Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Pielęgniarka anestezjologiczna sprawuje opiekę nad pacjentami po znieczuleniu do zabiegów operacyjnych i diagnostycznych wymagających anestezji, a także nad pacjentami w stanach zagrożenia życia w obszarze intensywnej terapii. Oczywiście w celu wykonywania tych zadań zawodowych musi odbyć odpowiednie kształcenie, o czym więcej będziemy pisali w dalszej części artykułu.
Kształcenie podyplomowe dla pielęgniarek
W Ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej zostały wymienione rodzaje kształcenia podyplomowego dla pielęgniarek, a wśród nich:
- szkolenie specjalizacyjne, czyli tzw. „specjalizacja”;
- kurs kwalifikacyjny;
- kurs specjalistyczny;
- kurs dokształcający.
Po co pielęgniarce specjalizacja?
Pielęgniarki i położne robią specjalizację w celu uzyskania wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. Ponadto po odbytej specjalizacji i otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego pielęgniarki i położne mogą posługiwać się tytułem zawodowym specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Co więcej, kształcenie podyplomowe dla pielęgniarek rozszerza zakres wykonywanych zadań w pracy, dzięki czemu może ona podejmować się nowych i ciekawych wyzwań zawodowych. Warto również dodać, że pielęgniarki z tytułem zawodowym specjalisty mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Ile zarabia pielęgniarka anestezjologiczna 2023?
Kiedy można rozpocząć specjalizację pielęgniarek?
Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej określa, że: “do specjalizacji mogą przystąpić pielęgniarka lub położna, które:
- posiadają prawo wykonywania zawodu;
- pracowały w zawodzie co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat;
- zostały dopuszczone do specjalizacji po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego za pośrednictwem Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia”.
Ile trwa specjalizacja z pielęgniarstwa anestezjologicznego?
To, ile trwa specjalizacja z pielęgniarstwa anestezjologicznego, określone jest na mocy decyzji Ministerstwa Zdrowia, które zatwierdziło podstawę programową dla tego szkolenia. W związku z tym łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację kształcenia w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 979 godzin dydaktycznych. Składa się to na zajęcia:
- teoretyczne – 330 godzin;
- praktyczne – 649 godzin.
Czy jest kurs kwalifikacyjny z zakresu anestezjologi?
Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło programy opublikowane przez CKPPiP dla kursów kwalifikacyjnych. Zgodnie z ich wymaganiami powstały proponowane przez nas kursy kwalifikacyjne zarówno dla pielęgniarek, jak i położnych. W naszej ofercie znajdują się:
- “Kurs kwalifikacyjny anestezjologiczny i intensywna opieka w położnictwie dla położnych”,
- “Kurs kwalifikacyjny anestezjologiczny dla pielęgniarek”.
Każdy z nich ma na celu wyposażenie pielęgniarki lub położnej w wiedzę i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
Absolwenci tych kursów kwalifikacyjnych otrzymają zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.