Rola pielęgniarki przy mechanicznej wentylacji płuc dorosłego pacjenta

wentylacja płuc

Niewydolność oddechowa związana jest ze stanem zaburzeń czynności układu oddechowego, w wyniku którego dochodzi do niedotlenienia organizmu. W takim przypadku bardzo ważne jest zapewnienie pacjentom możliwości mechanicznej wentylacji płuc. Więcej na ten temat omówimy w dalszej części artykułu, a także wskażemy rolę pielęgniarki w tym procesie.

Na czym polega wentylacja płuc?

Wentylacja mechaniczna płuc jest procesem, który polega na zapewnieniu przepływu powietrza w drogach oddechowych. Oznacza to, że jej celem jest leczenie niewydolności oddechowej, najczęściej wywołanej w wyniku choroby lub urazu któregoś ze składowych układu oddechowego. Wentylację płuc wykonuje się w sposób sztuczny za pomocą respiratora. Dzięki temu wspomaga się lub zastępuje spontaniczne oddychanie pacjenta.

Zapisz się na “Kurs specjalistyczny pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie dla pielęgniarek” i poznaj zasady wentylacji mechanicznej płuc

Wentylacja płuc jako świadczenie gwarantowane

Świadczeniem gwarantowanym określa się świadczenie realizowane w ramach opieki zdrowotnej, które jest finansowane w całości lub współfinansowane ze środków publicznych. Kwestia ta regulowana jest przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

kursy specjalistyczne dla pielęgniarek

Art. 6. rozporządzenia określa, że: “świadczenia gwarantowane udzielane w warunkach domowych są realizowane przez:

1. zespół długoterminowej opieki domowej dla dorosłych, dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie;
  2. pielęgniarską opiekę długoterminową domową”.

Wynika z tego, że nie tylko lekarze, ale również i pielęgniarki mogą udzielać świadczenia dotyczącego wentylacji płuc

Pacjent wentylowany mechanicznie

Wentylacja płuc u pacjenta z niewydolnością oddechową może odbywać się na dwa sposoby:

• inwazyjny – przy pomocy respiratora (przez rurkę tracheostomijną);
  • nieinwazyjny – przy pomocy różnorodnych ustników, masek czy hełmów).

Co więcej, wentylacja płuc udzielana jest pacjentom wymagającym hospitalizowania, jak i tym, którzy nie muszą przebywać na oddziałach intensywnej terapii, ale wymagają stałego specjalistycznego nadzoru lekarza, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji.

Pielęgniarka a proces pielęgnowania pacjenta wentylowanego mechanicznie

Pielęgniarki, które zdobyły przygotowanie w zakresie procesu pielęgnowania pacjenta wentylowanego mechanicznie, potrafią w sposób specjalistyczny zająć się osobą z niewydolnością oddechową. Jest to bardzo istotne, ponieważ przy korzystaniu z tej metody, istnieje możliwość występowania odrespiratorowego zapalenia płuc, które stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów.

baner: Kurs specjalistyczny

Dlatego należy odpowiednio zadbać o proces pielęgnowania pacjenta wentylowanego mechanicznie. Pielęgniarka dba o higienę jamy ustnej, pielęgnację dróg oddechowych, a także o dekontaminację sprzętu do terapii oddechowej. Ponadto udziela wsparcia rodzinie pacjenta i edukuje w zakresie opieki nad nim.

Oferowany przez naszą placówkę „Kurs specjalistyczny pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie dla pielęgniarek” umożliwia zdobycie wiedzy potrzebnej do samodzielnego wykonywania przez pielęgniarkę czynności zawodowych w obszarze realizowanego szkolenia, w tym przypadku: pielęgnowania pacjenta wentylowanego mechanicznie.

Absolwent tego szkolenia nabywa umiejętności przydatne przy udzielaniu świadczeń pielęgnacyjnych, a ukończenie kursu zostaje potwierdzone zaświadczeniem w języku polskim wydanym na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.