Prawa i obowiązki opiekunki osób starszych

opiekunka osób starszych

Współcześnie w Polsce obserwuje się zmiany demograficzne wpływające na zjawisko, jakim jest starzenie się społeczeństwa. Oznacza to, że odnotowuje się wśród ludzi coraz wyższą liczbę osób starszych, a wraz z tym zwiększa się zapotrzebowanie na opiekunów seniorów. W dalszej części artykułu omówimy, jakie są prawa i obowiązki osób w tym zawodzie oraz specyfikę pracy, a także wskażemy, jaki kurs opiekuna osób starszych warto wybrać.

Opieka nad seniorem w domu czy w placówce? Praca opiekunki osób starszych

Nie ma wskazanego jednego miejsca, w którym może być wykonywana praca opiekunki osób starszych. Zawód ten umożliwia znalezienie zatrudnienia w wielu różnorodnych placówkach. Wśród nich wymienia się m.in.: dom opieki społecznej, hospicjum, placówkę opieki paliatywnej. Warto dodać, że pracę opiekunki osób starszych można wykonywać nie tylko w kraju, ale także poza granicami Polski. Wtedy to często wybieranym miejscem emigracji zarobkowej są Niemcy.

Zdarza się również tak, że potrzebna jest opieka nad seniorem w domu. Oczywiście istnieje możliwość pracy w miejscu zamieszkania osoby starszej. Zazwyczaj na taki rodzaj sprawowania opieki decydują się opiekunki osób starszych, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Aby pracować w ten sposób, należy zarejestrować swoją działalność do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki temu odpłatna opieka nad seniorem w domu wykonywana jest w sposób legalny.

Jakie prawa ma opiekunka osób starszych?

Jak każdy pracownik, tak i opiekunka osób starszych, ma pewne prawa ustanowione przez Kodeks pracy. Według nich pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracownika, a jakakolwiek dyskryminacja jest niedopuszczalna. Bez względu na płeć osoby zatrudnionej, przełożony ma obowiązek ich równego traktowania. 

Co więcej, opiekunka osób starszych ma prawo do godziwego wynagrodzenia. Zarobki, a także czynności, jakie ma wykonywać, powinny zostać określone w umowie. Warunki powinny zostać potwierdzone zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Wśród praw opiekunki seniorów wymienić można również prawo do wypoczynku i pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

Obowiązki opiekuna seniora

opiekun senioraTak samo, jak w przypadku praw, ustanowione zostały również obowiązki pracowników. Opiekun seniora musi przestrzegać zasad etyki zawodowej, ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy, a także stosować się przepisów prawa dotyczących ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. Zadbanie o bezpieczeństwo w miejscu zatrudnienia jest priorytetem.

Do obowiązków wynikających bezpośrednio z zadań zawodowych opiekuna seniora zalicza się świadczenie usług opiekuńczo-wspierających. Oznacza to, że osoba na tym stanowisku tworzy plan pomocy i opieki nad seniorem w domu lub placówce, który konsekwentnie wdraża podczas współpracy. Opiekun seniora dba o zorganizowanie czasu wolnego i aktywizację osób starszych do samodzielności życiowej w zależności od ich możliwości. Ponadto obowiązkiem opiekuna seniora jest pomoc w czynnościach higienicznych i opiekuńczych. 

Kiedy można złożyć wniosek o przyznanie opiekunki osoby starszej?

Wniosek o przyznanie opiekunki osoby starszej złożyć może każda osoba potrzebująca skorzystać z usługi opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Z tym że taka forma pomocy udzielana jest ludziom, którzy w wyniku choroby, wieku itd. wymagają pomocy innych osób, ale nie mogą jej otrzymać ze względu na samotność lub brak możliwości jej zapewnienia przez rodzinę. 

Szczegóły dotyczące warunków składania i rozpatrzenia wniosku o przyznanie opiekunki osobie starszej określane są przez rade gminy w drodze uchwały. Dokument ten należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania lub pobytu.

Jaki kurs opiekuna osób starszych wybrać?

Istnieją różne formy realizacji kursu opiekuna osób starszych. Dlatego też placówki umożliwiają kształcenie tradycyjne, np. poprzez pewien ustalony cykl spotkań, ale również coraz większą popularnością cieszy się nauka online. Szkolenia w formie zdalnej są świetnym sposobem na to, aby połączyć edukację z innymi obowiązkami.

Platforma dydaktyczna medical.edu.pl oferuje Kurs Kwalifikacyjny Opiekuna Osób Starszych online, który został opracowany tak, by przygotować kursanta do pracy jako opiekun seniorów. Program tego szkolenia zawiera tematy związane z geriatrią i psychologia rozwoju człowieka w wieku podeszłym, a także szczegółowo omawia specyfikę pracy z seniorem.

Ponadto absolwent kursu otrzymuje zaświadczenia w języku polskim, angielskim oraz niemieckim o ukończeniu szkolenia oraz kwalifikacje opiekuna osoby starszej zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.