Pracownia terapeutyczna. Jak ją urządzić i wyposażyć?

pracownia terapeutyczna

Terapeuta zajęciowy to specjalista, który poprzez swoją pracę i prowadzone aktywności ma duży wpływ na rozwój i pomoc zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Aby jednak móc prowadzić odpowiednie zajęcia, potrzebna jest właściwie przystosowana pracownia terapeutyczna. Jak urządzić takie wnętrze i dlaczego  wyposażenie, jak i cechy fizyczne danej sali są tak ważne w prowadzeniu terapii zajęciowej? Sprawdź i dowiedz się jak urządzić odpowiednie wnętrze lub o co wnioskować do danej placówki.

Jak powinna wyglądać pracownia terapeutyczna?

Podczas wyboru i przystosowywania sali do potrzeb zajęć terapeutycznych należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaje aktywności, jakie będą się w niej odbywać, a także osoby, które będą przebywać w określonym pomieszczeniu. Często na terapię zajęciową uczęszczają pacjenci, którzy są wrażliwi emocjonalnie, a wszelkie bodźce oddziałują na nich nad wyraz intensywnie.

Wielkość sali powinna być przystosowana do ilości osób biorących udział w zajęciach. Zbyt małe pomieszczenie może przytłoczyć zgromadzonych podopiecznych, natomiast zbyt duże sprawi, że nie będą one czuły się bezpiecznie. Istotny jest tu również typ zajęć. Jeżeli w danym pomieszczeniu mają odbywać się np. zajęcia z zakresu integracji sensorycznej czy ćwiczenia ruchowe, sala powinna mieć co najmniej 24-35 metrów kwadratowych.

gabinet terapeutyczny

Warto też na pracownię terapeutyczną wybrać miejsce z dostępem do naturalnego oświetlenia, choć przydatne okażą się żaluzje lub rolety w przypadku intensywnie słonecznych dni. Istotna jest także kolorystyka. Pracownię terapeutyczną warto pomalować na kolory łagodne i stonowane, unikając jaskrawości. To szczególnie ważne w przypadku osób dorosłych. Jeśli w danej sali mają przebywać dzieci, warto umieścić na ścianach drobne dekoracje np. w postaci kwiatów czy obrazków zwierząt.

ZDOBĄDŹ ODPOWIEDNIE KWALIFIKACJE I UMIEJĘTNOŚCI DO PROWADZENIA ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH. WYBIERZ „KURS TERAPEUTA ZAJĘCIOWY”

Pracownia terapeutyczna dla dzieci – jak wyposażyć pomieszczenie?

Pracownia terapeutyczna dla dzieci powinna uwzględniać rodzaj prowadzonych zajęć i dostęp do niezbędnych przyborów wykorzystywanych podczas określonych aktywności. Dobrze jest więc w przypadku zadań z malowaniem zadbać o odpowiednio niskie stoliki i krzesełka, dostęp do farb, kredek czy innych przyborów. W takiej sali powinny znaleźć się również meble umożliwiające przechowywanie akcesoriów potrzebnych do zajęć.

Organizując wyposażenie pracowni terapeutycznych, w których odbywać się będą zajęcia ruchowe, należy zadbać o bezpieczeństwo i zamontowanie odpowiednich pomocy, takich jak drabinki, maty, materace, trampoliny, maglownice czy kabiny SI.

Pracownia terapeutyczna dla dorosłych – co powinno się znaleźć w takiej sali?

W przypadku pracowni terapeutycznej dla dorosłych warto zadbać o ustawienie w pomieszczeniu parawanów, które odgraniczą poszczególne stanowiska zajęciowe i zapewnią pacjentom poczucie prywatności, spokoju i bezpieczeństwa. To szczególnie ważne w przypadku, gdy terapia zajęciowa związana jest z wykonywaniem różnego rodzaju ćwiczeń, często połączonych też z rehabilitacją.

Jeżeli pracownia terapeutyczna to gabinet, w którym odbywać się będą spotkania z psychoterapeutą, dobrym wyborem będzie zestaw wygodnych krzeseł lub foteli. Ponadto w pracowni terapeutycznej dla dorosłych powinny znaleźć się materace oraz niezbędne sprzęty rehabilitacyjne. Jeśli prowadzona ma być muzykoterapia, potrzebny będzie sprzęt umożliwiający odtwarzanie muzyki.

Podczas wyboru wyposażenia, jak i niezbędnych sprzętów do pracowni terapeutycznej dla dzieci oraz dorosłych należy zwrócić uwagę, aby były to przedmioty bezpieczne w użytkowaniu i zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

pracownia terapeutyczna

Jak profesjonalnie wyposażyć pracownię terapeutyczną?

Aby podjąć zatrudnienie w charakterze osoby prowadzącej odpowiednio dobrane zajęcia dla dzieci i dorosłych, warto najpierw zrealizować ,,Kurs Terapeuta Zajęciowy” dostępny na platformie dydaktycznej Krajowego Instytutu Medycznego Medical.edu.pl. Jednym z zagadnień podejmowanych na kursie jest odpowiednie wyposażenie pracowni terapeutycznej. ,,Kurs Terapeuta Zajęciowy” jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Ustawą o prawie oświatowym i Ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Absolwent kursu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim. Terapeuta zajęciowy zgodnie z obowiązującą klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy wprowadzoną Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania został sklasyfikowany do grupy 2 o numerze: 325907. Klasyfikacja jest oparta na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Kształcenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.