Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: Kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo rodzinne dla pielęgniarek
Czym zajmuje się pielęgniarka środowiskowo-rodzinna?
Pielęgniarka środowiskowo-rodzinna planuje i realizuje kompleksową opiekę pielęgniarską nad jednostką, rodziną, społecznością w środowisku zamieszkania z uwzględnieniem miejsca wykonywania świadczenia. Świadczenia są bezpłatne, jeśli pielęgniarka ma podpisaną umowę z NFZ.
Co do zadań wykonywanych przez pielęgniarkę środowiskową najczęściej wymienia się: świadczenia diagnostyczne, lecznicze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne i profilaktyczne. Są one realizowane na podstawie zlecenia lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty na podstawie umowy z NFZ.
Obowiązki pielęgniarki środowiskowej:
- iniekcje-zastrzyki domięśniowe, podskórne, dożylne,
- kroplówki;
- opatrunki ran po operacjach, oparzeniach, rany przewlekłe (odleżyny, owrzodzenia podudzi, stopa cukrzycowa);
- zdjęcie szwów;
- pomiary ciśnienia tętniczego, tętna, masy ciała, wzrostu, określenie BMI;
- pomiary glukozy we krwi za pomocą glukometru;
- cewnikowanie pęcherza moczowego u kobiet;
- wlewki doodbytnicze;
- udzielenie pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, w nagłych zachorowaniach;
- usprawnianie ruchowe (siadanie, pionizacja, nauka chodzenia, samoobsługi);
- czynności zapobiegające odleżynom; toaleta ciała;
- ustalanie diety w żywieniu przewlekle chorych;
- profilaktyka- doradzanie, edukacja w zakresie samoopieki, samopielęgnacji dzieci i dorosłych;
- poradnictwo w zakresie zdrowego trybu życia.
Kto może pracować jako pielęgniarka środowiskowa?
Aby móc pracować jako pielęgniarka środowiskowa, należy mieć ukończone studia pielęgniarskie lub szkołę pomaturalną z 12-miesięcznym stażem podyplomowym. W celu poszerzania swoich uprawnień zawodowych, pielęgniarki mają możliwość kończenia szkoleń specjalizacyjnych.
Na polskim rynku funkcjonują dwie formy takich kursów: stacjonarne oraz niestacjonarne, które umożliwiają szybsze ukończenie nauki. Należy jednak wspomnieć, że aby kurs doszkalający był ważny w świetle polskiego prawa, jego program musi być zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, dodatkowo takie kursy może wykonać każda osoba, która ma prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki środowiskowej oraz co najmniej 6-miesięczny staż pracy w zawodzie.
Sprawdzony kurs pielęgniarki rodzinnej
Kursy online proponowane przez medical.edu.pl przygotowywane są przez interdyscyplinarny zespół specjalistów i posiadają materiały zgodne z wymaganiami merytorycznymi Ministerstwa Zdrowia, zawarte na innowacyjnej i intuicyjnej platformie dydaktycznej. Dzięki temu rozwiązaniu, każda osoba poradzi sobie z szybką i łatwą obsługą platformy e-learningowej.
Dodatkowo absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.
Nauka w tej formie pozwala kursantowi na zaoszczędzenie pieniędzy oraz czasu, ponieważ kurs prowadzony w formie e-learningowej umożliwia równoległe realizowanie teorii na platformie oraz stażu, co finalnie skraca czas trwania kursu. Jest to zatem szybka, innowacyjna, przystępna dla każdego i tania forma zdobywania potrzebnych kwalifikacji do pełnienia zawodu pielęgniarki.
Więcej informacji znajdziesz na stronie kursu: Kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo rodzinne dla pielęgniarek