Kim jest asystentka stomatologiczna i jak podjąć pracę w tym zawodzie?

Kim jest asystentka stomatologiczna i jak podjąć pracę w tym zawodzie?

Zaktualizowano dnia 2 sierpnia 2024

Stomatologia to szczególny dział medycyny i z pewnością bardzo potrzebny. Dla wielu osób bywa też pasją, którą można połączyć z życiem zawodowym. Nie zawsze jednak do pracy w gabinecie stomatologicznym potrzebne są trudne, wieloletnie studia kierunkowe. W takich miejscach może pracować również asystentka stomatologiczna. Jakie wykształcenie jest potrzebne, aby wykonywać ten zawód, czym zajmuje się asystentka stomatologiczna i czy jest to profesja zaliczana do zawodów medycznych? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Kim jest i czym zajmuje się asystentka stomatologiczna?

Aby dowiedzieć się, co robić, żeby podjąć pracę w gabinecie dentystycznym, warto najpierw ustalić, kim dokładnie jest i czym zajmuje się asystentka stomatologiczna. Osoba pracująca na tym stanowisku to pomoc i prawa ręka lekarza dentysty podczas wykonywania wszelkich czynności związanych z przeprowadzanymi działaniami stomatologicznymi. To również osoba, której zadaniem jest zadbanie o komfort pacjenta, a także przezwyciężenie niepokoju i niekiedy strachu przed wykonywanymi czynnościami. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku młodych pacjentów.

Odpowiadając na pytanie, co robi asystentka stomatologiczna, przede wszystkim należy tu wskazać odpowiednie przygotowanie wszelkich narzędzi i akcesoriów do użycia przez dentystę. To również dokładna dezynfekcja oraz dbanie o higienę całego stanowiska pracy stomatologa. Asystentka stomatologiczna to również osoba, która w wielu różnych procedurach stomatologicznych towarzyszy lekarzowi w wykonywanych czynnościach i używa określonych sprzętów, także w jamie ustnej pacjenta. To zazwyczaj zaawansowane zabiegi dentystyczne, przy których stomatolog potrzebuje asysty.

Asystentka stomatologiczna przygotowuje i przechowuje też materiały wykorzystywane w stomatologii oraz leki stosowane przez dentystę. Do jej zadań należy też konserwacja i dekontaminacja używanych produktów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Asystentka stomatologiczna to także osoba, która dba o porządek w gabinecie, prowadzi dokumentację pacjentów, a często także zamawia określone narzędzia, produkty stomatologiczne i inne potrzebne dentyście środki. Osoba na stanowisku asystentki stomatologicznej może pracować zarówno w prywatnych gabinetach, jak i działających w ramach NFZ.

ZDOBĄDŹ ODPOWIEDNIE UMIEJĘTNOŚCI ORAZ KWALIFIKACJE ROZPOCZNIJ PRACĘ W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM. WYBIERZ „KURS ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ”!

Znaczenie asystentki stomatologicznej w zespole dentystycznym

Asystentka stomatologiczna jest osobą, dzięki której przeprowadzane procedury stomatologiczne przebiegają szybciej i wygodniej dla stomatologa. Dzięki pomocy asystentki w postaci dezynfekowania narzędzi, podawania i przygotowywania kolejnych, potrzebnych akcesoriów, możliwe jest szybsze realizowanie usług i jednoczesne wykonywanie dwóch rodzajów działań.

Dzięki asystentce stomatologicznej dentysta może też w pełni skupić się na danym przypadku medycznym. To większy komfort dla pacjenta, ale też krótszy czas spędzony na fotelu dentystycznym, co dla wielu osób jest bardzo ważne. 

Czym zajmuje się asystentka stomatologiczna?

Wiele osób zainteresowanych podjęciem pracy w gabinecie dentystycznym zastanawia się, czym zajmuje się asystentka stomatologiczna. Chociaż profesja ta zaliczana jest do grupy zawodów medycznych, wszelkie działania związane z bezpośrednim wykonywaniem danych czynności przy pacjencie asystentka stomatologiczna wykonuje pod okiem stomatologa lub osoby ze średniego personelu stomatologicznego.

co robi asystentka stomatologiczna

Asystentka stomatologiczna – jakie wykształcenie trzeba mieć, aby pracować w tym zawodzie?

Asystentka stomatologiczna powinna mieć co najmniej średnie wykształcenie medyczne lub posiadać ukończona szkołę na kierunku Asystent stomatologiczny. Pracę w tym charakterze może podjąć zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Do pracy w charakterze asysty stomatologa niezbędna jest podstawowa wiedza fizjologiczna i anatomiczna oraz znajomość procedur dentystycznych. Należy też pamiętać, że jest to zawód, który wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy i doskonalenia w związku z wprowadzaniem coraz nowszych technologii, preparatów i materiałów.

Aby uzyskać kwalifikacje (zgodne z numerem 325101) do pracy w omawianym zawodzie, można również wybrać ,,Kurs asystentki stomatologicznej” organizowany przez Krajowy Instytut Medyczny i dostępny na platformie dydaktycznej medical.edu.pl. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Po ukończeniu kursu absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN a dodatkowo certyfikat ukończenia kursu Asystentki Stomatologicznej w języku polskim, angielskim i niemieckim. Istnieje także możliwość ubiegania się o dodatkową dokumentację w postaci dyplomu w skórzanej oprawie.

czy asystentka stomatologiczna to zawód medyczny

Kurs Asystentki stomatologicznej” można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy. Ponadto osobie, która ukończy kurs, przysługuje zniżka na zrealizowanie kolejnego kursu z dostępnej oferty. To doskonały sposób na poszerzenie swoich umiejętności i możliwość podjęcia pracy w nowym zawodzie.