Opiekunka osób starszych – praca w Polsce i za granicą

opiekun osób starszych

Opiekunka osób starszych świadczy seniorom usługi opiekuńczo-wspierające, których celem jest pomoc w podnoszeniu jakości życia oraz w minimalizowaniu problemów w funkcjonowaniu osoby starszej wynikające z wieku lub choroby. Osoba z kwalifikacjami opiekunki seniora może podjąć pracę zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, o czym więcej będziemy pisali w dalszej części artykułu.

Praca dla opiekunki osób starszych

Ze względu na zjawisko “starzejącego się społeczeństwa”, zapotrzebowanie na opiekunki seniorów wzrasta zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Wtedy to ofertę pracy na tym stanowisku można otrzymać z miejsc, takich jak:

• dom opieki społecznej,
  • dom seniora,
  • hospicjum,
  • placówka opieki paliatywnej.

Oczywiście można także zostać zatrudnionym jako prywatna opiekunka dla seniora. Wtedy to pracę wykonuje się w miejscu zamieszkania osoby starszej.

Poznaj naszą ofertę kursów kwalifikacyjnych dla opiekunek osób starszych

Opiekunka osób starszych z językiem angielskim

Znajomość języka angielskiego ułatwia podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych poza granicami Polski ze względu na to, że język ten najczęściej służy komunikacji międzynarodowej. Dlatego też posługiwanie się nim może pomagać w życiu codziennym osoby na emigracji. Wtedy to warto zdecydować się na oferowany przez nas “Kurs Kwalifikacyjny Opiekuna Osób Starszych z językiem angielskim”, który przygotowuje uczestnika do wykonywania obowiązków opiekunki seniora, a dodatkowo zapozna z podstawami języka angielskiego potrzebnymi do pracy.

opiekun seniora

Jednak należy podkreślić, że nie ma pewności co do tego, że opiekunka osób starszych z językiem angielskim, będzie mogła się porozumieć po angielsku z seniorem, który mieszka w innym niż anglojęzycznym kraju, np. w Niemczech.

Opiekunka osób starszych w Niemczech z podstawowym niemieckim – czy to możliwe?

Tak, możliwe jest otrzymanie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech z podstawowym niemieckim. Zależy to oczywiście od wymagań pracodawcy, a także umiejętności osoby, która ma zostać zatrudniona. Jednak zazwyczaj nawet podstawowy niemiecki stanowi atut i nie jest czynnikiem dyskryminującym na rynku pracy. Bardzo ważne jest jednak, aby opiekunka osób starszych miała wiedzę i umiejętności niezbędne do prawidłowego realizowania zadań opiekuńczo-wspierających.

Nauka niemieckiego dla opiekunek osób starszych

Osoba, która chce rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych, ma możliwość wyboru szkolenia przygotowującego zarówno do organizowania prac opiekuńczo-wspierających u seniora, jak i języka niemieckiego. Takie założenia spełnia oferowany przez nas “Kurs Kwalifikacyjny Opiekuna Osób Starszych z językiem niemieckim”, dzięki któremu uczestnik zdobędzie wiedzę potrzebną do pracy w tym zawodzie, a także terminologię specjalistyczną w języku niemieckim.

Kursy dla opiekunek osób starszych

Decydując się na kurs dla opiekunki osób starszych, warto sprawdzić, czy daje on szansę na zdobycie pełnej wiedzy niezbędnej do pracy w tym zawodzie, a także możliwość legalnego zatrudnienia. Takie warunki spełniają oferowane przez nas szkolenia, a w tym “Kurs Kwalifikacyjny Opiekuna Osób Starszych”, dzięki któremu uczestnik nabywa kwalifikacje opiekuna osoby starszej zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.

baner_kursy dla pielęgniarek

Program “Kursu Kwalifikacyjnego Opiekuna Osób Starszych” zawiera tematy dotyczące:

• psychologii rozwoju dorosłego człowieka;
  • fizjologicznych aspektach wieku podeszłego;
  • geriatrii w zakresie chorób wieku podeszłego;
  • podstaw gerontologii;
  • metod realizowania obowiązków zawodowych opiekuna seniora;
  • pierwszej pomocy itd.

Absolwent uczestnik zostaje wyposażony w umiejętności niezbędne do efektywnego wsparcia osób starszych i dbania o ich dobrostan, a także otrzymuje komplet dokumentów w postaci zaświadczenia na wzorze MEN, trzech certyfikatów instytucji w języku polskim, niemieckim i angielskim oraz dyplom ze zdjęciem w czerwonej, skórzanej oprawie.