Wywiad i badanie fizykalne – kiedy może wykonywać je pielęgniarka?

Prawidłowo przeprowadzony wywiad i badanie fizykalne to podstawowe elementy diagnozowania pacjenta – to od nich zaczyna się cały proces diagnostyczny, wybór ewentualnych dalszych jego metod bądź przystąpienie do terapii.

Czym właściwie jest badanie fizykalne?

Badanie fizykalne – lub inaczej: przedmiotowe – polega na zebraniu danych dotyczących stanu zdrowia pacjenta za pomocą metod takich, jak:

• oglądanie,
  • palpacja,
  • opukiwanie,
  • osłuchiwanie.

Każda z tych czynności stosowana jest w odpowiednich miejscach, w zależności od zgłaszanych dolegliwości. Dokonując przeglądu kolejnych układów anatomicznych zbierane są informacje niezbędne do prawidłowego zdiagnozowania pacjenta. W połączeniu z wywiadem – zebraniem uwag zgłaszanych przez pacjenta, pielęgniarka subiektywnie ocenia jego stan fizyczny, wyszukując patologii wskazujących na stan chorobowy. Badanie fizykalne w pielęgniarstwie służy zidentyfikowaniu potrzeb zdrowotnych chorego, postawieniu właściwej diagnozy pielęgniarskiej, ustaleniu celu i odpowiednich interwencji pielęgniarskich

Badania fizykalne – kurs

Wywiad wraz z badaniem przedmiotowym może zostać przeprowadzony przez pielęgniarkę tylko po odbyciu specjalistycznego kursu Wywiad i badanie fizykalne dla pielęgniarek i położnych. Jego ukończenie nadaje kwalifikacje niezbędne do przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki pacjenta, uczy również wykonywania dokumentacji niezbędnej do przeprowadzania dalszych procesów. Podczas szkolenia kursanci realizują tematy, które pozwolą na całościowe i samodzielne przeprowadzanie:

• badania podmiotowego osoby dorosłej (wywiad),
  • badania przedmiotowego osoby dorosłej (badanie fizykalne),
  • oceny stanu zdrowia pacjenta na podstawie wyników, uzyskanych z powyższych działań.

Umiejętność stawiania diagnozy pielęgniarskiej stwarza szansę na to, że u pacjenta szybciej zostanie wychwycony problem zdrowotny, możliwie bez konieczności diagnozy lekarskiej bądź kosztownych, specjalistycznych badań. Można zatem uznać, że we współczesnym pielęgniarstwie badanie fizykalne jest integralnym elementem pielęgnacji pacjenta, a umiejętność prawidłowego i profesjonalnego wykonania badania fizykalnego przyczynia się do polepszenia współpracy z całym zespołem terapeutycznym. Dodatkowo, ukończenie kursu Wywiad i badanie fizykalne dla pielęgniarek jest wymogiem przystąpienia do wszystkich szkoleń specjalizacyjnych, w tym specjalizacji chirurgicznej, operacyjnej, internistycznej czy rodzinnej. Daje to pogląd, jak cały proces jest istotny w ujęciu całościowym diagnostyki i terapii pacjentów.

Badanie fizykalne dzieci

Kurs kwalifikacyjny Wywiad i badanie fizykalne przygotowuje do diagnostyki osób dorosłych. Co natomiast w sytuacji, kiedy badania wymaga najmłodszy pacjent? Otóż przypadkami dziecięcymi zajmuje się zespół pediatryczny (bądź też neonatologiczny) – ze względu na różnice w budowie pomiędzy organizmem dziecięcym a dorosłym, jego fizjologią i często odmiennymi objawami chorobowymi. Do między innymi takich zadań przygotowują osobne szkolenia – z zakresu pediatrii.