Spirometria – co to za badanie i kto może je wykonać?

spirometria co to

Badanie spirometryczne służy do tego, by dokonać oceny sprawności wentylacyjnej układu oddechowego pacjenta. W spirometrii normy wiekowe opracowano na podstawie badań populacyjnych na osobach w wieku od 3 do 95 lat i określono je akronimem GLI. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę w badaniu spirometrycznym. Więcej na ten temat powiemy w dalszej części artykułu. Dodatkowo odpowiemy na kilka pytań dotyczących spirometrii – co to daje, ile trwa, a także czy pielęgniarka może ją wykonywać.

Podstawowe informacje na temat spirometrii

Spirometrię wykonuje się na podstawie pomiarów objętości powietrza w płucach, a także szybkości przepływu powietrza przez drogi oddechowe zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. W ten sposób uzyskuje się informacje na temat wzajemnych stosunków tych składowych i określa ich prawidłowość lub odchylenia od normy.

Spirometria – co to daje?

Badanie spirometryczne przeprowadza się zazwyczaj u osób z chorobami układu oddechowego lub narażonych przez czynniki ryzyka, np. palenie papierosów. W badaniu uwzględnia się wiek, pomiar masy ciała i wykonywane ono powinno być w pozycji siedzącej. Spirometria służy do:

• rozpoznawania,
  • monitorowania,
  • oceny przebiegu leczenia,
  • określania rokowań w danej chorobie.

Spirometria – ile trwa?

Czas trwania spirometrii zależy od tego, czy pacjent został odpowiednio przygotowany do badania, ponieważ ma to wpływ na uzyskanie dokładnych wyników, a także zminimalizowanie liczby powtórzeń tych czynności. W związku z tym osoba wykonująca badanie – może być to zarówno lekarz, jak i pielęgniarka – muszą zademonstrować sposób przeprowadzania spirometrii. Badanie trwa kilka minut, ale dla pewności często wykonuje się je trzykrotnie.

Zapisz się na “Kurs specjalistyczny wykonanie badania spirometrycznego dla pielęgniarek”, by zdobyć umiejętności potrzebne do przeprowadzenia spirometrii

Badania spirometryczne a rola pielęgniarki

Pielęgniarka może wykonywać badanie spirometryczne, o ile jest przygotowana do samodzielnego wykonywania tych czynności zawodowych. W tym celu powinna ukończyć dedykowany tej tematyce kurs dla pielęgniarek. Spirometria bowiem związana jest z następującymi czynnościami:

• wyjaśnieniem przebiegu badania;
  • zademonstrowaniem użycia sprzętu;
  • nadzorowaniem oddechu i postawy pacjenta;
  • uspokojeniem chorego, jeżeli czuje się zestresowany;
  • sprawnym wykonaniem pomiarów.

spirometria interpretacja wyników

Należy dodać, że pielęgniarka musi potrafić prawidłowo oceniać poprawność wykonania badania, a także znać ewentualne wskazania oraz przeciwwskazania do jego rozpoczęcia. W spirometrii interpretacją wyników zajmuje się lekarz

Kurs dla pielęgniarek – spirometria

Tak jak wspominaliśmy, pielęgniarka chcąca przeprowadzać badanie spirometryczne, powinna ukończyć odpowiednie szkolenie. W związku z tym w naszej ofercie znajduje się “Kurs specjalistyczny wykonanie badania spirometrycznego dla pielęgniarek”, który przygotowuje uczestnika do samodzielnego wykonywania czynności zawodowych w obszarze realizowanego kształcenia.

Warto dodać, że nasza placówka ma ogromne doświadczenie w zwiększaniu wiedzy i umiejętności pielęgniarek oraz położnych, a absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.