Gdzie może pracować opiekunka dziecięca?

opiekunka dziecięca

Praca z małymi dziećmi jest bardzo wymagającym zajęciem, dającym jednak wiele satysfakcji. Jeżeli chcesz współuczestniczyć w codziennym rozwoju maluchów, przeczytaj, kto i gdzie może pracować jako opiekun dziecięcy.

Opiekunka dziecięca – kwalifikacje

Kompetentna opiekunka to osoba bardzo pożądana nie tylko na rynku pracy, ale również przez osoby prywatne, które poszukują pomocy przy codziennej opiece nad swoim dzieckiem. Posiadanie odpowiedniej wiedzy – potwierdzonej dyplomem – jest niezbędne, aby legalnie i prawidłowo sprawować pieczę nad powierzonymi maluszkami.

Jakie kwalifikacje powinna więc posiadać opiekunka dziecięca?

Przede wszystkim powinna mieć wykształcenie średnie i ukończony 18 rok życia. Następnie, niezbędny jest dyplom potwierdzający posiadane kwalifikacje. Można go zdobyć, kończąc liceum medyczne lub szkołę policealną w tym zawodzie, bądź odbywając kurs opiekunki dziecięcej w żłobku lub klubie dziecięcym również online. Podczas nauki, kursanci zdobywają  szeroką wiedzę z zakresu:

• anatomii i fizjologii małego dziecka; udzielania pierwszej pomocy,
  • psychologii i pedagogiki,
  • pielęgnacji i wychowywania;

Dzięki temu, opiekunka może kompetentnie zajmować się dzieckiem do lat 3, dbając o jego higienę, zapewniać posiłki czy różnego rodzaju zajęcia, a przede wszystkim – wspierać prawidłowy rozwój umiejętności psychomotorycznych. Musi umieć rozpoznawać jego potrzeby i odpowiednio na nie reagować, obserwować stan zdrowia dziecka, wprowadzać zabawy ogólnorozwojowe i kształtować samodzielność w codziennych czynnościach. Opiekunka ma więc ogromny wpływ na wychowanie i rozwój swoich podopiecznych.

Opiekunka dziecięca – miejsca pracy

Dyplom ukończenia kursu opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym daje bardzo dużo możliwości podjęcia zatrudnienia. Absolwent może poszukiwać pracy w takich miejscach, jak:

• żłobki
  • sale zabaw, kluby dziecięce,
  • placówki opiekuńczo-wychowawcze, domy małego dziecka,
  • dziecięce oddziały szpitalne,
  • domy prywatne

Jak widać, zapotrzebowanie na usługi opiekunek dziecięcych jest spore, dlatego można szybko zdobyć zatrudnienie i zacząć pracę z maluszkami.

Ile zarabia opiekunka dziecięca?

Zarobki na stanowisku opiekunki dziecięcej wahają się w zależności od miejsca zatrudnienia, jak i ilości obowiązków, oczekiwanych przez pracodawcę. Istotne jest tu więc, czy jest to instytucja państwowa, prywatna, czy może opiekunka zatrudniona jest na godziny w prywatnym mieszkaniu. Przeciętne zarobki na tym stanowisku kształtują się w okolicach 2900zł netto, czyli już nieco powyżej pensji minimalnej krajowej. Na większy dochód wpływa doświadczenie, dodatkowy zakres obowiązków i czas pracy. Przy założeniu własnej działalności, opiekunka może brać dodatkowe zlecenia prywatnie, ustalając stawki indywidualnie.