Spirometria – wyniki i badanie przeprowadzane przez pielęgniarkę

Spirometria – wyniki i badanie przeprowadzane przez pielęgniarkę

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Spirometria jest jednym z badań zalecanym przez lekarzy w celu oceny sprawności wentylacyjnej układu oddechowego pacjenta, ale nie tylko. Może ono służyć także w celach diagnostycznych, o czym będziemy pisali więcej w dalszej części artykułu. Dodatkowo opiszemy, jak wygląda spirometria, a także jaka jest rola pielęgniarki podczas tego badania.

Spirometria – jak wygląda?

Spirometria polega na tym, że zakładany jest badanemu nacisk na nos i wtedy to pacjent powinien spokojnie oddychać, a następnie wykonać wolny, ale głęboki wydech. Z kolei po nim ma nastąpić możliwie najszybszy i najgłębszy wdech, który powinien być on kontynuowany możliwie jak najdłużej. Następnie powinno się wykonać najgłębszy gwałtowny wydech. Badanie spirometryczne wykonywane jest w pozycji siedzącej.

Należy odczekać chwilę, by pacjent uregulował swój oddech, a później powtórzyć pomiar (nie wcześniej niż po upływie 30 sekund). Zaleca się wykonanie minimum 3 poprawnych pomiarów, a przy braku powtarzalności maximum 8. Więcej na temat podstawowych informacji na temat spirometrii pisaliśmy w artykule: Spirometria – co to za badanie i kto może je wykonać?

Rola pielęgniarki podczas spirometrii

Często osoby badane mają problem z utrzymaniem oddechu jak najdłużej, dlatego bardzo ważne jest, by pielęgniarka wspierała pacjenta podczas spirometrii. W związku z tym powinna ona instruować osobę badaną, by utrzymywała ona wydech oraz zwracać jej uwagę na to, by go nie przerywała. 

pielęgniarka kurs

Warto zwrócić uwagę, by pacjent nie obserwował krzywej przepływu na monitorze, a skupił się na oddechu. Rolą pielęgniarki jest dopilnowanie, by badanie spirometryczne zostało wykonane poprawnie. W spirometrii wyniki przedstawia lekarz, chociaż pielęgniarka ma wiedzę potrzebną do ich interpretacji.

Kiedy odmawia się badania spirometrycznego?

Istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań, kiedy to pielęgniarka nie powinna wykonywać badania spirometrycznego. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • występowanie tętniaka, który może pęknąć i spowodować krwotok;
  • krótki czas po operacji okulistycznej;
  • zdiagnozowana odma opłucnowa;
  • zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe;
  • krótki czas po zawale i udarze.

Spirometria – kiedy wykonujemy?

Badanie spirometryczne zaleca się nie tylko w przypadku chorób układu oddechowego lub objawów wskazujących na takie zachorowanie (duszność, świsty, nieprawidłowości w obrazie radiologicznym klatki piersiowej, kaszel itd.).

Spirometrię zaleca się również w celu:

  • monitorowania przebiegu leczenia, np. działania konkretnych leków;
  • określenia stanu zdrowia populacji;
  • wydania oceny zdolności do pracy;
  • badań przesiewowych u osób z ryzykiem zachorowania na choroby układu oddechowego;
  • wystawienia opinii na temat ryzyka okołooperacyjnego. 

ZAPISZ SIĘ NA “KURS SPECJALISTYCZNY WYKONANIE BADANIA SPIROMETRYCZNEGO DLA PIELĘGNIAREK”, BY ZDOBYĆ UMIEJĘTNOŚCI POTRZEBNE DO PRZEPROWADZENIA SPIROMETRII

Czy można nauczyć się spirometrii na kursie?

Pielęgniarki, które chcą nauczyć się wykonywać badanie spirometryczne, mają możliwość odbyć takie kształcenie podczas kursu. Przykładem takiego rozwiązania jest “Kurs specjalistyczny wykonanie badania spirometrycznego dla pielęgniarek” opracowany w celu przygotowania uczestnika do samodzielnego wykonywania czynności zawodowych w obszarze realizowanego kształcenia.

Warto dodać, że nasza placówka ma ogromne doświadczenie w zwiększaniu wiedzy i umiejętności pielęgniarek oraz położnych, a absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.