Czy masaż może zaszkodzić – w jakich momentach odmówić masowania?

masażysta szkolenie

Dolegliwości kręgosłupa stanowią często spotykany problem w społeczeństwie ze względu na bierny tryb życia lub brak odpowiedniej profilaktyki. To powoduje, że liczba osób borykających się z bólem w różnych odcinkach kręgosłupa znacznie się powiększa. Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu problemowi jest korzystanie z masaży. Jednak nie zawsze jest to rozwiązanie, które może zostać wdrożone. Więcej na ten temat opiszemy w dalszej części artykułu.

Przeciwwskazania do wykonania masażu

Masaż przynosi wiele korzyści organizmowi, ponieważ za jego pomocą można zniwelować różne dolegliwości fizyczne, a także przeprowadzić kompleksową pielęgnację swojego ciała. Dlatego też stosowany jest w rehabilitacji, odnowie biologicznej, a także jako zabieg kosmetyczny. 

baner

Mimo wszechstronnego działania nie zawsze jest możliwość wykonania masażu ze względu na przeciwwskazania, do których należą m.in.:

  • wszystkie stany chorobowe charakteryzujące się wysoką temperaturą ciała, tj. gorączką;
  • wczesny okres po złamaniach lub innych tego typu urazach;
  • występowanie alergii po kosmetykach używanych podczas zabiegu;
  • zmiany dermatologiczne w miejscu zabiegowym; 
  • wczesny okres z bliznami po operacji;
  • okres pierwszego trymestru ciąży;
  • choroby zakaźne.

Zapisz się na 3-stopniowy kurs masażysty, by zdobyć kwalifikacje masażysty

Jak odmówić masowania?

Masażysta ma prawo odmówić wykonania masażu niezależnie od jego rodzaju, o ile ma do tego uzasadniony powód. Priorytetem jest zawsze bezpieczeństwo klienta, w związku z tym jeżeli ocena stanu zdrowia wykaże, że masaż nie jest odpowiedni dla danej osoby, można zrezygnować z realizacji usługi

Należy podkreślić, że praca z klientami wymaga empatii oraz komunikatywności, a także zaangażowania i cierpliwości. Dlatego też masażysta powinien wyjaśnić, dlaczego odmawia wykonania masażu, a także zaproponować inne rozwiązania lub zmianę terminu. Dzięki temu klient nie poczuje się urażony i będzie chciał wrócić, by skorzystać z usług danej osoby.

Czy masaż może zaszkodzić?

Nieodpowiednio wykonany masaż może zaszkodzić, tak samo może być w przypadku, gdy nie uwzględni się przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Dlatego też tak ważne jest, aby masażysta był osobą odpowiednio przeszkoloną. Oznacza to, że powinien mieć on nie tylko umiejętności w zakresie różnego typu rodzajów masażu, ale także wszechstronną wiedzę na temat anatomii, fizjologii, biomechaniki człowieka. 

masażysta

Masażysta musi być profesjonalistą, który wie, kiedy należy odradzić wykonywania zabiegu. W związku z tym wykonanie wywiadu lub przeprowadzenie ankiety w celach poznania stanu zdrowia klienta jest niezbędne przed przystąpieniem do realizacji usługi.

Dobry masażysta, czyli jaki?

Dobry masażysta kojarzony jest z osobą, która zna wiele różnorodnych technik i metod wykonywania masażu. Oczywiście nie ma nic w tym złego, ale dobrym masażystą może być osoba, która doskonale się posługuje jedną techniką masażu. Należy jednak zwrócić uwagę, że na profesjonalizm masażysty wpływa jego wiedza na temat pracy z pacjentem, w związku z tym również umiejętność odmawiania wykonania usługi, ponieważ dobry masażysta musi na pierwszym miejscu dbać o bezpieczeństwo osoby masowanej.

Odpowiednie kształcenie jest niezbędne do tego, aby wykonywać ten zawód. W związku z tym w naszej ofercie znajduje się 3-stopniowy kurs masażysty, dzięki któremu kursant zdobędzie kwalifikacje potrzebne do pracy jako masażysta. Składa się on z:

Należy podkreślić, że absolwent po ukończeniu każdego z ww. stopni kursu masażysty otrzymuje zaświadczenie MEN oraz certyfikatu ukończenia kursu w języku polskim. Natomiast osoba, która skończy wszystkie z nich, poza tymi dokumentami zdobędzie także certyfikat ukończenia kursu w języku angielskim i dyplom masażysty w skórzanej oprawie.