Rola pielęgniarki przy mechanicznej wentylacji płuc dorosłego pacjenta

Rola pielęgniarki przy mechanicznej wentylacji płuc dorosłego pacjenta

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Niewydolność oddechowa związana jest ze stanem zaburzeń czynności układu oddechowego, w wyniku którego dochodzi do niedotlenienia organizmu. W takim przypadku bardzo ważne jest zapewnienie pacjentom możliwości mechanicznej wentylacji płuc. Więcej na ten temat omówimy w dalszej części artykułu, a także wskażemy rolę pielęgniarki w tym procesie.

Na czym polega wentylacja płuc?

Wentylacja mechaniczna płuc jest procesem, który polega na zapewnieniu przepływu powietrza w drogach oddechowych. Oznacza to, że jej celem jest leczenie niewydolności oddechowej, najczęściej wywołanej w wyniku choroby lub urazu któregoś ze składowych układu oddechowego. Wentylację płuc wykonuje się w sposób sztuczny za pomocą respiratora. Dzięki temu wspomaga się lub zastępuje spontaniczne oddychanie pacjenta.

Zapisz się na “Kurs specjalistyczny pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie dla pielęgniarek” i poznaj zasady wentylacji mechanicznej płuc

Wentylacja płuc jako świadczenie gwarantowane

Świadczeniem gwarantowanym określa się świadczenie realizowane w ramach opieki zdrowotnej, które jest finansowane w całości lub współfinansowane ze środków publicznych. Kwestia ta regulowana jest przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

kursy specjalistyczne dla pielęgniarek

Art. 6. rozporządzenia określa, że: “świadczenia gwarantowane udzielane w warunkach domowych są realizowane przez:

  1. zespół długoterminowej opieki domowej dla dorosłych, dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie;
  2. pielęgniarską opiekę długoterminową domową”.

Wynika z tego, że nie tylko lekarze, ale również i pielęgniarki mogą udzielać świadczenia dotyczącego wentylacji płuc

Pacjent wentylowany mechanicznie 

Wentylacja płuc u pacjenta z niewydolnością oddechową może odbywać się na dwa sposoby:

  • inwazyjny – przy pomocy respiratora (przez rurkę tracheostomijną);
  • nieinwazyjny – przy pomocy różnorodnych ustników, masek czy hełmów).

Co więcej, wentylacja płuc udzielana jest pacjentom wymagającym hospitalizowania, jak i tym, którzy nie muszą przebywać na oddziałach intensywnej terapii, ale wymagają stałego specjalistycznego nadzoru lekarza, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji. 

Pielęgniarka a proces pielęgnowania pacjenta wentylowanego mechanicznie

Pielęgniarki, które zdobyły przygotowanie w zakresie procesu pielęgnowania pacjenta wentylowanego mechanicznie, potrafią w sposób specjalistyczny zająć się osobą z niewydolnością oddechową. Jest to bardzo istotne, ponieważ przy korzystaniu z tej metody, istnieje możliwość występowania odrespiratorowego zapalenia płuc, które stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów.

baner: Kurs specjalistyczny

Dlatego należy odpowiednio zadbać o proces pielęgnowania pacjenta wentylowanego mechanicznie. Pielęgniarka dba o higienę jamy ustnej, pielęgnację dróg oddechowych, a także o dekontaminację sprzętu do terapii oddechowej. Ponadto udziela wsparcia rodzinie pacjenta i edukuje w zakresie opieki nad nim.

Kurs specjalistyczny pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie dla pielęgniarek

Oferowany przez naszą placówkę „Kurs specjalistyczny pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie dla pielęgniarek” umożliwia zdobycie wiedzy potrzebnej do samodzielnego wykonywania przez pielęgniarkę czynności zawodowych w obszarze realizowanego szkolenia, w tym przypadku: pielęgnowania pacjenta wentylowanego mechanicznie.

Absolwent tego szkolenia nabywa umiejętności przydatne przy udzielaniu świadczeń pielęgnacyjnych, a ukończenie kursu zostaje potwierdzone zaświadczeniem w języku polskim wydanym na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.