Punkty edukacyjne dla lekarzy – jak je zdobyć?

punkty edukacyjne

Prenumeraty z punktami edukacyjnymi, kursy z punktami edukacyjnymi dla lekarzy, czy też konferencje z punktami edukacyjnymi – tego typu ogłoszenia zdecydowanie zainteresują nie jednego lekarza lub lekarza dentystę. To dlatego, że w tej grupie zawodowej zbieranie punktów edukacyjnych jest obowiązkowe. W dalszej części artykułu odpowiemy, z czego to wynika i jak zebrać punkty edukacyjne.

Ile punktów edukacyjnych powinien zdobyć lekarz?

Każdy lekarz oraz lekarz dentysta ma obowiązek doskonalenia zawodowego, które polega na poszerzaniu swojej wiedzy zawodowej. O dopełnieniu tego obowiązku można mówić, gdy lekarz i lekarz dentysta zdobędzie 200 punktów edukacyjnych w każdym następującym po sobie okresie rozliczeniowym, który trwa 48 miesięcy.

Punkty edukacyjne – w czym brać udział?

Punkty edukacyjne przyznawane są za kształcenie lub aktywność naukową, która wskazuje na wykonywanie obowiązku doskonalenia zawodowego. Nauka ta jednak powinna umożliwiać rozwijanie wiedzy z zakresu medycyny.

W związku z tym punkty edukacyjne można zdobyć za udział m.in. w:

• kursie medycznym, którego nie objęto  programem odbywanej specjalizacji;
  • krajowym kursie medycznym online, który uzyskał akceptację Naczelnej Rady Lekarskiej;
  • zagranicznym kursie medycznym online, którego organizatorem jest podmiot lub uczelnia posiadająca akredytację właściwego organu w państwie, w którym działalność ta jest prowadzona;
  • kongresie lub zjeździe medycznym;
  • konferencji medycznej;
  • sympozjum naukowym;
  • posiedzeniu oddziału stowarzyszenia działającego jako kolegium specjalistów albo towarzystwo naukowe w danej dziedzinie medycyny;
  • szkoleniu wewnętrznym organizowanym przez podmiot leczniczy.

Doskonalenie zawodowe realizowane w ramach wyżej wymienionych aktywności naukowych może odbywać się zarówno w Polsce, jak i być realizowane poza granicami kraju.

Zapoznaj się z naszą ofertą kursów z punktami edukacyjnymi dla lekarzy

Czym jest program edukacyjny dla lekarzy online?

Program edukacyjny online oznacza, że jest on udostępniany za pośrednictwem środków przekazu telewizyjnego albo sieci internetowej, a także innych mediów. Z tym że muszą one umożliwiać wiarygodne sprawdzenie wiedzy i umiejętności uzyskanej przez uczestnika oraz potwierdzenie jego tożsamości.

Uzyskanie akceptacji Naczelnej Rady Lekarskiej dla programu edukacyjnego jest niezbędne, by mogły być przyznane punkty edukacyjne dla lekarzy. Można uczestniczyć także w programie zagranicznym, którego organizatorem jest lekarskie towarzystwo naukowe, uczelnia medyczna, międzynarodowa organizacja lekarska albo podmiot, którego działalność w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy lub lekarzy dentystów uzyskała akredytację organu właściwego dla państwa, w którym działalność ta jest prowadzona.

punkty dla lekarzy

Aktywność nagradzana punktami edukacyjnymi dla lekarzy

Nie tylko uczestniczenie w konferencjach z punktami edukacyjnymi, czy też udział w szkoleniach z punktami edukacyjnymi dla lekarzy, może zostać uznawane za doskonalenie zawodowe. Również działalność w zakresie szerzenia wiedzy medycznej jest punktowana.

Zatem lekarz może otrzymać punkty edukacyjne za:

• napisanie i opublikowanie: fachowej książki medycznej lub o charakterze medycznym, rozdziału w takiej książce, edukacyjnego programu multimedialnego lub artykułu;
  • przetłumaczenie i opublikowanie: fachowej książki medycznej, rozdziału w takiej książce lub medycznego edukacyjnego programu multimedialnego lub artykułu;
  • autorstwo lub współautorstwo: artykułu opublikowanego w fachowym czasopiśmie medycznym.

Artykuł ten ma na celu wskazanie przykładów aktywności traktowanej jako doskonalenie zawodowe. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 lutego 2022 r. w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Kursy z punktami edukacyjnymi dla lekarzy online

Lekarz i lekarz dentysta ma możliwość udziału w kursach z punktami edukacyjnymi online, o ile spełniają one warunki kształcenia podyplomowego lekarzy oraz lekarzy dentystów, a także zdobyły akceptację programu kształcenia od Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej

baner_kursy dla pielęgniarek

Takie warunki spełniają oferowane przez nas kursy doskonalenia zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Wśród nich wymienia się m.in.:

• “Kurs Doskonalenia Zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów: Prawo ochrony zdrowia 52 pkt”;
  • “Kurs Doskonalenia Zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów: Prawa pacjenta 30 pkt”;
  • “Kurs Doskonalenia Zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów: Odpowiedzialność pracowników medycznych w świetle prawa medycznego 30 pkt”;
  • “Kurs Doskonalenia Zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów: Etyka i bioetyka. Dylematy etyczne i moralne 20 pkt”;
  • “Kurs Doskonalenia Zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów: Prawo w praktyce medycznej w kontekście prawa europejskiego 10 pkt”.

Wyżej wymienione kursy z punktami edukacyjnymi dla lekarzy i lekarzy dentystów stanowią tylko część z szerokiej oferty szkoleń, jakie oferujemy. Więcej informacji i pełną listę szkoleń znajduje się pod poniższym odnośnikiem: https://medical.edu.pl/

Warto dodać, że uczestnik po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia, na podstawie którego Okręgowa Izba Lekarska dokona rozliczenia punktów edukacyjnych dotyczących danego okresu rozliczeniowego.