Położna POZ w domu – jak pomaga nowym matkom i ich niemowlętom

Położna POZ w domu – jak pomaga nowym matkom i ich niemowlętom

Zaktualizowano dnia 15 lipca 2024

Zgodnie z polskim prawem kobieta ma możliwość skorzystania z pomocy położnej środowiskowej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie tylko w zakresie świadczeń zdrowotnych, ale także doradztwa położniczego. Zajmuje się ona opieką nad kobietami w każdym wieku, a z jej wiedzy często korzystają ciężarne. Szczególnie że wizyty z położną mogą odbywać się zarówno w przychodni, jak i w domu. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie: jak położna pomaga matkom i ich dzieciom?

Położna POZ wobec opieki domowej dla matek i noworodków

Nie tylko matki po porodzie mogą liczyć na pomoc położnej, ponieważ jej opieka przysługuje również kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu, a także noworodkom i niemowlęciem do 8. tygodnia życia. Jeśli chodzi o opiekę domową dla matek i noworodków, wykonywana jest ona w ramach wizyt: patronażowej i profilaktycznej. 

baner: kursy dla położnych

Położna POZ udziela świadczeń: 

  • w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób (doradztwo położnicze);
  • pielęgnacyjnych;
  • diagnostycznych;
  • leczniczych;
  • rehabilitacyjnych.

W ramach tych świadczeń organizowane jest planowanie, realizowanie i ocena opieki pielęgnacyjnej; monitorowanie przebiegu połogu i rozwoju malucha do 8. tygodnia życia, a także obserwacja i ocena jego rozwoju i adaptacji do środowiska zewnętrznego. Tym samym matka otrzymuje przygotowanie do opieki nad noworodkiem.

Doradztwo położnicze

Zadania położnej POZ wykonywane są w ramach działań medycznych, ale także doradztwa położniczego. Udziela ona wsparcia psychicznego, a także pełni ona funkcję edukatorki, dzięki czemu kobiety mogą uzyskać pomoc w rozwiązywaniu wszelkich spraw związanych z ciążą, połogiem i opieką nad maluchem.

Wśród zadań z zakresu doradztwa położniczego wymienia się m.in.:

  • edukację przedporodową;
  • poradnictwo dotyczące odżywiania w okresie ciąży i połogu;
  • poradnictwo w zakresie pielęgnacji i prawidłowego żywienia noworodka i niemowlęcia do 8. tygodnia życia;
  • poradnictwo laktacyjne;
  • edukację w zakresie postaw rodzicielskich;
  • edukację odnoszącą się do opieki nad noworodkiem, niemowlęciem i kobietą.

Zapisz się na “Kurs kwalifikacyjny rodzinny dla położnych” i poznaj sposoby opieki domowej dla matek i noworodków

Wykształcenie położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

Aby pracować jako położna podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), należy mieć ukończoną jedną ze ścieżek kształcenia określoną w Ustawie z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej.

opieka pielęgniarka nad niemowlęciem

Według niej położna POZ powinna:

  • mieć tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego albo 
  • ukończyć kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego lub
  • odbywać szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego albo
  • odbywać kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego lub 
  • posiadać tytuł zawodowy magistra położnictwa. 

Położna musi także podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. W innym przypadku powinna wykonywać zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Kurs kwalifikacyjny rodzinny dla położnych

Oferowany przez nas “Kurs kwalifikacyjny rodzinny dla położnych” to rodzaj szkolenia, który zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej ma na celu uzyskanie przez położną wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych na rzecz kobiety i jej rodziny w zdrowiu i ze współistniejącymi problemami zdrowotnymi oraz do pełnienia funkcji propagatora zdrowia. W ten sposób położna nabędzie kwalifikacje w dziedzinie pielęgniarstwa domowego.

Uczestnik, który ukończy “Kurs kwalifikacyjny rodzinny dla położnych”, otrzymuje zaświadczenie w języku polskim wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz kartę kwalifikacyjną, która zgodnie z Rozporządzeniem stanowi potwierdzenie ukończenia szkolenia.