Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Wypisywanie recept to czynność, która najczęściej kojarzona jest z zadaniem lekarza. Nie wszyscy wiedzą, że od kilku lat istnieje możliwość ordynowania leków przez pielęgniarki i wypisywanie tzw. recept pielęgniarskich. Jest to sposób na usprawnienie działania systemu opieki zdrowotnej. Jednak zanim udamy się po receptę, warto zapoznać się z informacjami na temat uprawnień i leków, które może wypisać pielęgniarka.
Czym jest recepta pielęgniarska? Po co ją wprowadzono?
Recepta pielęgniarska to określenie używane, jak sama nazwa wskazuje, na receptę, która została wypisana przez pielęgniarkę, ale także i położną. Osoby pracujące w tych zawodach, jako członkowie interdyscyplinarnego zespołu ochrony zdrowia, otrzymały pozwolenie na wypisywanie recept. Oczywiście zakres ich uprawnień określony został w odpowiednich ustawach i rozporządzeniach.
Wypisywanie recept pielęgniarskich i ordynowanie leków przez pielęgniarki obowiązuje od 2016 roku. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na taki krok w celu ułatwienia pacjentom sprawnego realizowania świadczeń zdrowotnych. Co więcej, wpłynęło to korzystnie na pozycję pielęgniarek i położnych.
Ordynowanie leków i wypisywanie recept przez pielęgniarki
Prawo określa wymogi dotyczące wykształcenia pielęgniarek, które mogą zajmować się ordynowaniem leków i wypisywaniem recept. Odbywa się to w ramach przypisania uprawnień do samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Wymogi te zostały określone w Ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej.
Ordynowanie leków przez pielęgniarki jest możliwe, gdy ma ona ukończone studia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo. W innym przypadku powinna wykazać zdobyty tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Należy podkreślić, że ordynowanie leków przez pielęgniarkę odbywa się z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, a także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Leki, które może wypisać pielęgniarka
Informacje na temat leków, które może wypisać pielęgniarka i położna również zostały określone przez prawo. Możliwość ta zależna jest od substancji czynnych zawartych w lekach, które zostały podzielone na 16 kategorii, takich jak: przeciwwymiotne, znieczulające, przeciwpasożytnicze, przeciwzakaźne itd. Do każdej z tych grup określono substancje czynne oraz drogę podania, jakie może wykorzystać pielęgniarka, np. wśród leków rozszerzających oskrzela wyodrębniono substancje, takie jak: Salbutamolum i Ipratropii Bromidum, które podaje się w postaci wziewów.
Wystawianie recept przez pielęgniarki i ordynowanie leków – kurs online
Istnieje możliwość skorzystania ze szkoleń online, które nauczą, jak w poprawny sposób przygotować recepty pielęgniarskie. Medical.edu.pl oferuje dwuczęściowy Kurs specjalistyczny ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych przygotowujący uczestnika z samodzielnej ordynacji leków, a także wystawiania recept w ramach realizacji zleceń lekarskich.
Zapisy na I część szkolenia zbierane są na stronie – https://medical.edu.pl/kursy/181, a z kolei na II część można zapisać się tu – https://medical.edu.pl/kursy/184. Po każdym z tych kursów absolwent otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.