Pielęgniarka epidemiologiczna – ustawa, która zmienia ten zawód

Specjalista do spraw epidemiologii

Akty prawne tworzone są w celu ustalenia jednolitych zasad, dzięki którym zostanie zachowany porządek w różnego typu sytuacjach, czynnościach, grupach społecznych lub zawodowych. W tym artykule wskażemy kilka przykładów aktów prawnych, które regulują funkcjonowanie pielęgniarek epidemiologicznych.

Zmiany w aktach prawnych dotyczące pielęgniarek epidemiologicznych

Nie ma jednej ustawy, która regulowałaby funkcjonowanie pielęgniarek epidemiologicznych. Jeśli chodzi o zmiany, jakie są wprowadzane w tym zawodzie poprzez akty prawne, mogą one być wywołane przez sytuację epidemiologiczną w kraju, np. w celu przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym. Tak było w przypadku działań wybuchu pandemii COVID-19. 

W innym przypadku zmiany w aktach prawnych dotyczące pielęgniarek epidemiologicznych najczęściej wprowadzane są za sprawą zmieniających się regulacji odnoszących się do działalności całej grupy zawodowej pielęgniarek/pielęgniarzy i położnych

specjalista ds. epidemiologii

Zawód pielęgniarki w świetle aktów prawnych

Pielęgniarki i położne stanowią grupy zawodów o wysokiej odpowiedzialności, ponieważ ich praca bezpośrednio wpływa na życie i zdrowie ludzi. W związku z tym istnieje wiele regulacji dotyczących ich działalności. 

Poniżej wskażemy kilka z nim ze wskazaniem, co się w nich znajduje:

  1. Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej – reguluje prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej, a także ich kształcenie.
  2. Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych – reguluje organizację i zadania samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych oraz prawa i obowiązki jego członków.
  3. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej – reguluje zasady wykonywania działalności leczniczej i funkcjonowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Sprawdź naszą ofertę kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych z zakresu pielęgniarstwa

Pielęgniarka epidemiologiczna – ustawa regulująca wynagrodzenie

Kwestie związane z wynagrodzeniem zostały ujęte w Ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

Dokument ten określa, że w każdym roku na dzień 1 lipca podmiot leczniczy dokonuje podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownika ochrony zdrowia, którego wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od najniższej ustalonej kwoty na zasadach ustalonych w ustawie. Stawka przysługująca pielęgniarce lub położnej mającej zrobioną dodatkowo specjalizację, np. pielęgniarce epidemiologicznej, wynosi 6473,07 zł (kwota na lipiec 2023). 

Specjalista do spraw epidemiologii według rozporządzenia

Informacje na temat tego, kto może zostać specjalistą do spraw epidemiologii lub higieny i epidemiologii, zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami

baner_kursy dla pielęgniarek

Według niego osoba, która chce pracować na tym stanowisku, musi mieć 3 lata przepracowane w zawodzie i ukończoną jedną z poniżej wymienionych ścieżek kształcenia:

  1. “tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny;
  2. tytuł magistra w innym zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa albo średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny;
  3. licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny;
  4. średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii albo kurs kwalifikacyjny”.

Prawo a kursy kwalifikacyjne dla pielęgniarek i położnych

Kursy kwalifikacyjne stanowią rodzaj kształcenia, który zgodnie z Ustawą z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. 

Przykładem takiego szkolenia jest oferowany przez nas Kurs kwalifikacyjny epidemiologiczny dla pielęgniarek i położnych. Jest on opracowany na podstawie podstawy programowej zatwierdzonej przez Ministra Zdrowia. Dzięki temu jego absolwent zostanie przygotowany do objęcia kompleksowej opieki w zakresie pielęgniarstwa epidemiologicznego.

Należy dodać, że pielęgniarka lub położna po zakończonym “Kursie kwalifikacyjnym epidemiologicznym dla pielęgniarek i położnych” otrzymuje zaświadczenie wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.