Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną. Jak pomagać profesjonalnie?

Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną. Jak pomagać profesjonalnie?

W związku z upływem czasu, a także różnymi schorzeniami czy zdarzeniami losowymi zdarza się, że niektóre osoby wymagają specjalnej opieki. Problemy i potrzeby osoby chorej i niesamodzielnej bywają bardzo duże i często wymagają nie tylko chęci, ale również zaawansowanej wiedzy i specjalnych umiejętności. Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną jest cenionym zawodem, który może stać się sposobem na życie dla osób, które chcą pomagać innym i wykazują się dużą empatią. Sprawdź, co warto wiedzieć o profesjonalnej pomocy chorym i niesamodzielnym.

Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną – z czym wiąże się taka praca?

Problemy i potrzeby osoby chorej i niesamodzielnej nie sprowadzają się wyłącznie do kwestii związanych z ograniczeniami fizycznymi czy też występującymi przypadłościami chorobowymi. Takie osoby potrzebują również wsparcia w sferze emocjonalnej, towarzystwa, a także pomocy w załatwianiu codziennych spraw, których nie są w stanie wykonać samodzielnie.

świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną ściśle wiąże się więc nie tylko z pomocą w codziennych zabiegach higienicznych i fizjologicznych, ale również polega na wsparciu w przechodzeniu przez trudny czas choroby, organizowaniu wolnego czasu, pomocy w prowadzeniu domu czy załatwianiu bieżących spraw poza domem. Osoba zajmująca się profesjonalnie osobą chorą niekiedy przebywa w miejscu zamieszkania chorego wiele godzin. Bywa również, że ma możliwość podjęcia pracy wraz z zamieszkaniem.

Opiekun osoby niesamodzielnej musi też być w stałym kontakcie z rodziną chorego czy lekarzem prowadzącym oraz na bieżąco informować o stanie chorego, co może mieć istotne znaczenie dla procesu terapeutycznego. Często osoba sprawująca profesjonalną opiekę nad chorym bierze też udział w ćwiczeniach i rehabilitacji chorego.

ZDOBĄDŹ FACHOWĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI DO ZAJMOWANIA SIĘ OSOBAMI CHORYMI I NIESAMODZIELNYMI. WYBIERZ „KURS OPIEKUNA OSÓB NIESAMODZIELNYCH”!

Co to jest świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

Koszty życia i utrzymania osoby chorej i niesamodzielnej są znacznie wyższe niż osoby zdrowej. Dlatego obecnie pacjentom wymagającym opieki w danych przypadkach przysługuje dodatek dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, określany także jako świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jest to rodzaj świadczenia uzupełniającego, z którego można pokryć koszty rehabilitacji, leczenia czy opieki medycznej, w tym wynagrodzenia za pracę profesjonalnego opiekuna.

Choć świadczenie to wynosi 500 zł, osobom chorym i niezdolnym do samodzielnej egzystencji przysługują jeszcze inne dodatki, takie jak np. świadczenie uzupełniające 500+ z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, renta czy dodatek pielęgnacyjny.

Techniki i narzędzia ułatwiające opiekę nad osobą chorą i niesamodzielną

W dzisiejszych czasach opieka nad osobą chorą i niesamodzielną jest nieco łatwiejszym zadaniem niż jeszcze kilka lat temu. Dostępne są nowoczesne urządzenia i technologie, sterowane łóżka, masażery i różne sprzęty możliwe do wynajęcia.

Można też wynająć urządzenia monitorujące stan zdrowia, dzięki czemu nie trzeba tego robić tak często samodzielnie. Dostępne są także różnego rodzaju aplikacje wspomagające opiekę nad osobami niedomagającymi.

Jak najlepiej sprostać potrzebom osób niesamodzielnych?

Problemy i potrzeby osoby chorej i niesamodzielnej w każdym przypadku są nieco inne. Aby im sprostać możliwie w najlepszy sposób, należy przede wszystkim wykazywać się ogromną empatią, cierpliwością, chęcią niesienia pomocy, ale również fachową wiedzą i posiadaniem odpowiednich umiejętności związanych z opieką nad osobami potrzebującymi.

Ponadto zajmowanie się osobami chorymi czy starczymi to również potrzeba wiedzy, którą warto aktualizować. Choć nabycie odpowiednich kwalifikacji może stanowić sposób na rozpoczęcie pracy zawodowej, warto na taki kurs zdecydować się również wtedy, gdy osoba chora i niesamodzielna jest członkiem rodziny. Znacznie ułatwi to codzienną pomoc i zajmowanie się podopiecznym.Aby uzyskać stosowną wiedzę i umiejętności do opieki nad chorymi i niesamodzielnymi, warto wybrać ,,Kurs opiekuna osób niesamodzielnych” dostępny na platformie dydaktycznej Krajowego Instytutu Medycznego medical.edu.pl. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, a po jego ukończeniu absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat w języku polskim. Kształcenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.