Czy pielęgniarka operacyjna pracuje pod presją czasu?

pielęgniarka operacyjna

Blok operacyjny to jedna z najważniejszych komórek w organizacji szpitala, w której pracuje odpowiednio wykwalifikowana do tego kadra medyczna, a wśród niej: pielęgniarka operacyjna. W dalszej części artykułu omówimy, czym się charakteryzuje pielęgniarstwo operacyjne, a także jakie należy wykonywać zadania i zdobyć wykształcenie, by móc pomagać podczas operacji.

Na czym polega pielęgniarstwo operacyjne?

Pielęgniarstwo operacyjne to dziedzina pielęgniarstwa odnosząca się do pomocy pielęgniarskiej podczas operacji. Osoby pracujące na bloku operacyjnym muszą wykazać się precyzją, opanowaniem i skupieniem, ale przede wszystkim muszą mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności.

pielęgniarstwo operacyjne

W pielęgniarstwie operacyjnym nie ma miejsca na błędy, ponieważ każdy z nich może zaważyć na zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Wykwalifikowana kadra jest niezbędna do tego, aby świadczone usługi były na najwyższym poziomie.

Zapisz się na “Kurs kwalifikacyjny operacyjny dla pielęgniarek” i poznaj tajniki pielęgniarstwa operacyjnego

Pielęgniarka operacyjna – czym się zajmuje?

Pielęgniarka operacyjna realizuje zadania związane z przygotowaniem pacjentów do operacji, a także podczas jej wykonywania. Osoba na tym stanowisku dba o przygotowywanie wszelkich potrzebnych narzędzi używanych na bloku operacyjnym, a także pilnuje, by były one sterylne lub jednokrotnego użytku. Ponadto pielęgniarka operacyjna zajmuje się zabezpieczaniem pobranego od pacjenta materiału do badań. 

Priorytetem w tej pracy jest bezpieczeństwo, dlatego też należy zadbać o spełnienie wszelkich wymogów pod względem sanitarnym i administracyjnym. W związku z tym do czynności wymaganych od pielęgniarki operacyjnej zalicza się nadzorowanie sprzątania i dezynfekcji sali operacyjnej, a także prowadzenie dokumentacji medycznej. Warto dodać, że zamiennie stosowanym określeniem na pielęgniarkę operacyjną jest instrumentariuszka

Instrumentariuszka – jakie wykształcenie?

Praca na bloku operacyjnym bywa bardzo stresująca, szczególnie w sytuacji wystąpienia powikłań. Wymaga to szybkiego reagowania i podejmowania decyzji w sposób dynamiczny, dlatego też bywa tak, że pielęgniarka instrumentariuszka pracuje pod presją czasu.

baner_kursy dla pielęgniarek

Przebieg operacji zależy także od jej wiedzy, zatem musi mieć ona wykształcenie w zawodzie pielęgniarki, a dodatkowo skończyć odpowiedni kurs kwalifikacyjny. Przykładem takiego szkolenia jest oferowany przez nas “Kurs kwalifikacyjny operacyjny dla pielęgniarek”. 

Instrumentariuszka – kurs kwalifikacyjny

“Kurs kwalifikacyjny operacyjny dla pielęgniarek” to rodzaj szkolenia, który zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, w tym przypadku pracy na blokach operacyjnych jako pielęgniarka instrumentariuszka.

Absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.