Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Młody organizm jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju infekcje, ponieważ jego układ odpornościowy dopiero się kształtuje. Dlatego tak ważne jest zadbanie o szczepienia ochronne, które pomagają w obronie przed ciężkim przebiegiem choroby. Z tego też powodu młode osoby – a w szczególności noworodki – muszą podlegać szczególnej opiece podczas szczepienia.
Szczepienia ochronne dzieci
Szczepionki są podstawowym narzędziem do zwalczania chorób zakaźnych. Najważniejsze z nich są zawarte w kalendarzu szczepień obowiązkowych, któremu podlegają dzieci od momentu narodzin do ukończenia 19. roku życia. Program szczepień ochronnych co roku ustala Główny Inspektorat Sanitarny na podstawie aktualnych przesłanek klinicznych i epidemiologicznych. Personel medyczny, który zajmuje się przeprowadzaniem takich zabiegów – a w przeważającej większości są to pielęgniarki – musi więc być zorientowany w bieżących zaleceniach, aby profesjonalnie dbać o zdrowie swoich małych pacjentów.
Kurs szczepień – czy jest niezbędny?
Szczepienia ochronne mogą przeprowadzać jedynie osoby, które spełniają odpowiednie wymagania – przede wszystkim posiadające udokumentowaną w toku nauczania wiedzę medyczną odnośnie tematyki zakażeń, chorób zakaźnych i szczepień. Dla pielęgniarek tworzone są dedykowane szkolenia, które pozwolą nabyć wiedzę nie tylko o czynnikach chorobotwórczych, ale również o tym, jak przeprowadzić cały zabieg aby był bezpieczny i jak najmniej uciążliwy dla małych pacjentów.
Bardzo istotnym elementem podczas kursu jest uzyskanie wiedzy na temat odpowiedniego podejścia do dzieci – jak pomóc im w walce ze stresem i jak zniwelować lęk przed zabiegiem. Pielęgniarki powinny wiedzieć, jak odwrócić uwagę dziecka bądź załagodzić ból – w zależności od wieku dziecka, stanu jego zdrowia, wagi czy nawet upodobań – aby nie zapamiętało tego jako przykre przeżycie.
Uspokojenie dziecka ma znaczenie nie tylko psychologiczne – szarpiący się maluch może niezamierzenie wyrządzić krzywdę sobie lub osobie przeprowadzającej zabieg. Ważna jest również pozycja dziecka – musi być zabezpieczone przed upadkiem w przypadku omdlenia lub innych niepożądanych reakcji.
Metody redukcji bólu
Podczas specjalistycznego kursu z zakresu szczepień ochronnych pielęgniarki dowiadują się, jak sprawnie przeprowadzić zabieg szczepienia, umiejętnie zajmując się pacjentem. Zarówno szczepienia noworodka, jak i starszych dzieci mogą wiązać się z czynnikiem stresowym – również u pielęgniarki. Odpowiednia wiedza i przygotowanie pomaga jednak w profesjonalnym przeprowadzeniu zabiegu. Podczas kursu szczepień dla pielęgniarek online personel medyczny w zaciszu domowym może zapoznać się z metodyką przeprowadzania szczepień, w tym m.in. tych odnośnie przeciwdziałaniu odczuwania bólu.:
- interwencje medyczne i technika szczepień,
- interwencje psychologiczne,
- działania farmakologiczne.
Również położne – które najczęściej wykonują pierwsze w życiu dziecka szczepienia, mają dedykowany specjalnie dla nich kurs szczepienia ochronne dla położnych. Ich zadaniem jest dbanie nie tylko o zdrowie małego pacjenta, ale również o jego komfort psychiczny. Ma to korzyści nie tylko podczas jednostkowego zabiegu, ale i na przyszłe ewentualne sytuacje, w których może się znaleźć – warto zatem starać się redukować negatywne skojarzenia w przyszłości.