Kurs specjalistyczny resuscytacja krążeniowo-oddechowa prowadzony przez specjalistów dla specjalistów

Kurs RKO

W sytuacji, gdy z osobą poszkodowaną nie ma kontaktu, a jej oddech i tętno jest słabe, bardzo ważna jest pierwsza pomoc. Resuscytacja krążeniowo oddechowa ma wtedy kluczowe znaczenie dla uratowania życia i zdrowia tej osoby. W dalszej części artykułu omówimy: co to jest resuscytacja, ile trwa reanimacja i dlaczego warto wybrać się na kurs specjalistyczny resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

Co to jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (w skrócie: RKO) to proces wykonywania określonych czynności podejmowanych w sytuacji zagrożenia życia. Mają one na celu przywrócić krążenie i oddech. Zabiegi resuscytacyjne krążeniowo-oddechowe dzieli się na:

  • bezprzyrządowe – BLS (Basic Life Support);
  • z użyciem metod inwazyjnych – ALS (Advanced Life Support).

Pierwszy sposób polega na wykonywaniu uciśnięć klatki piersiowej i oddechów ratowniczych w stosunku 30:2. Ich przeprowadzenie umożliwia podtrzymanie oddychania i krążenia. Najczęściej realizowane jest w ramach pierwszej pomocy resuscytacyjnej, zanim na miejsce zdarzenie przyjedzie karetka. Następnie ratownicy udzielają pomocy, stosując np. odpowiedni sprzęt medyczny, leki i płyny.

Ile trwa reanimacja?

co to jest resuscytacjaZanim odpowiemy na pytanie, ile trwa reanimacja, warto wyjaśnić różnicę pomiędzy tym określeniem a resuscytacją krążeniowo-oddechową. Zdarza się, że pojęcia te są mylone ze względu na podobny charakter definicji. Zatem o reanimacji mówimy, gdy poza krążeniem i oddechem (tak jak w resuscytacji), poszkodowany odzyska również przytomność

W związku z tym reanimacja trwa do momentu przywrócenia świadomości. Należy dodać, że w ramach udzielania pierwszej pomocy resuscytacja może być przerwana, dopiero gdy na miejsce przybędą pracownicy ochrony zdrowia i przejmą czynności ratunkowe lub w sytuacji utraty sił – inny świadek wydarzenia będzie kontynuował RKO. Czynności te przerywa się również w momencie pojawienia się zagrożenia zewnętrznego, np. pożaru lub powodzi, albo gdy poszkodowany odzyska przytomność.

Po co pielęgniarkom kurs z resuscytacji krążeniowo-oddechowej?

Tak jak wspominaliśmy, pierwsza pomoc – resuscytacja i inne działania pomocnicze – mogą uchronić osobę poszkodowaną przed śmiercią. Podstawowe działania odnoszące się do resuscytacji to umiejętność, którą powinien nabyć każdy człowiek. Jednak od pracowników ochrony zdrowia wymaga się znacznie szerszej wiedzy w zakresie zaawansowanych zabiegów resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Kurs specjalistyczny resuscytacja krążeniowo-oddechowa dla pielęgniarek i położnych opracowany przez specjalistów z platformy dydaktycznej Medical.edu.pl ma na celu przygotowanie uczestnika do samodzielnego wykonywania czynności zawodowych w omawianym obszarze. Dzięki niemu pielęgniarki i położne zdobędą informacje przygotowujące ich do udzielenia pomocy w każdej sytuacji.

Ponadto absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.