Domowa opieka paliatywna – jak ją zapewnić choremu dziecku?

Domowa opieka paliatywna – jak ją zapewnić choremu dziecku?

Opieka paliatywna – szczególnie nad dziećmi – to bardzo wyczerpujące zadanie. Oprócz szczególnych cech charakteru, wymaga odpowiedniego podejścia i wiedzy. Pielęgniarki pragnące wspierać małych pacjentów mogą się podjąć specjalistycznych szkoleń, które pomogą im w profesjonalnej opiece nad potrzebującymi dziećmi i ich rodzinami.

Domowe wsparcie dla małych pacjentów

Rodziny dzieci, których stan wymaga opieki paliatywnej, często decydują się na jej zapewnienie w warunkach domowych – jeżeli tylko stan dziecka na to pozwala. W hospicjach stacjonarnych o dobrostan pacjentów dba zatrudniony na miejscu personel; co jednak z osobami, które pozostają w domach?

Opieka paliatywna w domu, czyli tak zwane hospicjum domowe, to zorganizowana forma działania mająca na celu zapewnienie opieki paliatywnej w miejscu zamieszkania pacjenta. Istotne jest tu przygotowanie odpowiednich warunków, a następnie wsparcie zespołu medycznego – w tym pielęgniarki, która sprawuje bezpośrednią opiekę nad dzieckiem i jego rodziną. Personel – zarówno medyczny jak i niemedyczny (np. wolontariusze) muszą posiadać odpowiednie przeszkolenie i kwalifikacje niezbędne do prowadzenia tej formy terapii. Powstały więc m.in. kursy specjalistyczne dla pielęgniarek, pozwalające na uzyskanie kompetencji do opieki nad terminalnie chorymi pacjentami. 

Jak wygląda domowa opieka paliatywna?

Pediatryczna domowa opieka paliatywna (PDOP) polega na zapewnieniu dziecku z nieuleczalnymi, prowadzącymi do przedwczesnej śmierci chorobami czynnej i całościowej opieki w miejscu jego zamieszkania. Celem tych działań jest poprawa jakości życia, a także wsparcie emocjonalne, psychologiczne i socjalne; to leczenie uciążliwych objawów, maksymalizacja jakości życia oraz zapewnienie godnego odejścia.

Proces pielęgnowania – opieka paliatywna

Działania podejmowane przez pielęgniarkę pediatryczną – po odpowiednim kursie – obejmują:

  • regularne odwiedziny,
  • zapewnienie leków oraz sprzętu medycznego,
  • szkolenie rodziny z obsługi urządzeń medycznych,
  • łagodzenie objawów choroby, leczenie bólu, duszności i innych objawów, które wymagają szybkiego uśmierzania,
  • pomoc w rozwiązywaniu nowo powstałych problemów zdrowotnych,
  • dążenie do zapewnienia jak najlepszej jakości życia chorego dziecka,
  • wsparcie emocjonalne, psychiczne i socjalne dla dziecka i jego rodziny,
  • towarzyszenie w agonii.

Choroba terminalna to trudne wydarzenie dla całej rodziny. Kiedy nastąpi, nie należy koncentrować się wyłącznie na jej negatywnych aspektach, lecz szukać czynników, dzięki którym uda się w sposób jak najmniej szkodliwy ją pokonać. Dlatego tak ważne jest, aby udzielać właściwej pomocy dziecku i jego rodzinie, która powinna być oparta na wnikliwej analizie indywidualnej sytuacji życiowej.

Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek

Profesjonalne działanie w tak trudnych momentach wymaga przygotowania i zaznajomienia się z tak specyficzną dziedziną medycyny, jaką jest leczenie paliatywne. Medical.edu.pl oferuje zarówno kursy specjalizacyjne, jak i specjalizacje pielęgniarskie, które pomagają kształcić wykwalifikowany personel medyczny. Proponowana forma nauki to nauka online – dzięki której można znacznie zintensyfikować szkolenie i potraktować jako szybki kurs pielęgniarski, gdyż odchodzi czas przeznaczony na dojazdy oraz inne czynności, których wymagają kursy stacjonarne – przy zachowaniu pełnego programu kształcenia.

Samo szkolenie ma na celu przekazanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które pozwolą na właściwe i kompetentne działanie podczas kresu życia małych pacjentów.