Kto może wykonywać masaż?

Zawód masażysty cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem – siedzący tryb pracy, stresujące zadania czy praca zdalna i brak odpowiedniej ilości ruchu sprzyja napięciom mięśni, a tym samym znacznym pogorszeniem samopoczucia. Świetnym rozwiązaniem jest wtedy masaż, który ukoi obolałe ciało oraz zrelaksuje umysł.

Masaż relaksacyjny – kompetencje

Profesjonalnym wykonywaniem masażu zajmują się specjaliści w tym zakresie – osoby, które po ukończeniu odpowiedniej szkoły lub kursu zawodowego posiadają umiejętności i uprawnienia do wykonywania tych zabiegów; umiejętne wykorzystanie bodźców mechanicznych (głaskanie, ucisk, chwyty) na tkanki ciała mają na celu wywołanie odpowiedniego efektu terapeutycznego. Możemy wyróżnić różne rodzaje masażu, które swoim oddziaływaniem na organizm pacjenta mają inny cel:

• masaż klasyczny
  • masaż relaksacyjny
  • masaż leczniczy

Dodatkowo, w każdej z tych grup można wyodrębnić dodatkowe, specjalistyczne zabiegi, takie jak na przykład masaż sportowy, kosmetyczny, drenaż limfatyczny czy masaż kamieniami

Aby dobrać odpowiedni rodzaj i technikę masażu, ważna jest prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta, ustalenie jego potrzeb oraz oczekiwań. Niezbędna jest więc tutaj specjalistyczna wiedza z zakresu anatomii, a także praktyka, która – jak wiemy – czyni mistrza.

Gdzie zrobić kurs masażu?

Szkolenia z zakresu masażu oferuje wiele instytucji czy szkół, w których można zdobyć uprawnienia masażysty, a także rozwijać swoje kompetencje w tym zawodzie. Tutaj szczególnie polecamy kurs masażu online, który wprowadza w zaawansowane techniki masażu zarówno w ujęciu technicznym, jak i psychologicznym. Ulepszając swoją technikę i umiejętności, możemy z czasem poszerzyć zakres swoich usług, tym samym zwiększając grono pacjentów.

Jaki kurs masażu warto zrobić?

Bardzo ważna jest nauka z zakresu anatomii oraz fizjologii człowieka, a także zdobycie umiejętności przy określeniu wskazań, przeciwwskazań i skutków zabiegu, jego odpowiednim dobraniem i technikami wykonania. Daje to solidne podstawy do rozpoczęcia praktyki, która jest głównym narzędziem pracy przy pacjencie. Takie szkolenie powinno zakończyć się egzaminem, po którego zdaniu otrzymujemy dyplom i zaświadczenie potwierdzające zdobyte kwalifikacje – dzięki temu mamy nieograniczone możliwości zatrudnienia, łącznie z otwarciem własnego gabinetu masażu. Warto wziąć pod uwagę podjęcie kursu masażu online, który daje takie same uprawnienia, jak kurs stacjonarny, a odbywany jest w znacznie wygodniejszej formie – bez dojazdów i we własnym tempie.

Masażyści znajdują zatrudnienie w takich placówkach jak ośrodki SPA, hotele, kluby fitness – w takich miejscach najważniejszym zadaniem masażysty jest sprawienie, aby klient poczuł się odprężony i zrelaksowany. Mogą również prowadzić własną działalność pod postacią gabinetu, a także w formie mobilnej, z dojazdem do klienta – w dzisiejszych czasach jest to szczególnie cenione, kiedy brakuje czasu na relaks.