Pielęgniarstwo rodzinne jest specjalizacją, która pozwala skupić się nie tylko na pacjencie, ale i na jego rodzinie i najbliższym otoczeniu – na jego wpływie na pacjenta czy możliwościach współdziałania i rozwoju. Pielęgniarka rodzinna to najbliższe wsparcie pacjenta nie tylko w chorobie, ale i w innych sytuacjach wymagających opieki.

Pielęgniarstwo rodzinne – kwalifikacje

Pielęgniarki, które pragną się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje, mogą wybierać pośród wielu szkoleń i kursów dokształcających. Jednym z nich jest pielęgniarstwo rodzinne, które skupia się na pacjencie i jego najbliższym otoczeniu. Personel medyczny wyspecjalizowany w ten sposób doskonale zna swoich pacjentów oraz aspekty, które wpływają na jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Może świadczyć swoje usługi w miejscu zamieszkania pacjenta – jako opieka pielęgniarska w domu lub innym miejscu stałego pobytu, oferując pomoc, wsparcie i opiekę niezależnie od wieku czy płci.

Kwalifikacyjny kurs dla pielęgniarek

Medical.edu.pl oferuje kurs kwalifikacyjny dla pielęgniarek, podczas którego nabędą kwalifikacje niezbędne do pracy z pacjentem i jego rodziną. Uzyskane kompetencje pozwolą na profesjonalne wykonywanie świadczeń w środowisku zamieszkania pacjenta w zakresie:

• edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia,
  • opieki, pielęgnacji, wychowania,
  • diagnostyki,
  • rehabilitacji.

Zajęcia teoretyczne wynoszą 150 godzin, a zajęcia praktyczne – 175 godzin – łącznie jest to 325 godzin nabywania specjalistycznej wiedzy w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, przygotowującej do sprawowania pielęgniarskiej opieki długoterminowej nad chorym leczonym ambulatoryjnie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej bądź przebywającym w domu pomocy społecznej.

Program kursu z zakresu medycyny rodzinnej

Kurs kwalifikacyjny z zakresu medycyny rodzinnej ma na celu wyposażyć kursantów w specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk medycznych takich jak:

• medycyna rodzinna,
  • epidemiologia,
  • zdrowie publiczne

– wszystko to w odniesieniu do świadczeń, które pełni pielęgniarka. Wiedza uzyskana na kursie pozwala na prawidłowe zdefiniowanie potrzeb pacjenta i jego rodziny, oraz zachować bezpieczeństwo podczas wizyt w miejscu jego przebywania. Przyszli specjaliści zaznajamiają się również z regulacjami i normami prawnymi, które odnoszą się do wykonywania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.

Pielęgniarka rodzinna – pielęgniarka do domu

Pielęgniarki rodzinne konstruują programy profilaktyki zdrowotnej dla różnych grup społecznych; współpracują z rodziną i jej członkami, gromadzą o nich informacje – wszystko po to, by jak najefektywniej sprawować nad nimi opiekę, a w razie potrzeby – zorganizować wsparcie społeczne. Diagnozują zagrożenia zdrowia dla rodziny, wynikające z narażenia na szkodliwe czynniki w miejscu zamieszkania, nauczania czy pracy. Odwiedzają swoich pacjentów w domu lub ośrodkach, w których się znajdują, zapewniając swoje świadczenia niezależnie od miejsca pobytu swoich podopiecznych.

W zależności od stanu zdrowia i okoliczności – pielęgniarka rodzinna stanowi wsparcie i opiekę – również psychoterapeutyczną – dla swoich pacjentów.