Jak zostać opiekunem w żłobku? Poznaj wskazówki doświadczonych opiekunów

Jak zostać opiekunką w żłobku?

Małe dzieci wymagają wiele uwagi – nie tylko w zakresie pielęgnacji, ale również zabawy, opieki czy edukacji. Żłobki oraz kluby dziecięce pozwalają na wszechstronną stymulację i kontakt z innymi maluchami, co wpływa korzystnie na ich rozwój. Ważne jest jednak aby osoby, którym powierza się pod opiekę tak małe dzieci, wiedziały jak umiejętnie się nimi zajmować.

Opiekun w żłobku – jaki powinien być?

Osoby, które zawodowo pragną podjąć się opieki nad małymi dziećmi powinny przede wszystkim posiadać odpowiednie cechy charakteru, pozwalające z empatią i cierpliwością podejść do codziennych wyzwań. Dobrze jest więc, jeśli opiekun jest osobą pogodną i sympatyczną, lubiącą dzieci. Niezwykle ważne jest również doświadczenie w opiece, ale i kwalifikacje, które potwierdzają umiejętności nabyte w tym zakresie.

Odpowiednie wykształcenie jest wręcz warunkiem niezbędnym do podjęcia zatrudnienia jako opiekun w żłobku. Osoby pracujące w takich miejscach muszą wiedzieć, jak reagować w różnorodnych sytuacjach oraz jak umiejętnie zajmować się maluchami. Muszą to być troskliwi i wykwalifikowani opiekunowie, którzy odpowiednio zadbają o dobro powierzonych im dzieci – w ciepłej i przyjaznej atmosferze.

Kto może zostać opiekunem?

Osoby lubiące małe dzieci i chcące mieć wpływ na ich rozwój już od najmłodszych lat, mogą rozpocząć kurs opiekuna w żłobku, który kompleksowo przygotuje ich do opieki nad najmłodszymi. Takie szkolenie jest niezbędne, aby osoba nie posiadająca odpowiedniego wykształcenia mogła podjąć się zatrudnienia w żłobku lub klubie dziecięcym. Opiekunem w żłobku mogą również zostać osoby posiadające kwalifikacje:

• pielęgniarki,
  • położnej,
  • opiekunki dziecięcej,
  • nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub przedszkolnej,
  • pedagoga opiekuńczo- lub społeczno-wychowawczego,
  • pedagoga wczesnej edukacji,
  • terapeuty pedagogicznego.

Mogą to również być osoby, które w toku studiów (również podyplomowych), nabyli kwalifikacje pozwalające na sprawowanie profesjonalnej opieki nad dziećmi, w tym: wczesne wspomaganie rozwoju, pedagogika małego dziecka czy psychologia dziecięca. Co jednak w przypadku, gdy nie posiada się studiów wyższych, a jedynie średnie wykształcenie?

Kurs opiekuna w żłobku

Już osoby pełnoletnie mogą rozpocząć kurs przygotowujący do pracy opiekuna. Podczas 280-godzinnego szkolenia, przyszli opiekunowie zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne w codziennej pracy. Na kursie poruszane są takie tematy, jak:

• psychologiczne podstawy rozwoju jednostki,
  • rozwój dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa,
  • stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka,
  • kompetencje opiekuna.

Nauczane obszary pozwalają zrozumieć odczucia i potrzeby małych dzieci. Opiekunowie zdobywają również wiedzę z zakresu tematów zajęć w żłobku, by odpowiednio dobierać zabawy dla maluchów. W zakres nauki wchodzą również praktyki, które pozwalają zdobyć doświadczenie zawodowe – wypełniony dziennik praktyk opiekuna w żłobku jest niezbędnym dokumentem, pozwalającym uzyskać kwalifikacje opiekuna; praktyki są więc elementem bardzo ważnym.

dzieci w żłobku

Aby proces kształcenia był wygodniejszy, można skorzystać z kursu na opiekuna w żłobku online – formy nauczania nie wymagającej zjazdów ani obecności na planowanych zajęciach. Dzięki temu słuchacz może uczyć się we własnym tempie, zyskując czas chociażby na odbycie praktyk zawodowych – co może znacznie przyspieszyć uzyskanie niezbędnych kwalifikacji i tym samym podjęcie wymarzonej pracy.

Praca w żłobku lub klubie dziecięcym

Do obowiązków opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym należy:

• zapewnienie właściwej opieki pielęgnacyjnej,
  • prowadzenie zajęć edukacyjnych i zabaw, dostosowanych do potrzeb dziecka,
  • prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych,
  • pomoc w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, ubieranie, wysadzanie; zabieranie dzieci na spacery, prowadzenie zajęć w ogrodzie,
  • wykonywanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, zaspokajanie potrzeb fizjologicznych, usamodzielnianie dzieci,
  • dbanie o potrzebę poczucia bezpieczeństwa i akceptacji wśród maluchów,
  • utrzymywanie czystości i porządku w grupie,
  • udzielanie pierwszej pomocy w nagłych przypadkach,
  • współpraca z innymi opiekunami, kadrą ośrodka oraz z rodzicami dziecka.

Ile godzin pracuje opiekunka w żłobku? Przeważnie jest to praca oparta na systemie 8 godzin dziennie, przy 40-godzinnym tygodniu pracy. W tym czasie może zapewnić opiekę dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą mieć zapewnionej opieki domowej, lub których opiekunowie chcę, by ich pociechy miały zapewnione profesjonalne zajęcia wraz z towarzystwem innych maluchów. To odpowiedzialne zajęcie, dające jednak wiele satysfakcji i różnorodności w codziennej pracy.