Od kiedy pielęgniarka może wykonywać badanie EKG?

EKG jest badaniem, dzięki któremu można poznać aktywność serca. Polega ono na odczycie impulsów elektrycznych, powstających podczas skurczu i rozkurczu mięśnia sercowego – oceniając ich wygląd rozłożony w czasie, można wykryć ewentualne nieprawidłowości w układzie krążenia i samym sercu.

Kto może wykonywać badania EKG?

Do przeprowadzenia EKG uprawniony jest oczywiście lekarz, podobnie jak do interpretacji wyników tego badania. O samym badaniu można przeczytać więcej tutaj:

Badanie EKG – co to jest i kto je wykonuje?

W toku kształcenia zawodowego na studiach pielęgniarstwa I stopnia, pielęgniarki nabywają umiejętności niezbędne do wykonania badania EKG, jednakże mogą to robić jedynie na zlecenie i w obecności lekarza.

Obecnie jednak obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 7 listopada 2007 roku w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, udzielanych przez pielęgniarkę albo położną; stanowi tam, iż zarówno pielęgniarka, jak i położna mogą wykonywać badanie EKG samodzielnie i bez zlecenia lekarskiego – pod warunkiem ukończenia kursu EKG dla pielęgniarek. Dzięki uzyskanym poprzez kurs kwalifikacjom, znacznie zostają przyspieszone procedury diagnostyczne: zmniejsza się czas oczekiwania pacjenta na badanie, gdyż jego dostępność jest szersza, lekarz zaś posiadając dokumentację zawierającą potrzebne już dane, może przejść bezpośrednio do leczenia. Takie działania znacznie poprawiają jakość usług medycznych, gdyż przyczyniają się do zwiększenia ilości wykwalifikowanego personelu medycznego; możliwe jest więc na przykład wykonanie EKG przez pielęgniarkę POZ.

Dodatkowe kwalifikacje dla pielęgniarek i położnych

Kształcenie pielęgniarek i położnych to ogrom materiału, wymagającego przyswojenia – oczywistym więc jest, że nie każdy temat poruszany jest dogłębnie, nie zawsze też bywa to konieczne. W przypadku jednak chęci nabycia przez pielęgniarkę lub położną dodatkowych umiejętności, mogą one skorzystać z kursów specjalistycznych dla pielęgniarek. Takie szkolenia – oprócz rozwoju zawodowego – pozwolą nabyć dodatkowe kwalifikacje, zwiększając kompetencje oraz możliwy zakres działań.

Badanie EKG

Kurs EKG dla pielęgniarek online

Jednym z takich szkoleń jest właśnie kurs specjalistyczny dla pielęgniarek i położnych, dotyczący wykonania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego. Uprawnia on do samodzielnego przeprowadzania badania EKG wraz z interpretacją. Podczas szkolenia kursanci zyskują wiedzę na temat wskazań i przeciwwskazań do badania, jego istoty i celowości, poznają również techniki wykonywania zabiegu. Dowiadują się również, jak:

• przygotować pacjenta oraz stanowisko do badania,
  • wykonać spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne,
  • ocenić zapis EKG pod kątem stanów zagrożenia życia i zdrowia pacjentów,
  • przygotować pacjenta do badania wysiłkowego EKG oraz do badania EKG metodą Holtera,
  • monitorować zapis EKG na kardiomonitorze,
  • ocenić poprawność wykonanego zapisu EKG.

Kształcenie podzielone jest na bloki tematyczne, podczas których przekazywana jest wiedza z danego obszaru:

• podstawy elektrokardiografii i technika badania EKG,
  • analiza zapisu elektrokardiograficznego, rozpoznawanie nieprawidłowości w zapisie,
  • zapis elektrokardiograficzny w wybranych stanach kardiologicznych,
  • badania diagnostyczne z wykorzystaniem zapisu elektrokardiograficznego.

Niezwykle istotną częścią kursu jest interpretacja zapisu EKG dla pielęgniarek, co pozwala kursantom na całościowe, samodzielne działania diagnostyczne po jego ukończeniu.

Medical.edu.pl prowadzi szkolenia dla pielęgniarek i położnych w formie online. Pozwala to nie tylko na zaoszczędzenie czasu, ale również na dostosowanie nauki do indywidualnych potrzeb kursanta. Dzięki tej formie nauki personel medyczny może w wybranym przez siebie miejscu i czasie zapoznawać się z materiałami, robiąc to we własnym tempie. Dostęp do platformy podczas odbywania szkolenia jest nieograniczony.