Zaktualizowano dnia 2 sierpnia 2024
Praca w żłobku nie należy do łatwych zadań, choćby ze względu na dużą odpowiedzialność, potrzebę posiadania podzielności uwagi, ale też kreatywność. Przejawia się to zwłaszcza w zachęcaniu dzieci do aktywnego rozwoju i wspólnej zabawy. Prowadzisz żłobek lub jesteś jego opiekunem? A może na co dzień zajmujesz się dziećmi i wychowujesz swoje pociechy? Sprawdź, jakie zabawy dla dzieci w żłobku zainteresują maluchy i dlaczego warto wprowadzać zabawy w żłobku. Przykłady znajdziesz poniżej.
Specyfika opieki nad dziećmi żłobkowymi
Praca opiekuna w żłobku, klubie dziecięcym czy też zadania opiekujących się maluchami na co dzień w innego rodzaju placówkach i w domu to szereg różnych działań. Należy do nich dbanie o aspekty higieniczne dzieci i jednoczesne utrwalanie prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych. To również zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju i kontaktu z rówieśnikami poprzez bezpieczną przestrzeń zarówno w budynku, jak i podczas spacerów czy zabaw na wolnym powietrzu.
Bardzo istotnym aspektem są również zabawy dla dzieci w żłobku. Choć z pewnością w każdej placówce znajdują się różnorodne zabawki, klocki czy układanki, nie zawsze są one w stanie wzbudzić zainteresowanie maluchów. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, dostarczyć dzieciom mnóstwo zabawy, a jednocześnie zadbać o ich rozwój, warto wprowadzić do codziennego rozkładu dnia zabawy muzyczne dla dzieci w żłobku. To wsparcie w rozwoju wyobraźni, wrażliwości, a także odprężenie, wyciszenie i dostarczanie radości.
Pomysły na zajęcia muzyczne w żłobku
Jednym z pomysłów na zabawy muzyczne dla dzieci w żłobku może być naśladowanie pokazywanych przez opiekuna ruchów w rytm muzyki. W tym celu można ustawić dzieci w kole lub przeprowadzić zabawę na siedząco. Należy pamiętać, aby ruchy nie były zbyt skomplikowane i najlepiej oddawały charakterystyczne elementy muzyczne. Warto np. wysokie dźwięki podkreślać ruchem ramion w górę, a muzykę w niskich rejestrach realizować za pomocą figur wykonywanych tuż przy podłodze. Ten rodzaj zabawy z dziećmi pomoże rozwijać pamięć, wesprze kondycję ruchową i uwrażliwi dzieci na kwestie związane z wysokością dźwięków.
Doskonałą propozycją zabawy dla dzieci w żłobku jest również gra na instrumentach. Warto tu wykorzystać takie przedmioty jak tamburyny, grzechotki, cymbałki, marakasy czy bębenki. Muzyczna zabawa z instrumentami może przebiegać na zasadzie improwizacji. Jednak warto próbować też wprowadzać podział na wydobywanie naprzemienne dźwięków cichych i głośnych lub z podziałem na grupy.
Formą zabawy, którą bardzo lubią dzieci, jest również śpiew. Poza popularnymi piosenkami z naśladowaniem ruchów dobrze jest też skupić się wyłącznie na śpiewie. Szczególnie warte uwagi są tu kanony, takie jak np. utwór „Panie Janie”. To proste piosenki, które dzięki powtarzaniu wspomagają zapamiętywanie, ale też naukę mowy i prawidłowej wymowy.
Jakie jeszcze inne zabawy można wyróżnić?
Ciekawą formą zabawy dla dzieci może być też aktywność z wykorzystaniem instrumentu. Sprawdzi się tu np. pianino czy keyboard. Jednocześnie osoba prowadząca zabawę nie musi umieć grać. Zabawa polega na pokazaniu dzieciom, że przy słyszeniu wolnych i bardzo niskich dźwięków należy ukucnąć, położyć się na podłodze lub schować. Przy równomiernych dźwiękach w średnim rejestrze dzieci maszerują po całej sali. Natomiast szybkie i bardzo wysokie dźwięki to sygnał do biegania.
Jeszcze jedną i lubianą przez dzieci propozycją jest muzyczny pociąg. Dzieci ustawiają się jedno za drugim i podczas słyszenia muzyki poruszają się po całej sali (pociąg jedzie). Przerwa w muzyce to przyjazd na stację. Wówczas maluchy mogą naśladować dźwięk ciuchci lub np. tupać czy klaskać w dłonie. Następnie wraz z ponownym włączeniem muzyki, pociąg rusza. Im szybsza muzyka, tym pociąg jedzie szybciej i odwrotnie.
Jak podjąć pracę w żłobku?
Aby uzyskać stosowne uprawnienia do podjęcia pracy w żłobku, klubie dziecięcym lub innych placówkach, gdzie świadczona jest opieka nad dziećmi w wieku do lat 3, można ukończyć stosowne studia. Jednak możliwe jest również zrealizowanie ,,Szkolenia na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym” na platformie dydaktycznej, jednakże należy mieć ukończone 18 lat. Medical.edu.pl posiada zgodę Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na organizację kursu i jest on prowadzony zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. i Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. Po ukończeniu szkolenia absolwent otrzymuje zaświadczenie ukończenia kursu zgodne z rozporządzeniem.
Na podstawie otrzymanych dokumentów absolwent może podjąć pracę zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych.