Dofinansowanie do kursów medycznych z KFS 2024 – jakie warunki trzeba spełnić?

dofinansowanie kfs do kursów medycznych

Trudno wyobrazić sobie lepszy moment na podęcie medycznych kursów zawodowych w czasach, w których zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie zdrowia rośnie w niesłychanie szybkim tempie. Z uwagi na specyfikę pracy i bezpieczeństwo pacjentów niezwykle ważne jest nie tylko zdobywanie nowych kompetencji, ale również uporządkowanie i zaktualizowanie wiedzy na aktualnym stanowisku. Od lat najefektywniejsze okazują się w tym zakresie kursy medyczne, których koszt – choć bardzo atrakcyjny – może stanowić barierę w zawodowym rozwoju pracowników. Z pomocą przychodzi jednak dofinansowanie do kursów medycznych z KFS 2024. Co zrobić, aby otrzymać dopłatę?

Na czym polega dofinansowanie z KFS?

KFS, czyli Krajowy Fundusz Szkoleniowy od 10 lat wspiera finansowo pracodawców i pracowników w zakresie kształcenia ustawicznego przeznaczając część budżetu pochodzącego ze składek Funduszu Pracy. Kwota jaka w 2024 roku zostanie rozdysponowana pomiędzy poszczególnymi województwami wynosi niemal 300 milionów złotych i jest przeznaczona na dopłaty dla pracowników oraz pracodawców  na różne formy kształcenia ustawicznego, w tym m.in. na kursy medyczne.

Przeglądając oferty pracy nie sposób zauważyć, jak duże zapotrzebowanie odnotowuje się w obszarze medycznym. Właściciele placówek mogą dzięki dofinansowaniom KFS zadbać o rozwój swoich pracowników na aktualnym miejscu pracy bądź zadbać o rozwój i poszerzenie ich kompetencji. Głównym celem Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest zapobieganie sytuacjom, w których zatrudnieni mogą stracić stanowisko ze względu na kompetencje nieadekwatne do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Dofinansowanie do kursów medycznych KFS 2024 – kto może je dostać?

Dopłaty do kursów może dostać każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej jedną osobę na umowę o pracę. W praktyce mogą być to prywatne firmy, fundacje czy jednostki publiczne – warto zaznaczyć, że nie istnieją wymogi dotyczące rodzaju umowy i wymiaru etatu osoby zgłaszanej do dofinansowania, które może wynosić 100% (w przypadku mikroprzedsiębiorcy zatrudniających do 10 pracowników) lub 80% (dla większych firm). Ostateczna wysokość dofinansowania zawsze zależy od Urzędu Pracy.

dofinansowanie kfs kursy medyczne

Dofinansowania KFS 2024 są skierowane do określonych grup lub dotyczą kształcenia w konkretnych obszarach zawartych w priorytetach wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który wspiera kształcenie ustawiczne m.in.:

• w zawodach deficytowych dla danego regionu,
  • osób wracających do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem oraz osób z rodziny wielodzietnej,
  • osób po 45. roku życia,
  • dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców.

Z dofinansowań mogą skorzystać również osoby uwzględnione w priorytetach wydatkowania środków rezerw KFS, w których wskazano:

• osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej, Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej czy członków przedsiębiorstw o statusie społecznych wpisanych do MRiPS,
  • pracowników, którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej a posiadają co najmniej 15-letni staż pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach,
  • obszary i branże kluczowe w planach rozwoju danego regionu.

UZYSKAJ DOFINANSOWANIE KFS DO KURSÓW MEDYCZNYCH KORZYSTAJĄC Z NASZEJ OFERTY

Dofinansowanie KFS do kursów medycznych – jaka kwota na osobę?

Aby otrzymać dofinansowanie, wystarczy spełnić jeden ze wskazanych warunków. Warto zaznaczyć, że kwota, jaka przysługuje na jednego pracownika wynosi do 300% przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że pracodawcy i pracownicy mogą wybrać nawet kilka kursów z naszej bogatej oferty, w której znajdują się kursy dla:

Nie warto zwlekać – ograniczone środki Urzędów Pracy

Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie wskazanym przez Powiatowy Urząd Pracy właściwym dla siedziby firmy lub miejsca prowadzenia działalności. Statystycznie najwięcej wniosków trafia do urzędu w pierwszym kwartale każdego roku, dlatego nie warto zwlekać z decyzją o rozwoju zawodowym swoich pracowników. Szczególnie, że o przyznaniu dopłat może świadczyć kolejność złożenia wniosku.

baner: kursy dla pielęgniarek

W 2024 roku podział środków przedstawia się dla poszczególnych województw następująco:

• dolnośląskie – 17 830 000 zł,
  • kujawsko-pomorskie – 11 728 000 zł,
  • lubelskie – 11 804 000 zł,
  • lubuskie – 5 672 000 zł,
  • łódzkie – 15 416 000 zł,
  • małopolskie – 22 056 000 zł,
  • mazowieckie – 37 457 000 zł,
  • opolskie – 5 334 000 zł,
  • podkarpackie – 11 728 000 zł,
  • podlaskie – 6 686 000 zł,
  • pomorskie – 14 218 000 zł,
  • śląskie 26 237 000 zł,
  • świętokrzyskie – 6 702 000 zł,
  • warmińsko-mazurskie – 7 516 000 zł,
  • wielkopolskie – 23 640 000 zł,
  • zachodniopomorskie – 9 130 000 zł.

Od wielu lat współpracujemy z firmami i instytucjami z całego kraju, a dzięki swojemu doświadczeniu możemy znacznie skrócić czas oczekiwania na dofinansowanie do naszych kursów. Nasi specjaliści pomogą ci przejść przez proces dofinansowania – więcej szczegółów znajdziesz na stronie Dotacje dla firm i szkół.