Cukrzyca – objawy na początku choroby

cukrzyca objawy

Według WHO w 2019 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną 1,5 miliona zgonów, a 48% z nich miało miejsce przed 70. rokiem życia chorych. Jest to współczesna choroba cywilizacyjna, która zagraża nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. W początkach cukrzycy objawy mogą być niewielkie, ale ich zaniedbanie prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie diabetologii, którzy nie tylko zadbają o leczenie chorych, ale także edukowanie osób zdrowych w zakresie cukrzycy.

Oznaki cukrzycy – czym jest ta choroba?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią stanowiącą wynik upośledzenia wydzielania lub działania insuliny, a także ze współistnienia obydwu tych zaburzeń. Przewlekła hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia, zaburzenia czynności i niewydolności różnych narządów, szczególnie:

• oczu,
  • nerek,
  • nerwów,
  • serca,
  • naczyń krwionośnych.

Więcej na temat cukrzycy: objawów i różnych typów tej choroby pisaliśmy w artykule: Cukrzyca – objawy, leczenie i dieta, czyli pomoc pielęgniarki diabetologicznej.

cukrzyca

Cukrzyca – pierwsze objawy

W cukrzycy pierwsze objawy mogą być niepozorne i przypominać te występujące przy przeziębieniu. Mowa tutaj o stanie ogólnego osłabienia, wzmożonej senności, a także drażliwości. Jednak tego typu symptomy nie muszą od razu oznaczać zachorowania, ponieważ zmęczenie ukazuje się przy wielu różnych schorzeniach i nie tylko.

Do najczęściej wstępujących w cukrzycy pierwszych objawów zalicza się: nasiloną diurezę, tj. częste oddawanie moczu, a dodatkowo wzmożone pragnienie – jest to efekt uwidaczniania się hiperglikemii. Co więcej, w chorobie tej może nastąpić utrata masy ciała bez widocznej przyczyny lub zwiększony apetyt. Inną grupą oznak cukrzycy są: problem z gojeniem się ran, pojawienie się zmian ropnych na skórze, a także częstych infekcji.

Zapisz się na “Kurs kwalifikacyjny diabetologiczny dla pielęgniarek” i zdobądź wiedzę w zakresie rozpoznania cukrzycy i jej leczenia

Pacjent z rozpoznaniem cukrzycy – rola pielęgniarki

Rozpoznanie cukrzycy wraz z odpowiednim określeniem jej typu decyduje o sposobie leczenia, a także pomaga określić tempo jej progresji. W leczeniu tej choroby bardzo ważne jest zaangażowanie chorego w terapię, co wiąże się ze zmianą jego stylu życia i nawyków żywieniowych. Oczywiście nie należy to do łatwych zadań, a wtedy to kluczowa może okazać się pomoc pielęgniarki diabetologicznej.

baner_kursy dla pielęgniarek

Potrafi ona w sposób profesjonalny wyjaśnić krok po kroku, jakie zmiany powinien wprowadzić pacjent, a także dopasować udzielane wskazówki do konkretnego rozpoznania cukrzycy. Co więcej, dba ona o to, by udzielać choremu wsparcia, co przekłada się na jego zaangażowanie i osiągane efekty leczenia.

Po co pielęgniarce i położnej kurs diabetologiczny?

Kursy diabetologiczne mają na celu wyposażenie pielęgniarki w wiedzę i umiejętności niezbędne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych dla chorych na cukrzycę wchodzących w zakres danej dziedziny. Oferowany przez nas “Kurs kwalifikacyjny diabetologiczny dla pielęgniarek” doskonale sprawdzi się dla położnych, ponieważ cukrzyca objawia się także w ciąży.

Uczestnik po ukończeniu “Kursu kwalifikacyjnego diabetologicznego dla pielęgniarek”  jest przygotowany do objęcia kompleksową opieką pacjenta w każdym wieku w obszarze realizowanego szkolenia.