Dlaczego umiejętności z zakresu RKO są obowiązkowe?

Umiejętność przeprowadzania pierwszej pomocy – w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) to bardzo ważna umiejętność, często ratująca zdrowie, a nawet życie. Podstawy pierwszej pomocy powinien znać każdy, aby w razie potrzeby móc odpowiednio pomóc choremu do czasu przybycia kwalifikowanego personelu medycznego. Są to medycy, którzy zostali profesjonalnie przeszkoleni w zakresie udzielania pomocy medycznej – zarówno ze wsparciem odpowiednich przyrządów, jak i bez.

Kurs RKO dla pielęgniarek

Pielęgniarki – jako personel medyczny – również powinny znać zasady przeprowadzania pomocy medycznej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zabieg ten ma na celu utrzymanie przepływu krwi (w tym tlenu) przez mózg i mięsień sercowy, oraz przywrócenie czynności własnej układu krążenia. Podczas nagłych zdarzeń, gdzie występuje podejrzenie zatrzymania krążenia, bezdech i utrata przytomności, natychmiastowe podjęcie RKO zwiększa szanse na przeżycie aż trzykrotnie

Przypadkowi świadkowie lub rodzina mogą nie umieć bądź też nie mieć odwagi przeprowadzać RKO podczas nagłych zdarzeń; pokładają zaufanie w personelu medycznym licząc, że wykona go poprawnie i skutecznie. Dlatego też pielęgniarki – będące na pierwszej linii kontaktu z pacjentem, powinny obowiązkowo umieć wykonać czynności związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową. W nauce i doskonaleniu tych umiejętności pomaga kurs RKO, dedykowany specjalnie pielęgniarkom i położnym.

Jak wygląda takie szkolenie?

Podczas dedykowanego kursu, pielęgniarki i położne szczegółowo zapoznają się z procedurami i czynnościami niezbędnymi do prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dokładnie poruszane są takie zagadnienia, jak:

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne (BLS):

• algorytm postępowania,
  • sprawdzanie reakcji,
  • udrażnianie dróg oddechowych,
  • ocena oddechu,
  • resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych,
  • uciskanie klatki piersiowej,
  • oddechy ratownicze,
  • użycie defibrylatora zewnętrznego,
  • resuscytacja bez wentylacji,
  • usunięcie ciała obcego,
  • ocena tętna.

Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne (ALS):

• algorytm postępowania,
  • podstawowe czynności,
  • pozostałe czynności podczas ALS

Kurs organizowany przez medical.edu.pl trwa łącznie 90 godzin i zawiera wszystkie niezbędne wiadomości, potrzebne pielęgniarkom i położnym do przeprowadzania profesjonalnych czynności RKO – również w warunkach szpitalnych.

Dodatkowe umiejętności

Oprócz nabytych umiejętności i wiedzy – tak ważnej podczas ratowania życia pacjentów, dokument poświadczający ukończenie kursu jest niezbędny, aby móc uczestniczyć w szkoleniach i specjalizacjach również o innych profilach. To podstawowa wiedza pierwszej potrzeby, którą powinien znać każdy pracownik medyczny.