Jak wygląda proces szczepień ochronnych krok po kroku?

Szczepionka jest produktem leczniczym, którego podanie ma na celu wytworzenie odporności przeciw chorobom zakaźnym, a tym samym stanowi najskuteczniejszą metodę ich zwalczania. W związku z tym część szczepień ochronnych jest obowiązkowe. Nie każdy jednak stosuje się do tych zaleceń, dlatego ważna jest edukacja ze strony personelu medycznego. W dalszej części artykułu omówimy rolę pielęgniarki po kursie szczepień we współpracy z pacjentem, a także wskażemy przydatne informacje w zakresie przygotowania i opieki poszczepiennej.

Rola pielęgniarki w procesie szczepień ochronnych

Współcześnie rola pielęgniarki w procesie szczepień ochronnych nie ogranicza się jedynie do podania preparatu. To dlatego, że bardzo ważne są działania mające na celu uświadamianie społeczeństwa o pozytywnym działaniu szczepionek

Edukacja zdrowotna ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku rodziców z dziećmi, gdyż popularnym stało się rozpowszechnianie informacji o szkodliwości szczepień przez ruchy antyszczepionkowców. W wyniku tego realizacja zadań związanych ze szczepieniami ochronnymi staje się dla personelu medycznego wyzwaniem. W związku z tym warto się do niego odpowiednio przygotować, np. na kursie szczepień dla pielęgniarek.

Zapisz się na oferowany przez nas kurs szczepień dla pielęgniarek i zdobądź wiedzę w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie szczepień ochronnych

Jak przebiega sczepienie ochronne?

Poniżej podamy kilka kroków przydatnych dla rodziców i ich dziecka w celu przygotowania do przebiegu szczepienia ochronnego.

Krok 1. Rozmowa z lekarzem/pielęgniarką na temat schematu realizacji obowiązkowego szczepienia ochronnego u dziecka, a także w celu rozwiania wszelkich wątpliwości związanych z podaniem preparatu.

Krok 2. Sprawdzenie, czy szczepionki są dostępne w poradni w wybranym terminie. W niektórych przypadkach zakupuje się je samodzielnie.

szczepienia ochronne

Krok 3. Spakowanie potrzebnych rzeczy, a przede wszystkim książeczki zdrowia. Dodatkowo mogą się przydać chusteczki, ulubiona zabawka, smoczek, pieluszka.

Krok 4. Wizyta w celu podania preparatu. Tutaj ważne jest stosowanie się do zaleceń pielęgniarki (podtrzymanie dziecka, spróbowanie go uspokoić w razie płaczu itd.).

Jak postępować po szczepieniu? 

Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych po wykonaniu szczepień powinno się ok. 15 min pozostać w przychodni. Dzięki temu będzie można szybko zareagować na wypadek nagłej reakcji alergicznej. Po tym czasie można udać się do domu i realizować swój plan dnia, należy jedynie przez 2-3 dni obserwować, czy nie występuje gorączka. W sytuacji, kiedy się pojawi, trzeba podać lek przeciwgorączkowy: paracetamol lub ibuprofen. W kwestii dawki najlepiej skonsultować się z lekarzem jeszcze przed wykonaniem szczepienia ochronnego.

Czy można wykonać kurs szczepień dla pielęgniarek online?

Istnieje możliwość wykonania kursu szczepień dla pielęgniarek online. Taka forma kształcenie nie odbiega jakością od tradycyjnych szkoleń, a wręcz przeciwnie – umożliwia dostosowanie nauki do własnych potrzeb i możliwości. 

baner_kursy dla pielęgniarek

Oferowany przez nas “Kurs specjalistyczny szczepienia ochronne dla pielęgniarek” został opracowany na podstawie programu zatwierdzonego przez Ministra Zdrowia. Dzięki temu kursant zdobędzie wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie szczepień ochronnych.

Szkolenie to dostępne jest pod poniższym odnośnikiem: https://medical.edu.pl/kursy/212. Warto dodać, że absolwent  “Kursu specjalistycznego szczepień ochronnych dla pielęgniarek” otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.