Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024
Problemy pieniężne w ochronie zdrowia to stale powracający temat, szczególnie w przypadku pielęgniarek i położnych. W związku z tym w ubiegłym roku zmieniono zapis dotyczący podwyższenia wynagrodzenia podmiotom medycznym. O tym, czy będą podwyżki dla pielęgniarek i jakiej wysokości, a także jakie jest ich stanowisko wobec tych kwestii, omówimy w dalszej części artykułu.
Czy będą podwyżki dla pielęgniarek w 2023 roku?
Pielęgniarki mogą liczyć na podwyżki w 2023 roku, ponieważ wynika to z zapisu w Ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Według tego dokumentu corocznie na dzień 1 lipca podmiot leczniczy dokonuje podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownika ochrony zdrowia, którego wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od najniższej ustalonej kwoty na zasadach ustalonych w ustawie. Należy dodać, że podwyżki mają objąć pracowników na etatach oraz na kontraktach.
Ile będą zarabiać pielęgniarki od 1 lipca 2023?
Ministerstwo Zdrowia w sprawie wybrało wariant 3, który uwzględnia: podwyżki pensji minimalnych osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i pozostałych form zatrudnienia; wzrost inflacji oraz wzmocnienia wycen w wybranych obszarach: interny, chirurgii ogólnej, położnictwa szpitali I i II stopnia poziomów systemu. Szczegółowe informacje znajdują się w obwieszczeniu opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej.
Zatem, ile będą zarabiać pielęgniarki od 1 lipca 2023? Zarówno pielęgniarki, jak i położne z wymaganym średnim lub wyższym wykształceniem i specjalizacją będą zarabiały 6473,07 zł, co oznacza wzrost wynagrodzenia o wzrost o 697,29 zł. Jest to oficjalna informacja opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem platformy Twitter.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, 23.02.2023, twitter.com
OZZPiP wobec decyzji dotyczącej tego, ile będzie zarabiać pielęgniarka w 2023 roku
14 czerwca br. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych opublikował swoje stanowisko dotyczące działań Ministerstwa Zdrowia w sprawie podwyżek najniższych wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek.
Z dokumentu tego można wywnioskować, że zaproponowane przez Ministra Zdrowia nie pomogą w rozwiązaniu problemów pieniężnych w ochronie zdrowia, a nawet mogą zaszkodzić. Krystyna Ptok – przewodnicząca OZZPiP – wskazała w stanowisku, że obecnie proponowane rozwiązania doprowadzą do pogłębiania dyskryminacji i dalszej degradacji zawodu pielęgniarki i położnej. Ponadto dodaje, że: “można by sądzić, że Minister Zdrowia nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i problemów polskich kadr medycznych”. Cały tekst tego stanowiska dostępny jest na stronie OZZPiP.