Usługi pielęgniarskie poza szpitalem

Usługi pielęgniarskie poza szpitalem

Opieka pielęgniarska w domu to rozwiązanie, które zapewnia pomoc pacjentom przewlekle chorym i niepełnosprawnym w ich własnym środowisku; dotyczy to również ich opiekunów i rodziny, którzy dzięki profesjonalnej pomocy będą w stanie się odnaleźć w nowej sytuacji.

Znaczenie pielęgniarstwa rodzinnego

Zapotrzebowanie na opiekę długoterminową w Polsce – podobnie jak w większości innych krajów europejskich – stale wzrasta. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest starzenie się społeczeństwa oraz niewydolność opiekuńcza rodziny. Dlatego też coraz bardziej powszechną formą pomocy staje się opieka w środowisku życia pacjenta, a w taki rodzaj świadczeń wpisuje się pielęgniarska opieka rodzinna.

Domowa opieka medyczna to przede wszystkim usługi pielęgniarskie, świadczone przez pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze mogą być udzielane w warunkach domowych lub w zakładzie opiekuńczym – w zależności od tego, gdzie bytuje pacjent. Pielęgniarka rodzinna to najbliższe wsparcie pacjenta nie tylko w chorobie, ale i w innych sytuacjach wymagających opieki. W zależności od stanu zdrowia i okoliczności, pielęgniarka POZ stanowi wsparcie również psychoterapeutyczne dla pacjentów i ich rodzin, organizuje także dodatkową pomoc zewnętrzną, jeżeli zachodzi taka potrzeba. 

Wpływ pielęgniarki na zdrowie pacjenta

Skrócenie pobytu pacjenta w szpitalu, a tym samym generowanie przez niego dodatkowych kosztów, to jedna – bardziej ekonomiczna – strona medalu. Tą drugą, która zajmuje się stricte rekonwalescencją i komfortem pacjenta, jest pielęgniarka i jej opieka w domowym zaciszu. Pacjent, przebywający w znanym i przyjaznym dla siebie otoczeniu czuje się bardziej zrelaksowany; dodatkowo, dzięki zapewnieniu profesjonalnej opieki medycznej zaufanej osoby, znacznie skraca się czas powrotu do zdrowia. 

Pacjenci i ich rodziny potrzebują informacji, edukacji oraz życzliwości. Profesjonalna pielęgniarka potrafi nawiązać dobry kontakt z pacjentem, dzięki czemu ma większy wpływ na jego decyzje – na przykład te dotyczące zmiany nawyków żywieniowych czy stylu życia na bardziej sprzyjający zdrowiu. Natomiast osoby starsze, które wymagają opieki długoterminowej, na pewno wiele zyskają dzięki poczuciu bezpieczeństwa i komfortu zapewnione przez pielęgniarkę rodzinną.

Pielęgniarka mierząca ciśnienie krwi pacjenta

Pielęgniarka POZ – wymagania

Pielęgniarstwo rodzinne jest specjalizacją, która pozwala skupić się nie tylko na pacjencie, ale i na jego rodzinie i najbliższym otoczeniu – jego wpływie na pacjenta czy możliwościach współdziałania i rozwoju. Pielęgniarki, które pragną się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje, mogą wybierać pośród wielu szkoleń i kursów dokształcających. Jednym z nich jest pielęgniarstwo rodzinne, a personel medyczny wyspecjalizowany w ten sposób doskonale zna swoich pacjentów oraz aspekty, które wpływają na jego zdrowie i prawidłowy rozwój. 

Pielęgniarka opieki rodzinnej – zakres obowiązków

Po ukończeniu szkolenia, pielęgniarki mogą świadczyć usługi w zakresie:

  • indywidualnej, ciągłej i kompleksowej opieki pielęgniarskiej nad osobami chorymi przewlekle i niepełnosprawnymi,
  • współuczestnictwa w procesie usprawniania fizycznego i intelektualnego,
  • wdrażania obowiązujących regulacji prawnych, standardów i wytycznych w praktycznym działaniu,
  • prowadzenia edukacji zdrowotnej,
  • przygotowania podopiecznych do samoopieki i samopielęgnacji.

Takie przygotowanie – w połączeniu z medycyną rodzinną – w pełni zapewnia opiekę pielęgniarską pacjentom, którzy potrzebują jej stacjonarnie.