Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Dla wielu seniorów jesień życia nie zawsze jest łatwym okresem. W tym czasie często potrzebują wsparcia innych osób – zarówno w podstawowych czynnościach, jak i pozostałych aktywnościach społecznych. Tutaj właśnie swoją rolę spełnia opiekunka, która poprzez odpowiednie działania pomaga osobie starszej w codziennym życiu sprawiając, że staje się ono znacznie łatwiejsze.
Co robi opiekunka osoby starszej?
Opiekunka osoby starszej to osoba, która opiekuje się seniorami i pomaga im w codziennym życiu. Zakres obowiązków opiekunów bywa bardzo różny, w zależności od stanu zdrowia i możliwości osób starszych, a także od miejsca zatrudnienia. Jest to zawód wymagający, ale dający również wiele satysfakcji.
Jak wygląda codzienna opieka nad seniorem?
Szczegółowa charakterystyka pracy zależy głównie od miejsca, w którym podejmuje się zatrudnienia – w zależności, czy jest to dom opieki, hospicjum czy prywatne mieszkanie, zakres obowiązków opiekunki osoby starszej może być znacznie zróżnicowany. Można jednak wskazać główne zadania i w jakim zakresie udziela wsparcia:
- pielęgnacja ciała: utrzymanie higieny osobistej, mycie, ubieranie, czesanie, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, kosmetyka skóry;
- zmiana opatrunków, pampersów;
- pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego: dbanie o czystość mieszkania, pranie, zmiana pościeli, zmywanie;
- robienie zakupów, przygotowywanie oraz pomoc przy spożywaniu posiłków;
- opłacanie rachunków, pilnowanie terminów wizyt lekarskich, realizowanie recept, organizowanie transportu;
- organizowanie czasu wolnego osobie starszej w zależności od jej potrzeb i możliwości – rozrywki aktywizujące, wspólne spędzanie czasu, spacery, wycieczki;
- aktywizacja społeczna – zapewnienie kontaktu z innymi osobami (sąsiedzi, kluby seniora);
- kontakt z rodziną podopiecznego – informowanie i edukowanie o sposobach ułatwiających sprawowanie codziennej opieki, prawidłowym odżywianiu itp.
Zawód ten polega więc na wsparciu, opiece i organizacji codziennych zajęć seniorom. Przydatne cechy przy tej pracy to empatia, cierpliwość i chęć pomocy innym, ale również stanowczość i opanowanie. Opiekunka osoby starszej powinna pomóc w zaspokojeniu potrzeb biologicznych, ale również psychicznych i społecznych dbając o sprawność umysłową i fizyczną na tyle, na ile pozwala na to stan pacjenta.
Jak zostać opiekunką osoby starszej?
Aby legalnie i kompetentnie podjąć się opieki nad seniorami, warto zrobić kurs opiekunki osoby starszej, dzięki któremu można uzyskać certyfikat potwierdzający nabyte kwalifikacje. Uprawnia on do podjęcia pracy w dowolnym miejscu, które świadczy usługi opiekuńcze, a przede wszystkim – przekazuje fachową wiedzę, jak planować i sprawować opiekę nad osobami starszymi.
Nabycie takich uprawnień oferuje Krajowy Instytut Medyczny, gdzie dodatkową zaletą jest nauka online – bez uciążliwych dojazdów, w czasie i miejscu dogodnym dla uczestnika. Kurs ten został przygotowany w oparciu o podstawę programową kształcenia w zawodzie, a uczestnik otrzymuje wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w charakterze opiekuna osoby starszej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ukończenie nauki potwierdzone jest certyfikatem oraz zaświadczeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej.