Rola pielęgniarstwa anestezjologicznego a współczesne wymagania szpitalne

Rola pielęgniarstwa anestezjologicznego a współczesne wymagania szpitalne

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Dbanie o problemy pielęgnacyjne pacjentów z respiratorem to nie wszystko, do czego jest zobowiązana pielęgniarka anestezjologiczna. Jest ona częścią interdyscyplinarnego zespołu specjalistów odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie szpitala i osiąganie zamierzonych rezultatów. Więcej na ten temat omówimy w dalszej części artykułu, a także wskażemy jaki kurs anestezjologiczny dla pielęgniarek wybrać.

Pielęgniarka anestezjologiczna w zespole interdyscyplinarnym

Praca w szpitalu wymaga współpracy – nie bez powodu mówi się o działaniu zespołu medycznego w kontekście leczenia pacjenta. Wynika to z tego, że każdemu przyświeca ten sam cel, czyli poprawa lub przywrócenie jego zdrowia, a wszelkie czynności opiekuńcze nad osobą chorą muszą być skoordynowane niezależnie od tego, kto aktualnie zajmuje się przebywającym w szpitalu. Tak samo jest w przypadku pielęgniarstwa anestezjologicznego.

pielęgniarstwo anestezjologiczne

Lekarz wraz z pielęgniarką anestezjologiczną stanowi zespół, mający zadbać o zapewnienie bezpiecznego i skutecznego znieczulenia, a także o prawidłowe postępowanie pacjentów w procesie zabiegowym: przed, w trakcie i po nim. Więcej na temat pracy pielęgniarki anestozjologicznej omawialiśmy w artykule: Co robi pielęgniarka anestezjologiczna podczas respiratoterapii? 

Wymagania wobec pielęgniarek pracujących w szpitalu 

Wymagania wobec pielęgniarek anestezjologicznych, które zdecydowały się pracować w szpitalu, można podzielić na dwie grupy, które dotyczą:

  • sprawowania opieki nad pacjentem,
  • rozwoju zawodowego.

W kwestiach współpracy z osobą chorą pielęgniarstwo anestezjologiczne wymaga nie tylko nauczenia się wykonywania konkretnych czynności leczniczych, ale także należy mieć odpowiednie predyspozycje osobowościowe. Personel ochrony zdrowia musi charakteryzować się cierpliwością, opanowaniem, empatią  i otwartością na drugiego człowieka. Dzięki temu pacjent będzie czuł się bezpiecznie, a współpraca między nim a pielęgniarką przyniesie więcej korzyści.

Kadra w szpitalu musi być wyspecjalizowana, dlatego też bardzo istotnym elementem pracy jako pielęgniarka jest dalszy rozwój oraz aktualizowanie swojej wiedzy. Stałe rozwijanie kompetencji zawodowych przyczynia się do podnoszenia jakości usług szpitala, a także pomaga rozwiązywać różne problemy pielęgnacyjne pacjentów z respiratorem i nie tylko.

Zapisz się na  “Kurs kwalifikacyjny anestezjologiczny dla pielęgniarek” i zdobądź kwalifikacje z zakresu pielęgniarstwa anestezjologicznego 

Pielęgniarka anestezjologiczna – zarobki 

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, które opracowywane jest w celu przedstawienia danych na temat wysokości wynagrodzenia na różnych stanowiskach, określa wysokość pensji w zawodzie pielęgniarki. Raport ten nie uwzględnia specjalizacji zawodowych. Jednak najczęściej tego typu kwalifikacje to jeden z kilku czynników, które zwiększają wynagrodzenie pielęgniarki anestezjologicznej.

baner_kursy dla pielęgniarek

Zarobki zależne są także od: doświadczenia, stażu pracy, miejsca zatrudnienia, warunków umowy itd. Na podstawie odpowiedzi 137 ankietowanych wyliczono, że mediana wypłaty pielęgniarki wynosi 5820 zł brutto i oscyluje pomiędzy 4930 a 6890 zł brutto (dane na maj 2023 r.).

Kurs anestezjologiczny dla pielęgniarek

Decydując się na kurs anestezjologiczny dla pielęgniarek, należy wybrać taki, którego ukończenie umożliwi zdobycie kwalifikacji potrzebnych do kompleksowej opieki nad pacjentem w każdym wieku w tym przypadku w obszarze pielęgniarstwa anestezjologicznego. 

Oferowany przez nas “Kurs kwalifikacyjny anestezjologiczny dla pielęgniarek” to rodzaj szkolenia, który zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa albo dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

W związku z tym absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.