Kurs higienistki w szkole a kurs pielęgniarki szkolnej – czy to to samo?

Opieka medyczna  w szkole jest bardzo ważna dla uczniów, gdyż w razie nagłych przypadków mogą liczyć na szybką pomoc. Dodatkowo, podczas szkolnych badań przesiewowych wyłapuje się najwięcej nieprawidłowości i ścieżka diagnostyczna zaczyna się często od gabinetu szkolnego – ma to ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej.

Pielęgniarka szkolna czy higienistka?

W praktyce te nazwy są stosowane zamiennie, jednak pomimo pełnienia podobnych obowiązków pielęgniarkę i higienistkę różni wykształcenie oraz zakres uprawnień. Higienistką może zostać osoba posiadająca wykształcenie średnie medyczne w zawodzie higienistki szkolnej lub która ukończyła szkołę policealną i uzyskała dyplom higienistki szkolnej. Natomiast osoba, która pełni funkcję pielęgniarki szkolnej, musi posiadać wykształcenie wyższe – co najmniej licencjat z pielęgniarstwa, a dodatkowo mieć ukończony kurs pielęgniarki środowiskowej; dokładniej, kurs ten nazywa się “środowiska nauczania i wychowania dla pielęgniarek”. 

Jakie tematy obejmuje kurs?

Szkolenie ma za zadanie przygotować pielęgniarkę do sprawowania opieki profilaktycznej nad uczniem w środowisku nauczania i wychowania – w szkole, internacie lub innej placówce oświatowej, a także do współpracy z rodzicami oraz społecznością szkolną i lokalną. Podczas kursu realizowane są bloki nauczania, które zawierają wiadomości z zakresu:

  • organizacji opieki profilaktycznej,
  • promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej,
  • medycyny i higieny szkolnej,
  • chorób i zaburzeń rozwoju dzieci i młodzieży,
  • opieki nad uczniami chorymi przewlekle oraz niepełnosprawnymi,
  • opieki nad uczniami z problemami społecznymi i chorobami cywilizacyjnymi,
  • pediatrii społecznej,
  • psychologii rozwojowej,
  • socjologii zdrowia i choroby.

Wszystkie poruszane tematy mają odniesienie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – od 6. do 19. roku życia, gdyż to właśnie dla nich przyszła szkolna pielęgniarka będzie świadczyć pomoc i opiekę medyczną.

Gdzie można zdobyć odpowiednie kwalifikacje?

Pielęgniarki mogą zdobywać nowe kompetencje dzięki dedykowanym specjalnie dla nich kursom. Obecnie jest wiele ośrodków, które prowadzą tego typu szkolenia, a jednym z nich jest medical.edu.pl organizujący kursy i szkolenia dla personelu medycznego. 

Apteczka pierwszej pomocy

Tutaj może zwrócić uwagę wyjątkowa forma kształcenia, jaką jest nauczanie online – czyli przez internet. Brak dojazdów oraz dodatkowych kosztów z tym związanych może być dużym atutem dla zapracowanych pielęgniarek, gdyż czas poświęcony na naukę wybiera sobie według własnych potrzeb i możliwości – w dowolnym miejscu i porze. Kurs pielęgniarki środowiskowej online nie różni się programem nauczania od kursów stacjonarnych, natomiast komfort nauki znacznie wzrasta, również dzięki odpowiednio opracowanym materiałom.

Obowiązki pielęgniarki szkolnej

Kompetencje uzyskane podczas nauki pozwalają pielęgniarkom na sprawowanie opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w szkole. Swoich świadczeń udzielają w szkolnym gabinecie profilaktyki zdrowotnej, a jeśli szkoła takiego nie posiada – to w przychodni lub innym ośrodku zdrowia. 

Szkolna pielęgniarka pracuje od poniedziałku do piątku, w wymiarze czasu odpowiednim do typu szkoły, liczby i charakterystyki uczniów oraz z uwzględnieniem planu godzin lekcyjnych. Ilość uczniów na etat pielęgniarki szkolnej wynosi więc zazwyczaj ok. 800 w przypadku szkół podstawowych i liceum; w szkołach zawodowych i technikach liczba ta się zmniejsza i wynosi ok. 700 uczniów. Natomiast w przypadku szkół specjalnych – dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wynosi – w zależności od stopnia upośledzenia – od 30 do 150.

Ilość godzin pracy pielęgniarki w szkole to nie mniej niż 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 4 godziny dziennie.

Co obejmują świadczenia pielęgniarki lub higienistki szkolnej?

Najważniejszą funkcją pielęgniarki szkolnej jest udzielanie pomocy w sytuacjach pogorszenia stanu zdrowia uczniów oraz w nagłych wypadkach. Oprócz tego, pielęgniarka zajmuje się:

  • wykonywaniem i interpretowaniem testów przesiewowych,
  • czynnym poradnictwem dla uczniów z problemami zdrowotnymi,
  • sprawowaniem opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością,
  • doradztwem dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole,
  • udziałem w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej,
  • edukacją w zakresie zdrowia jamy ustnej, w tym prowadzeniem grupowej profilaktyki fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku.

Dzięki wsparciu pielęgniarki, szkolna społeczność może czuć się bezpieczniej, a młodzież szkolna ma dostęp do profilaktyki, która może w przyszłości znacznie wpłynąć na jej zdrowie.