Badanie EKG – co to jest i kto je wykonuje?

Badanie EKG – czyli badanie elektrokardiograficzne – to bezbolesna, nieinwazyjna ocena pracy serca. Kiedy wykonuje się takie badanie oraz jak ono wygląda?

EKG – co to jest?

EKG jest badaniem, które graficznie przedstawia aktywność serca. Polega ono na odczycie impulsów elektrycznych, które powstają podczas skurczu i rozkurczu mięśnia sercowego – oceniając ich wygląd rozłożony w czasie, można wykryć ewentualne nieprawidłowości w układzie krążenia i samym sercu.

Impulsy wytwarzane przez serce przekazywane są za pomocą podpiętych do ciała elektrod, skąd wędrują do elektrokardiografu – urządzenia, w którym sygnał jest wzmacniany i przetwarzany, a następnie w postaci graficznej przedstawiany na ekranie lub wydruku, zwanym elektrokardiogramem. To właśnie z niego lekarz odczytuje, jak pracuje serce, i na tej podstawie podejmuje decyzję odnośnie leczenia bądź dalszej diagnostyki.

Jak wygląda badanie EKG?

Aby dokonać odczytu pracy serca, pacjent musi zostać podpięty pod elektrokardiograf. Wykonuje się to za pomocą elektrod, przyczepianych do ciała – sześć do klatki piersiowej, i po jednej na każdym z nadgarstków oraz okolic obu kostek u nóg. W tym celu należy odsłonić te części ciała, aby ubranie nie blokowało przepływu. Osoba wykonująca badanie przeciera miejsca podpięcia alkoholem i smaruje specjalnym żelem do EKG, aby maksymalnie zwiększyć przewodnictwo impulsów elektrycznych.

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie występują również po nim żadne skutki uboczne – może być powtarzane tak często, jak jest to konieczne – niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Jest wykonywane przez wykwalifikowaną pielęgniarkę, która ukończyła kurs EKG dla pielęgniarek, albo przez ratownika medycznego. Wyniki interpretuje lekarz.

EKG – co można wykryć za pomocą tego badania?

Na wykresie, który powstaje podczas badania, widoczna jest cała aktywność mięśnia sercowego. Dzięki elektrokardiografii można zbadać rozmiar i położenie serca, a także wykryć:

  • częstość akcji serca,
  • miarowość akcji serca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaburzenia przewodzenia,
  • niedokrwienie,
  • zapalenie mięśnia sercowego lub worka osierdziowego
  • przerost mięśnia sercowego
  • niektóre wady serca – wrodzone i nabyte,
  • rozedmę płuc,
  • zaburzenia elektrolitowe

Badanie przeprowadza się przede wszystkim osobom, u których występuje podejrzenie nieprawidłowości pracy serca, jak np. zawał; także pacjenci, u których wcześniej zdiagnozowano choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, jego wady) są poddawani badaniu EKG w celach kontrolnych, podobnie pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem. Profilaktycznie badanie jest wykonywane osobom zdrowym, podczas wizyt okresowych. 

Ile czasu trwa badanie EKG?

Standardowe badanie EKG, które jest wykonywane podczas spoczynku, nie zajmuje dużo czasu – łącznie z przygotowaniem pacjenta i aparatury trwa około 10 minut. Wyjątkiem jest tutaj badanie za pomocą aparatu Holtera – jest to przenośne urządzenie, które monitoruje pracę serca podczas codziennej aktywności – mocuje się je do ciała na 24 godziny; dzięki temu można wykryć nieprawidłowości, które ujawniają się sporadycznie, a mogą mieć znaczny wpływ na zdrowie pacjenta.