Jak przebiega interpretacja EKG w gabinecie pielęgniarki?

Jak przebiega interpretacja EKG w gabinecie pielęgniarki?

Badanie EKG, (inaczej: elektrokardiograficzne) to badanie diagnostyczne, dzięki któremu – za pomocą impulsów elektrycznych – można wykryć ewentualne nieprawidłowości w układzie krążenia i samym sercu, w tym zagrożenia życia i zdrowia pacjenta. Jednak samo badanie to nie wszystko.

EKG wykonanie, zapis i odczyt wyników

Podczas badania aparat EKG – elektrokardiograf – generuje graficzny zapis czynności serca, zwany elektrokardiogramem. Aby poznać wynik badania, należy umiejętnie odczytać powstały wydruk. Interpretacja EKG wymaga specjalistycznej wiedzy – może go więc wykonywać wyłącznie lekarz lub pielęgniarka – oczywiście po ukończeniu odpowiedniego szkolenia. 

Interpretacja zapisu EKG dla pielęgniarek

Pielęgniarka nabywa umiejętność wykonywania badania EKG w trakcie studiów pielęgniarskich oraz specjalistycznego kursu, gdzie dodatkowo uczy się odpowiedniej interpretacji badania. Celem kursu EKG interpretacja jest bowiem nabycie umiejętności przez pielęgniarkę (lub położną), polegających na wykonaniu standardowego, spoczynkowego badania elektrokardiograficznego oraz rozpoznanie w zapisie cech zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Takie szkolenia – oprócz rozwoju zawodowego – to uzyskanie dodatkowych kwalifikacji, zwiększających nie tylko kompetencje, ale również możliwy zakres samodzielnych działań. 

Oprócz powyższych, znacznie poprawia się jakość usług medycznych – pielęgniarki, które mają uprawnienia do wykonywania oraz interpretacji badania EKG, przyczyniają się do zwiększenia ilości odpowiednio wykwalifikowanego personelu medycznego; skutkuje to m.in. skróceniem czasu oczekiwania na diagnostykę.

Wybór szkolenia – możliwości

Obecnie wiele placówek prowadzi kursy i szkolenia dla pielęgniarek oraz położnych, w tym z wykonania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego. Możliwy jest nawet kurs EKG online, który znacznie ułatwia naukę – kursanci uczą się w wybranym miejscu i czasie, nie tracąc go na dojazdy i nie rezygnując z różnych zobowiązań. 

Podczas szkolenia pielęgniarki uzyskują wiedzę na temat wskazań i przeciwwskazań do badania, jego celów i techniki wykonywania zabiegu. Dowiadują się również, jak:

  • przygotować pacjenta oraz stanowisko do badania,
  • wykonać spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne,
  • ocenić zapis EKG pod kątem stanów zagrożenia życia i zdrowia pacjenta,
  • przygotować pacjenta do badania wysiłkowego EKG oraz do badania EKG metodą Holtera,
  • monitorować zapis EKG na kardiomonitorze,
  • ocenić poprawność wykonanego zapisu EKG.

Kształcenie podzielone jest na bloki tematyczne, podczas których przekazywana jest wiedza z danego obszaru:

  • podstawy elektrokardiografii i technika badania EKG,
  • analiza zapisu elektrokardiograficznego, rozpoznawanie
    nieprawidłowości w zapisie,
  • zapis elektrokardiograficzny w wybranych stanach kardiologicznych,
  • badania diagnostyczne z wykorzystaniem zapisu
    elektrokardiograficznego.

Niezwykle istotną częścią kursu jest interpretacja zapisu EKG, co pozwala absolwentom na samodzielne działania diagnostyczne w tym obszarze.

Ile trwa kurs?

Kurs przygotowany jest w oparciu o podstawę programową zatwierdzoną przez Ministra Zdrowia. Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 108 godzin dydaktycznych:

  • zajęcia teoretyczne – 50 godzin,
  • zajęcia praktyczne – 58 godzin.

Kurs realizowany jest zgodnie z Harmonogramem kształcenia, udostępnianym indywidualnie uczestnikom kształcenia.