Nowoczesne metody leczenia ran przewlekłych. Pielęgniarko, musisz je znać!

Nowoczesne metody leczenia ran przewlekłych. Pielęgniarko, musisz je znać!

Pacjenci z ranami przewlekłymi potrzebują wyjątkowej opieki i zastosowania niekiedy specjalistycznych środków i metod, aby móc uporać się z dolegliwościami. Leczenie ran przewlekłych to również jedno z zadań, jakie podejmują pielęgniarki, a także osoby z najbliższego otoczenia chorego. Obecnie można jednak zastosować nowoczesne metody leczenia ran przewlekłych. Sprawdź, co do nich należy i w jaki sposób można nabyć cenną wiedzę i umiejętności związane z pomocą potrzebującym pacjentom. To szansa nie tylko na zwiększenie swoich umiejętności, ale również uzyskanie nowego zatrudnienia w placówkach specjalistycznych.

Specyfika leczenia ran przewlekłych

Leczenie ran przewlekłych wymaga zastosowania określonych działań. Kluczowe jest tu szczególne zachowanie higieny pracy, oczyszczanie rany, a także pielęgnacja skóry wokół niej. Następnie istotne jest zastosowanie specjalistycznych opatrunków, często dopasowanych do danego etapu gojenia rany.

Obecnie można też wybrać nowoczesne metody leczenia ran przewlekłych, dzięki którym medycyna w tym zakresie wchodzi na znacznie wyższy poziom. Takie metody i technologie znacznie podnoszą jakość życia i komfort pacjentów, co jest kluczowe w przebiegu chorób i procesach gojenia.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI W ZAKRESIE NOWOCZESNEGO LECZENIA RAN. WYBIERZ „KURS SPECJALISTYCZNY LECZENIE RAN DLA PIELĘGNIAREK”!

Nowoczesne metody leczenia ran przewlekłych

Wśród nowoczesnych metod leczenia ran przewlekłych należy szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na takie możliwości jak:

  • zastosowanie specjalistycznego sprzętu, który pobudza tkanki do szybszej regeneracji. Dochodzi do stymulowania procesu naprawczego w ranie za pomocą m.in. pomp ciśnieniowych czy urządzeń do hydraulicznego oczyszczania skóry i tkanek w obrębie rany,
  • sonoterapia – to terapia ultradźwiękami, w której wykorzystywana jest mechaniczna fala ultradźwiękowa o wysokiej częstotliwości, co powoduje pobudzenie utleniania komórkowego i czynności błon komórkowych. Ma to istotny wpływ na szybkość przewodzenia we włóknach nerwowych. Dzięki sonoterapii możliwe jest przyspieszenie gojenia się ran,
  • biochirurgia – wykorzystuje się tu m.in. larwy much, które zmniejszają ilość martwej tkanki w obrębie rany, co przyspiesza ogólny proces gojenia,
  • opatrunki biologiczne – to specjalny rodzaj opatrunków, który zaaplikowany w miejscu rany naśladuje występującą naturalnie aktywność kolagenu VI. Jest on niezwykle istotny w procesie gojenia się ran.
nowoczesne-metody-leczenia-ran-przewleklych

Niekiedy też w leczeniu ran przewlekłych stosowane jest leczenie chirurgiczne. Poszczególne metody i rodzaje nowoczesnych sposobów na gojenie ran dobierane jest ściśle do poziomu zaawansowania dolegliwości i samej rany, jak i schorzenia, które ją wywołało.

Nowoczesne technologie i udogodnienia a leczenie ran przewlekłych

Bieżące aktualizowanie wiedzy i podążanie za nowoczesnymi metodami może pomóc nie tylko pacjentowi, ale również pielęgniarce w wykonywanej na co dzień pracy. Poza innowacyjnymi metodami terapii, zaawansowanymi opatrunkami czy biochirurgią, dostępne są także różnego rodzaju programy i aplikacje do monitorowania postępu w gojeniu się ran, które znacznie ułatwiają organizację i przebieg pracy pielęgniarek.

Zaletą takich pomocy jest także przeanalizowanie, jak chora osoba reaguje na określoną metodę leczenia ran i jak bardzo pozwala ona przyspieszyć standardowe gojenie. To szansa na zastosowanie jak najlepszego rozwiązania i tym samym zwiększenie komfortu pacjenta.

leczenie-ran-przewleklych

Leczenie ran przewlekłych – jak zdobyć wiedzę?

Aktualizowanie wiedzy i umiejętności w zakresie nowinek medycznych i leczenia ran jest bardzo ważne w pracy pielęgniarki. Aby podnieść swoje umiejętności, a jednocześnie nie rezygnować z codziennej pracy czy innych obowiązków, warto wybrać “Kurs specjalistyczny Leczenie ran dla pielęgniarek” dostępny na platformie dydaktycznej Krajowego Instytutu Medycznego medical.edu.pl. Kurs jest prowadzony zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. z 2014 r., poz. 1435, z późn. zm.). Absolwent kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia. Kurs pozwala uzyskać cenną wiedzę z zakresu najnowszych badań i trendów w leczeniu ran przewlekłych. To również zapoznanie się z metodami będącymi najwyższymi standardami w praktyce pielęgniarskiej, co jest niezwykle cenione zarówno przez pacjentów, jak i placówki medyczne poszukujące personelu.