Ile zarabia pielęgniarka anestezjologiczna 2023?

Pielęgniarka anestezjologiczna wykonuje swoją pracę na bloku operacyjnym lub oddziale intensywnej terapii. Jej zadaniem jest opieka nad pacjentami w okresie znieczulenia ogólnego, zewnątrzoponowego, oponowego, obwodowego, oraz w okresie pooperacyjnym. Na jakie zarobki może liczyć pielęgniarka anestezjologiczna za swoją pracę w 2023 roku? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

Zarobki pielęgniarek w 2023 r.

W 2023 roku nastąpiły zmiany w wysokości zarobków pielęgniarek, a także innych pracowników ochrony zdrowia. Miał na to wpływ zapis zamieszczony w Ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, według którego każdego roku na dzień 1 lipca podmiot leczniczy ma obowiązek dokonać podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownikom ochrony zdrowia.

baner: kursy dla pielęgniarek

“Od dnia 2 lipca danego roku wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, nie może być niższe niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze ustalone w sposób określony w ust. 1 na dzień 1 lipca danego roku”.

Więcej na temat tych zmian pisaliśmy w artykule: Problemy pieniężne w ochronie zdrowia, czy w lipcu 2023 się skończą?

Ile zarabia pielęgniarka anestezjologiczna?

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia zarobki pielęgniarek klasyfikują się następująco:

• 8186,53 zł brutto – pielęgniarki i położne zatrudnione na stanowiskach wymagających tytułu magistra i specjalizacji;
  • 6473,07 zł brutto – pielęgniarki i położne z wymaganym wykształceniem magisterskim, ale bez specjalizacji;
  • 6473,07 zł brutto – pielęgniarki i położne z wymaganym wykształceniem wyższym (studia I stopnia) i specjalizacją;
  • 6473,07 zł brutto – pielęgniarki i położne z wymaganym wykształceniem średnim i specjalizacją;
  • 5965,38 zł brutto – pielęgniarki i położne z wymaganym wykształceniem średnim bez specjalizacji.

W związku z powyższym to, ile zarabia pielęgniarka anestezjologiczna w 2023 r., zależy od wykształcenia osoby na tym stanowisku.

Zdobądź kwalifikacje w zakresie pielęgniarstwa anestezjologicznego na oferowanym przez nas kursie kwalifikacyjnym

Zarobki pielęgniarek według danych statystycznych

W jednym z najpopularniejszych raportów opracowanych na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń można sprawdzić, na jaką pensję mogą liczyć osoby na różnych stanowiskach. Jednak należy podkreślić, że dane mają charakter orientacyjny i zostały określone na podstawie 309 ankietowanych.

kurs dla pielęgniarki

Według ich odpowiedzi (aktualizowanych w styczniu 2023 r.) zarobki pielęgniarki wahały się od 4930 zł do 6890 zł brutto, co dało średnio wynagrodzenie w wysokości 5820 zł brutto. Raport nie określa konkretnie zarobków pielęgniarki anestezjologicznej, ponieważ nie określa wykształcenia i specjalizacji odpowiadających pielęgniarek.

Kwalifikacje szansą na większe zarobki

Jak wskazano wykształcenie, a także dodatkowo specjalizacje są istotne w ustalaniu wysokości wynagrodzenia pielęgniarek. W związku z tym warto poszerzać swoją wiedzę i umiejętności i nabywać nowe kwalifikacje

Możliwość taką oferuje “Kurs kwalifikacyjny anestezjologiczny dla pielęgniarek”, którego program został  zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia i opublikowane przez CKPPiP. Dlatego też pielęgniarka podczas szkolenia zostaje przygotowana do objęcia kompleksowej opieki pacjenta w każdym wieku w obszarze realizowanego szkolenia.

Absolwent “Kursu kwalifikacyjnego anestezjologicznego dla pielęgniarek” otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.