Co robi pielęgniarka anestezjologiczna podczas respiratoterapii?

Co robi pielęgniarka anestezjologiczna podczas respiratoterapii?

Pielęgniarstwo anestezjologiczne bardzo często uznawane jest za najtrudniejszą ze specjalizacji pielęgniarskich. Zakres wiedzy oraz mnogość działań wymaganych na tym stanowisku na pewno nie jest przystępny dla każdego, przynosi jednak mnóstwo satysfakcji i poczucie spełnienia. Czym więc zajmuje się pielęgniarka anestezjologiczna?

Trudny moment – wybór specjalizacji

Edukacja pielęgniarek nie kończy się na uzyskaniu dyplomu – zawód ten wymaga ciągłego doskonalenia, edukacji i zdobywania nowych kompetencji – na przykład poprzez kurs pielęgniarski z wybranym zakresem tematu. Kursów i specjalizacji jest bardzo wiele, co daje ogromne możliwości rozwoju. Nie bez znaczenia jest w tym miejscu również pacjent – w końcu to dla jego komfortu kadra medyczna musi stale zwiększać swoje kwalifikacje. Ważne jednak, aby w tym systemie znaleźć także swoje miejsce – a jednym z nich może być anestezjologia.

Wyzwania w pielęgniarstwie anestezjologicznym

Pielęgniarka na OIOM

Pielęgniarka anestezjologiczna pracuje na bloku operacyjnym lub oddziale intensywnej terapii. Bierze udział w procesie znieczulania oraz opiekuje się pacjentami w trakcie i po zabiegu; często są oni nieprzytomni lub w stanie krytycznym, nie można więc liczyć na współpracę z ich strony albo na informację o samopoczuciu. Tylko ogromna wiedza, doświadczenie oraz znajomość obsługi urządzeń wspierających pozwala na prawidłową interpretację i adekwatne działania, aby dalszy proces leczenia przebiegał pomyślnie i bez komplikacji. To ogromna odpowiedzialność – pielęgniarki anestezjologiczne muszą więc być odporne na stres, działać szybko i konsekwentnie. 

Główne obszary dla specjalisty pielęgniarstwa anestezjologicznego to:

  • opieka nad pacjentem poddawanym znieczuleniu do zabiegów operacyjnych i diagnostycznych wymagających anestezji,
  • sprawowanie opieki nad pacjentem nieprzytomnym, w stanach zagrożenia życia w obszarze intensywnej terapii i ratownictwa medycznego,
  • opieka nad dawcą i biorcą narządów przed, w trakcie i po zabiegach przeszczepiania narządów,
  • nadzorowanie i dokumentowanie wykonywanych świadczeń medycznych,
  • edukowanie pacjenta i rodziny w zakresie zachowań prozdrowotnych i pielęgnacji chorego oraz zapobiegania powikłaniom.

Na oddziałach intensywnej terapii oraz w systemie ratownictwa medycznego monitoruje się podstawowe funkcje życiowe oraz stosuje różnego rodzaju techniki i metody terapeutyczne, które mają na celu wspomagać czynności organizmu. Ta dziedzina jest w zakresie działań klinicznych, a pielęgniarki pracujące w tym obszarze muszą posiadać umiejętności nie tylko medyczne – to też działania kliniczne, techniczne i sporo wiedzy humanistycznej.

Jak zostać pielęgniarką anestezjologiczną?

Aparatura do monitorowania parametrów życiowych

Do podjęcia pracy w zawodzie pielęgniarka – specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego wymagane jest posiadanie wykształcenia wyższego co najmniej pierwszego stopnia w dziedzinie pielęgniarstwa oraz ukończenie lub odbywanie kursu kwalifikacyjnego bądź specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego. System kształcenia pielęgniarek przewiduje edukację w ramach kursów kwalifikacyjnych i specjalizacji – pozytywne ukończenie kursu kwalifikacyjnego pozwala na udzielanie świadczeń zdrowotnych będących w zakresie pielęgniarstwa anestezjologicznego, natomiast specjalizacja rozszerza kompetencje i umiejętności specjalistyczne oraz uprawnia do tytułu specjalisty w tej dziedzinie.

Jakie zadania wykonuje pielęgniarka anestezjologiczna? To przede wszystkim:

  • podawanie leków i płynów infuzyjnych,
  • uczestniczenie w leczeniu niewydolności oddechowej (respiratoterapia),
  • uczestniczenie w terapii nerkozastępczej,
  • uczestniczenie w odżywianiu pacjenta drogą dojelitową i pozajelitową w ramach intensywnej terapii,
  • ocenianie, monitorowanie bólu i udział w terapii przeciwbólowej,
  • prowadzenie rehabilitacji przyłóżkowej,
  • uczestniczenie w resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
  • zaopatrywanie obrażeń pourazowych
  • ocenianie i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta,
  • prowadzenie edukacji w zakresie opieki w życiu z chorobą i niepełnosprawnością w stosunku do pacjenta i jego rodziny.

Podczas kursu pielęgniarki zdobywają wiedzę w blokach tematycznych: anestezjologia i pielęgniarstwo anestezjologiczne (dla dzieci i dorosłych), intensywna terapia i pielęgniarstwo w intensywnej terapii, terapia bólu ostrego, zakażenia szpitalne w okresie okołooperacyjnym i okołoznieczuleniowym oraz na stanowiskach intensywnej terapii, medycyna ratunkowa. Zdobyta wiedza pozwala na sprawne wdrożenie się w wykonywanie zadań w obszarze pielęgniarstwa anestezjologicznego.

Pielęgniarka anestezjologiczna – praca

Pielęgniarki wyspecjalizowane w anestezjologii mogą znaleźć zatrudnienie w takich miejscach, jak:

  • szpitale,
  • zakłady opiekuńczo-lecznicze,
  • poradnie specjalistyczne,
  • instytucje naukowo-badawcze.

Pracę oferują zarówno placówki publiczne, jak i prywatne, które zajmują się ochroną zdrowia. Mogą to również być instytucje samorządowe lub państwowe (np. Ministerstwo Zdrowia). Pielęgniarki mogą również prowadzić indywidualne praktyki zawodowe w formie samozatrudnienia.

Ile zarabia pielęgniarka anestezjologiczna? To oczywiście kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników. Większość osiąga jednak zarobki w przedziale od 3900 do 5900 PLN.