Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Zabiegi masażu są tym rodzajem terapii, które mają bardzo szerokie spektrum działania – zaczynając od funkcji relaksacyjnej, poprzez prozdrowotną aż do leczniczej; dlatego też są chętnie wybierane nie tylko przez potrzebujących pacjentów, ale i osoby nie wykazujące do tego wskazań lekarskich. Korzyści płynące z masażu są odczuwalne już po pierwszym zabiegu, a długofalowe działania potrafią dokonać wielu pozytywnych zmian w organizmie – oczywiście tylko wtedy, gdy wykonywane są przez specjalistów w tej dziedzinie – wykwalifikowanych masażystów.
Jak zostać masażystą?
Osoby, które chciałyby profesjonalnie zajmować się masażem, muszą posiadać odpowiednią wiedzę – bez tego zabieg nie tylko nie spełni swojej roli, ale może wręcz zaszkodzić. Na rynku jest wiele szkół i instytucji, które prowadzą zajęcia dla przyszłych masażystów; jedną z nich jest medical.edu.pl, który posiada w ofercie kursy zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych specjalistów.
Kursy dla masażystów
Platforma dydaktyczna szkoli masażystów poprzez trójstopniowe szkolenie – od podstaw do bardziej zaawansowanych technik. Po ukończeniu kursanci otrzymują kwalifikacje, dające możliwość legalnego podjęcia zatrudnienia m.in. w: ośrodkach zdrowia, gabinetach i ośrodkach SPA, klubach fitness lub otworzenia własnej działalności gospodarczej w formie prowadzenia własnego gabinetu Polsce jak i za granicą.
Kurs masażysty – który wybrać?
Decydując się na szkolenie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, dla jak bardzo zaawansowanych kursantów jest przeznaczony. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z terapią masażu muszą poznać podstawy, aby następnie stopniowo przechodzić do bardziej zaawansowanych technik. Jest to więc wiedza z zakresu anatomii i fizjologii, a także zdobycie umiejętności przy określeniu wskazań, przeciwwskazań i skutków zabiegu, jego odpowiednim dobraniem i technikami wykonania. Dopiero mając wiedzę z tych obszarów, można po kolei zaznajamiać się z poszczególnymi technikami i ich wykonywaniem.
Osoby, które mają już pewną wiedzę i doświadczenie, mogą skorzystać z kursów oferujących masaże specjalistyczne – jak np. dla sportowców, bądź bardziej egzotyczne: tajski, ajurwedyjski czy gorącymi kamieniami. Wśród pacjentów (klientów) jest bardzo duże zainteresowanie na tak niestandardowe usługi, co może wpłynąć korzystnie na rozwój masażysty i jego działalności.
Czy po kursie masażu można pracować jako masażysta?
Masażystą jest osoba, która po ukończeniu odpowiedniej szkoły lub kursu zawodowego posiada umiejętności oraz kwalifikacje do wykonywania masażu – czyli profesjonalnego wykorzystywania bodźców mechanicznych (głaskanie, ucisk, chwyty) na tkanki ciała w celu wywołania odpowiedniego efektu terapeutycznego. Możemy wyróżnić różne rodzaje masażu, które swoim oddziaływaniem na organizm pacjenta mają inny cel.
Rodzaje masażu:
- klasyczny
- relaksacyjny
- leczniczy
Dodatkowo, w każdej z tych grup można wyodrębnić osobne, specjalistyczne zabiegi, takie jak na przykład masaż sportowy, kosmetyczny, drenaż limfatyczny czy masaż gorącymi kamieniami. W miarę zdobywania doświadczenia warto poszerzać swoją ofertę i zwiększać kwalifikacje, aby móc odpowiednio pomagać osobom, którym oferujemy swoje usługi.