajęciowym?

terapeuta zajęciowy

Chcesz zajmować się profesjonalnie wspieraniem i pomocą osobom niepełnosprawnym, chorym lub seniorom i przywracać im radość z codziennego życia? Zobacz, jak zdobyć odpowiednie kwalifikacje niezbędne do prowadzenia zajęć terapeutycznych.

Terapeuta zajęciowy – kim jest?

Terapeuta zajęciowy to osoba, która poprzez odpowiednie działania rehabilitacyjne aktywizuje swoich podopiecznych, dzięki czemu wspiera ich kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Poprzez różne działania, zapobiega rozwojowi chorób przewlekłych i kalectwu, a dzięki dobraniu odpowiednich ćwiczeń – pomaga w usamodzielnieniu się pacjenta tak, aby radził sobie z codziennymi czynnościami i funkcjonowaniem w społeczeństwie. Działania te realizuje w formie zajęć, które są dostosowywane do potrzeb i możliwości osób wymagających pomocy. Mogą to być na przykład:

  • malowanie, rzeźbienie, granie na instrumentach;
  • taniec, zajęcia teatralne, czytanie;
  • prace manualne – garncarstwo, krawiectwo czy stolarka
  • gimnastyka, spacery, wycieczki
  • zajęcia relaksacyjne, medytacja

Wszystkie te czynności sprawiają, że pacjenci mogą zrozumieć swoje emocje, rozwijają się, integrują i czują się potrzebni. Wspiera to aktywizację i motywuje do dalszego rozwoju i podejmowania działań w usamodzielnianiu się; redukuje też stres oraz frustrację, poprawiając samopoczucie oraz zdolności interpersonalne.

Czym jeszcze zajmuje się terapeuta zajęciowy?

Oprócz prowadzenia terapii w grupie, terapeuta wspiera pacjentów również indywidualnie. Stara się nawiązać jak najlepszy kontakt ze swoim podopiecznym, jego rodziną czy społecznością – dzięki temu może trafniej zdiagnozować jego potrzeby i dostosować terapię w taki sposób, by dawała jak najlepsze rezultaty. Musi brać pod uwagę możliwości i zainteresowania pacjenta, a jeśli takich nie posiada – pomóc mu je znaleźć i zachęcać do ich rozwijania. Terapeuta zajęciowy wspiera również psychicznie – poprzez rozmowę, okazywanie troski oraz stały kontakt sprawia, że osoba chora odczuwa większą pewność siebie, co również pozytywnie wpływa na proces leczenia.

Wszystkie te czynności mają na celu jak największe usprawnienie pacjenta i jego usamodzielnienie. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, terapeuta zajęciowy pomaga również w nauce codziennych czynności, takich jak ubieranie się, mycie czy przygotowywanie posiłków co może sprawiać trudności ze względu na ograniczoną sprawność fizyczną. Pokazuje również, jak radzić sobie z obsługą sprzętu rehabilitacyjnego.

Terapeuta zajęciowy – możliwości zatrudnienia

Ukończenie kursu terapeuty zajęciowego daje szerokie możliwości w znalezieniu pracy jako specjalista. Są to miejsca takie jak sanatoria lub domy opieki, ale również przedszkola czy szkoły integracyjne. Terapeuta może organizować zajęcia również w klubach seniora i różnych świetlicach. Ciekawym aspektem jest wdrożenie terapii zajęciowej w zakładach karnych, gdzie wpływa ona na zmniejszenie napięcia i stresu, pozwala na integrację i rozwój umiejętności społecznych.

Odpowiednie kwalifikacje można nabyć już podczas kursu terapeuty zajęciowego, gdzie przyszły specjalista zdobędzie takie umiejętności, jak:

  • rozpoznawanie i diagnozowanie potrzeb pacjenta – zarówno fizycznych, jak i psychicznych;
  • planowanie działań terapeutycznych, również długofalowo;
  • organizowanie zajęć grupowych, jak i indywidualnych, mających na celu poprawę funkcjonowania podopiecznego w aspekcie fizycznym, psychicznym i społecznym, jak i jego integrację społeczną;
  • prowadzenie dokumentacji medycznej, kontrolowanie i ocenianie postępów terapii

Dodatkowo, nabyta wiedza pozwala na otwarcie samodzielnej działalności gospodarczej, zwiększając możliwości pracy o prywatne praktyki, na przykład w domu pacjenta.