Pielęgniarka onkologiczna. Obowiązki i wyzwania

pielegniarka-onkologiczna-obowiazki

Pielęgniarka to zawód, który staje się coraz bardziej doceniany i coraz lepiej wynagradzany. W profesji tej warto stawiać na doskonalenie kwalifikacji w kierunku konkretnych specjalizacji, takich jak np. pielęgniarka onkologiczna. Obowiązki i zadania osoby pracującej na takim stanowisku stanowią ogromną pomoc i wsparcie w przechodzeniu przez chorobę nowotworową. To nie tylko opieka medyczna, ale też poprawa jakości życia pacjentów i ogólnych wyników w przebiegu schorzenia. Sprawdź, z czym na co dzień musi mierzyć się pielęgniarka onkologiczna i postaw na przyszłościowy zawód.

Główne obowiązki pielęgniarki onkologicznej

Jedną z najważniejszych osób w najbliższym otoczeniu pacjentów zmagających się z różnymi chorobami nowotworowymi jest pielęgniarka onkologiczna. Obowiązki i wykonywane na co dzień zadania znacznie pomagają w zmaganiu się z uporczywymi dolegliwościami. Pielęgniarka stanowi też cenne wsparcie dla chorego oraz jego rodziny. To nieoceniona pomoc w opiece medycznej i prawa ręka lekarza prowadzącego. Do zadań pielęgniarki należy również edukowanie i informowanie chorego oraz rodziny o kwestiach związanych z chorobą i możliwych metodach złagodzenia objawów.

pielegniarka-onkologiczna-obowiazki

Główne zadania pielęgniarki onkologicznej mogą nieco różnić się w zależności od etapu choroby. Można tu wyróżnić takie okresy jak:

  • diagnostyka – głównym zadaniem pielęgniarki onkologicznej jest na tym etapie przygotowanie osoby chorej do przeprowadzenia badań, a także wyjaśnienie pacjentom procedur, którym będą poddawani. Pielęgniarka onkologiczna podczas diagnostyki pomaga także rozwiać wszelkie obawy związane z oczekiwaniem na wynik, a także pomaga pokonać lęk. To właśnie pielęgniarka onkologiczna informuje pacjenta, jak będzie wyglądało badanie czy będzie ono bolesne i w jaki sposób najlepiej jest się do niego przygotować. Zadaniem pielęgniarki jest także wytłumaczenie choremu niektórych pojęć medycznych, które są dla niego niezrozumiałe;
  • po postawieniu diagnozy stwierdzającej obecność choroby nowotworowej – jedną z najważniejszych osób jest właśnie pielęgniarka onkologiczna. Obowiązki skupiają się tu głównie na pomocy pacjentowi w zaakceptowaniu faktu choroby, a także zrozumieniu jej istoty. To osoba, która pomaga opanować trudne emocje oraz uśmierzyć ból związany z pojawiającymi się dolegliwościami. Zarówno na tym, jak i na późniejszych etapach pielęgniarka onkologiczna zarządza lekami przeciwbólowymi, a także realizuje wszelkie polecenia lekarza prowadzącego w kwestii łagodzenia bólu;
  • leczenie – rolą pielęgniarki onkologicznej jest przygotowanie pacjenta do przeprowadzanych zabiegów lub operacji, a także pobieranie niezbędnego materiału do badań. Pielęgniarka planuje również zabiegi pielęgnacyjne oraz lecznicze i pomaga rozwiązywać wszelkie problemy, które stanowią skutki uboczne terapii. Pielęgniarka onkologiczna jest niezwykle istotną osobą podczas chemioterapii. Podaje wówczas odpowiednie leki przeciwnowotworowe, a także czuwa nad bezpieczeństwem pacjenta oraz monitoruje stan jego zdrowia. To również pomoc zarówno osobie chorej, jak i bliskim w radzeniu sobie z ewentualnymi efektami ubocznymi leczenia. W przypadku radioterapii pielęgniarka onkologiczna edukuje na temat oddziaływania promieniowania jonizującego, a także doradza właściwą dietę i pielęgnację około okolicy napromienianej;
  • po zakończeniu terapii – rolą pielęgniarki onkologicznej na tym etapie jest przygotowanie zarówno pacjenta, jak i rodziny do prowadzenia opieki w warunkach domowych. Ponadto do obowiązków pielęgniarki onkologicznej należy prowadzenie dokumentacji medycznej, a także monitorowanie reakcji na podawane preparaty.

ZWIĘKSZ SWOJE KWALIFIKACJE I POSTAW NA PRACĘ Z POWOŁANIEM I PRZYSZŁOŚCIĄ. WYBIERZ „KURS KWALIFIKACYJNY ONKOLOGICZNY DLA PIELĘGNIAREK”!

Wspieranie pacjentów i ich rodzin – Pielęgniarka onkologiczna i jej rola edukacyjna

Jednym z istotnych zakresów w ramach obowiązków pielęgniarki onkologicznej jest edukacja terapeutyczna. To różnego rodzaju działania pomagające zrozumieć chorobę, a także uczyć się życia w nowy sposób, z towarzyszeniem choroby nowotworowej. Ma to na celu wykorzystanie możliwie wszystkich możliwości oraz zasobów, aby móc odczuwać satysfakcję z życia. To również motywowanie do walki z chorobą oraz informowanie o możliwym ryzyku. Kluczowe jest tu oswajanie pacjenta z faktem choroby, redukowanie napięcia chorego i wsparcie emocjonalne w procesie leczenia.

Celem tego typu edukacji jest zmiana zachowania pacjenta, zaakceptowanie przez niego stanu medycznego oraz podjęcie walki z chorobą.

pielegniarka-onkologiczna-obowiazki

Wyzwania w pracy pielęgniarki onkologicznej

Należy pamiętać, że w pracy pielęgniarki onkologicznej bardzo ważnym i trudnym aspektem jest również radzenie sobie ze stratą pacjentów. Zawód ten zdecydowanie należy do zawodów z powołaniem i potrzebna jest w nim nie tylko wiedza medyczna, ale również empatia i stabilność emocjonalna. Aby uzyskać kwalifikacje pielęgniarki onkologicznej, należy zrealizować specjalistyczny kurs. Taka forma kształcenia dostępna jest na platformie dydaktycznej medical.edu.pl. „Kurs kwalifikacyjny onkologiczny dla pielęgniarek” jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, a absolwent po jego ukończeniu otrzymuje stosowne zaświadczenie.